Blog Archives

KATËR SPROVAT – nga Entela Tabaku Sörman

I. Sprova e zjarrit a e ke provu me e zhytë dorën në flakë me e kapë drunin që digjet ngadalë me ia shkërmoqë prushin me gishta mandej me e shtrëngu në pëllambë dhe me ia ndi erën lëkurës që përcëllohet ulurimën mishit që shkrumbohet të fikunin gjakut që përthahet në vena me ia ndi

Lexo më shumë... →

Në kujtim të Imzot Nikollë Kacorrit, atdhetarit që projektoj pamvarsinë e atdheut… – nga Pjeter Logoreci

Në kujtim të Imzot Nikollë Kacorrit, atdhetarit që projektoj pamvarsinë e atdheut… Nga Pjeter Logoreci Sa herë që afrohen përvjetore apo data jubilare të jetës apo aktivitetit të Imzot Nikollë Kacorrit, më vjen natyrshëm deshira për ta kujtuar këtë burrë të madh të pamvarsisë së atdheut, në mëndyra të ndryshme, me foto, dokumenta mbi jetën

Lexo më shumë... →

KOHA E LULES – MARTIN CAMAJ

KOHA E LULES I Sonte më lajmruen se ka vdekë nji njerí prandej jam i trishtueshëm, Lule. Dashunija âsht e vetmja shtyllë guri kur andej gardhit fluturojnë shëgjetat e akullit. Dy zemra bashkë janë mâ rrufeprojse se dy shpata tû për tû me teha përjashta. Ideja e sosjes, Lule, kur je ti pranë ik si

Lexo më shumë... →

Përtej! – nga Jola Poezi

Përtej! Botë e Vogël, e shtrenjtë për urinë teme të lirë. Pus i thellë, ku cdo diametër frymë m’merr vehten, cehren, fjalën. Burg i përsosun, ti. Qiell, mbi krye sillen me krahë të shtrime sorrat, retë, “Liritë”. Ikni t’tanë, më leni në trupin tem. U lutem , zenjineve të tokës, Perëndise duerve, mos më falni

Lexo më shumë... →

Don’t go, don’t stay… – nga Desantila Qerimaj C

Don’t go, don’t stay… Now i dance deep down myself in a history full of memories I laugh to my shiny tiny happiness, frozen veins struggle to find life within the voice of my father; Don’t go far away my daughter, don’t go!!! After the sun changed his faces and fade in me like a

Lexo më shumë... →

PËR MA TË MADHIN HATRIN TEM – nga Entela Tabaku Sörman

PËR MA TË MADHIN HATRIN TEM Entela Tabaku Sörman I. për asht për ashtin ma të parë ndër eshtna atë që ma din e ma ruen palcën atë që ma mban e ma rrit forcën atë që ka me mbetë i fundit mbas mejet për asht për asht me të dashtë II. për llasë për

Lexo më shumë... →

DEGA E LIDHJES SE PRIZRENIT në Shkoder ose shtëpia e PASHKO VASES Nga Pjeter Logoreci

DEGA E LIDHJES SE PRIZRENIT në Shkoder ose shtëpia e PASHKO VASES Nga Pjeter Logoreci Këto ditë, duke shkelë për  një vizitë, në prakun e shtëpisë – muze të atdhetarit shkodran Pashko Vasa, mu kujtuan fjalët që më thoshte frati franceskan, atdhetari Ambroz Martini, gjatë takimeve të këndëshme herë pas heret tek ai. „Gropa e

Lexo më shumë... →

Fotografia e Llesh Prendit

Lexo më shumë... →

P. Çiril Cani ofm (1875 – 1967) – nga Sait Saiti

I lemë në familjen Canej që i ka dhanë edhe emnin rrugës te Ara e Pashës, i biri i Pashkut dhe i Lules, ndoqi kolegjën e Troshanit. Më 1890 niset për në Bosnje me 20 xhakoj të tjerë, prej ku kthehet mbas 15 vjetëve. Mbas shpalljes së Kushtetutës të Perandorisë Osmane më 1908 dhe reformave

Lexo më shumë... →

Kasem R. Taipi – nga Sait Saiti

Kasem R. Taipi (2 shkurt 1893 – 10 korrik 1935) qe mbledhës folklori dhe atdhetar shqiptar. I lemë në një familje jorganxhinjsh, u rrit prej të gjyshit ngaqë mbeti jetim herët. Në rini të vet punoi si marinar nëpër anijet tregtare të Shkodrës. Siç shkruen në parathanien e vëllimit me kangë, nisi mbledhjen e tyne

Lexo më shumë... →

Prandverë me Kângë – nga Albana Fani

Me daten 8-te dhe 9-te Prill 2016 në Shkodër u ndoq nga 752 spektatorë koncerti “Prandverë me Kângë”. Ky koncert ishte konceptue si nji festë prandvere, ku artistët, Shkodren e bane nuse e i kënduen s’bashku. Teatri Migjeