#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Desantila Qerimaj C

Time posted: Tuesday, May 5th, 2015 8:50 pm

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0

Pershendetje tanve.

Respekte fillimisht per cdo deshire si dhe ide t’shprehun ne nismen “Une ngre zanin”!
Une çoj zanin… Me shprese e deshire… Ma shume mendim se proteste… Per dicka t’mundshme, t’pabazueme ne leje zyrash, t’bazueme vetem ne mundsite tona, t’realizueshme. Ne dicka qe s’ka dyshime, dhe as pengesa shum…

Qysh se u krijue kjo nisme edhe pse ideja jeme nuk konsiston direkt me krijue dicka ne qytet… (E edhe pse nji nder pikat ma delikate te rikonstrukturimit mbet ne mue “Teatri Migjeni”) tue pase parasyshe qe edhe per ket rikonstrukturim ka nji sere “pengesash e dyshimesh”, pra qysh se u krijue kjo nisme deshira jeme ma kambngulse ka te bajne me krijue nji ndjenje dashuniet e perkujdesjet per fmite pa familje. Me vjen ndermend ma se shpeshti sikur te organizoheshim edhe nji here, tane ato qe kena mundsi, me krijue nji fond per “Shtepine e fmise” t’qytetit tone. Madje deshira besoj s’na mungon asnjenit me e realizue kete, edhe ne t’ardhmen dy apo tre here ne vit, apo per cdo stine!!! Per cdo vit!!! Aq sa mundena, edhe sikur dy kafe te muejit tone, 5€ ne stine, 10 vete 20 apo 30, sigurisht qe do bate ndryshim per kto fmi gjithsesi. Heren e fundit kjo nisme funksionoi mjaft mire, dhe shuma e mbledhun mberriti krejt e sigurte ne vendin e deshiruem, si dhe u perdor per qellimin e deshiruem. Nevojat per me rrite nji fmi, s’kane te sosun, e edhe pse zonja: Anjeze Gjeluci drejtoresha e:- “Shtepise parashkollore te femise ne Shkoder” tashma po punon mjaft me i sigurue jetese normale, pushime e veshmbathjet e domosdoshme, pse mos ti gzojme edhe na, me nji feste apo torte ma shume, me nji fustan apo kemishe verore ma shume??? Meqe asht nje nisme e cila jam e bindun qe ka me funksionue si duhet (tue u bazue ne heren e fundit, ku ktyne fmive nepermje ksaj faqe dhe dhurimeve tueja, ju dha mundesia me ba nji udhtim ne Thethe), pse mos ti lumtunojme ma fort, e nese hane nji akullore ne jave, tash qe vjen vera, pse mos te shofim krijesat ma te dashtuna per ne, tue i hanger me ftyra te gzueme ma shpesh?!?!?! grin emoticon grin emoticon grin emoticon
Por ma e randsishmja, sa femi jane talente, potencial i fuqishem per te ardhmen por s’kane mundesi me e pasqyrue ket talent? Mund te merrnin psh: msime muzike, pikture etj. Apo kurse baleti, pianoje, violinet, sportit kompjuterit, e sa e sa te tjera. Apo te blejne librat e preferuem… Apo… Nj ide mund te ishte edhe qe cdo femije me ju hape nji llogari ne banke me kto fonde… Apo…

Jane te panumerta gjanat qe mund te deshirojme, te panumerta edhe idete, por fokusimi ne “NJI” e te mundshme, ne t’miren e rritjen jo vetem te jashtme por edhe te brendshme t’ktyne voglushave a s’do t’na mushte zemren edhe ne e edhe atyne vete???
Kerkoj t’falun per devijimin e idese qe ka karakterizue deri tash “Une ngre zanin” e gjithsesi mendoj…
Te ardhmen e nji qytetit e kane ne dore fmite, fmite i rrite dashunia, e pak dashuni prej larg asht minimumi qe mund te bajme per to…
Besoj ka ardhe koha me krijue nji fond te vazhdueshem bamirsiet, madje mund ti caktojme edhe nji emen ksaj bamirsie…. (Pra per fmite e privuem nga dashnia e perkujdesja e prindit), meqe asht transparenca e mundisa e duhun!!!

Ju falemnders per kohen, vemendjen, si dhe mramje t’kandshme ne vazhdim…

© Desantila Qerimaj C – Reference https://goo.gl/F9d4Xj