Andrra jeme – nga Marjo Marku

Time posted: Wednesday, February 4th, 2015 7:33 pm

Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0

Andrra jeme

Njeri’ asht krijesa ma e perparume, ma e squt e asht e vetmja qe ka ndergjegje. Po qa asht ndergjegjja, thelle thelle qa asht, me qa ka lidhje?

Ndergjegjja asht ndjenja qe na ban t’reflektojm per jeten ton, ne castin qe na vem n’funksion ndergjegjen na kalojm ne nje person te dyt, kalojm ne nje retroprespektive t’vetes ton, sikur jena I person I dyt qe nodhet n’menje edhe na ban me menu nji an tjeter t’historis, anen tjetr t’monedhes. Po a e nigjojm na ndergjegjjen ton? Asht edhe nji moment tjeter ne jeten tone qe na hap menjen dhe na ban me menu per t’ardhmen ton apo t’dikuj tjeter. N’at moment na jena zot i cdo gjaje ne menjen tone, jena “krijuesi”. Na n’ato moment andrrojm. Menja jon knaqet kalon n’ekstazi edhe na njehena si mos me pas kurri’ hall n’jet ton. Njeri lin’, rittet, vdes. Gjat kohs s’rritjes asht njaj cast qe ti andrron edhe prej n’anderr ajo kthehet n’nji qellim dhe tim munohesh me tana forcat qa ke per me ja dal qe at anderr q eke pas n’kry me dal n’rrealitet.

Kjo gja mka nodh mu, ty, e tan njerzve qa jan gjall e kan I ndergjegje.

N’rastin tem anrra jeme asht per mu ba dikushi ne jet, mu ba nji person qe kur t’mermenet emni mos me ken nji prej atyne emnave qe thohet edhe kalohet pa levdata, du me ken ai person qe kur tme shohin fmija mi tme shohin si modelin e tyne mos me pas nevoj me ik lerg me mene tyne  te noj actor Holliwood-I a noj miliarder Rus, po me pa baben e vet edhe mu krenu me te. Po mir un qe e kam kompjutrin per me shkrujt kyt ese e tavolinen, karrigen e but, kondicionerin me m’xe e kamt n’parket mos me pas ftoft, po ai si nuk ka ku me shkue shpi pervecse te nji ven me gojna t’shkyeme, sy t’shperlam prej lotve, durve tbame piktura prej camjeve,  t’gerdhishtunave. E I ati I ksaj shpije ka andrru per I jet ma t’mir, per me I siguru fmis vet jeten ma t’mir e mos me e lan me pa vujtjet qa ka pa aj. Po ky bab’ nuk ja doli me e xerr andrren e tij prej mennjes tij e njety I meti tu e brejt  pak ka pak pergjith dit. E ktu futet ndergjegjja qe e sakaton kyt njeri, kyt bab’ tshkret, krah’ tham, e e ban me menu masanej per at jet tveten edhe e ban me kjajt jo me lot po me zemer se aj njeri nuk mun kjan nsy t’fmis vet me tregu se aj a dorzu. Jo ai qendron I fort nsy tfmis vet, qohet n’mjes veshet persmari e del per me punu. Ka edhe prej atyne prinve qe n’nji far’ mnyre ja dalin me e kry kyt anerr s’paku nsy tjerve. Qohet n5 t’mjesit, veshet, rregullohet, parfumoset, lustrohet, krehet, e masanej del. Ec me ka dy or’ e shkon te puna. N’nji qoshe nalet, hap canten e nxjerr do zhele, po kto nuk jan mmu tret po ai kto I vesh, e I futtet punes tu punue n’hekra, n’meturina e n’lloq. E masi punon der n’4, veshet e mathet e bahet gati. E ban e dhe njat dy orsh’ nkam si me ken te I biri n’6, te shkolla e tij private. Tan kyt gja e ban jo per vedi po per at andrren e tij qe I biri mos me jetu kurr si aj. Po domethan si andrrat kekna per gjithken si per t’kenunin si per krah’thamin. Keka ajo pik qe I bashkoka te dyja ekstremet e njerzve edhe I ban qe nmenjen e tyne me ken tan t’pasun e mos me pas diferenca, po ca me ba se duhet me I hap syt se fmija dojn buk, shpija don tkujdesun, gruja don dashnin tane, e jeta don lekt e tuja. Po si ju baheka kur nuk I ke tana kta per me ja dhan jets e me e permush at anderr tanen si me ken ai dikushi n’jet. Asht e thjesht : Ai nuk munet…

Si do kishte me ken sikur tan me ken t’barabart mos me pas nevoj me u perdor fjala “qyqar”,”krah-tham”,”I dekum orsh” per nji njeri me ndjenja me nji famijlje, me nji anderr  tveten qe nryshe nga dikush tjeter ai nuk ka mujt kurr me e kry. Po kjo nuk munet kurr me ekzistu perderisa nuk ekziston n’kyt ven barazia. Po sido qe tjet prep nfun t’jets tan jan njilloj si ai me vila n’plazh e makina sportive edhe ai qe nuk kishte asigja pervec asaj andrre qe u vrite prej ndergjegjes n’dark kur u errte, jan te dy koca, nji grumull kocash po edhe ktu e ka nji dallim se njeni asht narkivol t’bardh me pelush mren e tjetri n’nji kuti druni lisi.

Pra cila asht andrra jeme, ajo anderr per t’cilen m’asht kerku me shkrujt njikyt shkrim, me ken dikushi n’jet edhe qe tan tjerve me ju realizu andrrat e veta.

Njeri’ asht krijesa ma e perparume, ma e squt e asht e vetmja qe ka ndergjegje. Po qa asht ndergjegjja, thelle thelle qa asht, me qa ka lidhje?

Ndergjegjja asht ndjenja qe na ban t’reflektojm per jeten ton, ne castin qe na vem n’funksion ndergjegjen na kalojm ne nje person te dyt, kalojm ne nje retroprespektive t’vetes ton, sikur jena I person I dyt qe nodhet n’menje edhe na ban me menu nji an tjeter t’historis, anen tjetr t’monedhes. Po a e nigjojm na ndergjegjjen ton? Asht edhe nji moment tjeter ne jeten tone qe na hap menjen dhe na ban me menu per t’ardhmen ton apo t’dikuj tjeter. N’at moment na jena zot i cdo gjaje ne menjen tone, jena “krijuesi”. Na n’ato moment andrrojm. Menja jon knaqet kalon n’ekstazi edhe na njehena si mos me pas kurri’ hall n’jet ton. Njeri lin’, rittet, vdes. Gjat kohs s’rritjes asht njaj cast qe ti andrron edhe prej n’anderr ajo kthehet n’nji qellim dhe tim munohesh me tana forcat qa ke per me ja dal qe at anderr q eke pas n’kry me dal n’rrealitet.

Kjo gja mka nodh mu, ty, e tan njerzve qa jan gjall e kan I ndergjegje.

N’rastin tem anrra jeme asht per mu ba dikushi ne jet, mu ba nji person qe kur t’mermenet emni mos me ken nji prej atyne emnave qe thohet edhe kalohet pa levdata, du me ken ai person qe kur tme shohin fmija mi tme shohin si modelin e tyne mos me pas nevoj me ik lerg me mene tyne  te noj actor Holliwood-I a noj miliarder Rus, po me pa baben e vet edhe mu krenu me te. Po mir un qe e kam kompjutrin per me shkrujt kyt ese e tavolinen, karrigen e but, kondicionerin me m’xe e kamt n’parket mos me pas ftoft, po ai si nuk ka ku me shkue shpi pervecse te nji ven me gojna t’shkyeme, sy t’shperlam prej lotve, durve tbame piktura prej camjeve,  t’gerdhishtunave. E I ati I ksaj shpije ka andrru per I jet ma t’mir, per me I siguru fmis vet jeten ma t’mir e mos me e lan me pa vujtjet qa ka pa aj. Po ky bab’ nuk ja doli me e xerr andrren e tij prej mennjes tij e njety I meti tu e brejt  pak ka pak pergjith dit. E ktu futet ndergjegjja qe e sakaton kyt njeri, kyt bab’ tshkret, krah’ tham, e e ban me menu masanej per at jet tveten edhe e ban me kjajt jo me lot po me zemer se aj njeri nuk mun kjan nsy t’fmis vet me tregu se aj a dorzu. Jo ai qendron I fort nsy tfmis vet, qohet n’mjes veshet persmari e del per me punu. Ka edhe prej atyne prinve qe n’nji far’ mnyre ja dalin me e kry kyt anerr s’paku nsy tjerve. Qohet n5 t’mjesit, veshet, rregullohet, parfumoset, lustrohet, krehet, e masanej del. Ec me ka dy or’ e shkon te puna. N’nji qoshe nalet, hap canten e nxjerr do zhele, po kto nuk jan mmu tret po ai kto I vesh, e I futtet punes tu punue n’hekra, n’meturina e n’lloq. E masi punon der n’4, veshet e mathet e bahet gati. E ban e dhe njat dy orsh’ nkam si me ken te I biri n’6, te shkolla e tij private. Tan kyt gja e ban jo per vedi po per at andrren e tij qe I biri mos me jetu kurr si aj. Po domethan si andrrat kekna per gjithken si per t’kenunin si per krah’thamin. Keka ajo pik qe I bashkoka te dyja ekstremet e njerzve edhe I ban qe nmenjen e tyne me ken tan t’pasun e mos me pas diferenca, po ca me ba se duhet me I hap syt se fmija dojn buk, shpija don tkujdesun, gruja don dashnin tane, e jeta don lekt e tuja. Po si ju baheka kur nuk I ke tana kta per me ja dhan jets e me e permush at anderr tanen si me ken ai dikushi n’jet. Asht e thjesht : Ai nuk munet…

Si do kishte me ken sikur tan me ken t’barabart mos me pas nevoj me u perdor fjala “qyqar”,”krah-tham”,”I dekum orsh” per nji njeri me ndjenja me nji famijlje, me nji anderr  tveten qe nryshe nga dikush tjeter ai nuk ka mujt kurr me e kry. Po kjo nuk munet kurr me ekzistu perderisa nuk ekziston n’kyt ven barazia. Po sido qe tjet prep nfun t’jets tan jan njilloj si ai me vila n’plazh e makina sportive edhe ai qe nuk kishte asigja pervec asaj andrre qe u vrite prej ndergjegjes n’dark kur u errte, jan te dy koca, nji grumull kocash po edhe ktu e ka nji dallim se njeni asht narkivol t’bardh me pelush mren e tjetri n’nji kuti druni lisi.

Pra cila asht andrra jeme, ajo anderr per t’cilen m’asht kerku me shkrujt njikyt shkrim, me ken dikushi n’jet edhe qe tan tjerve me ju realizu andrrat e veta.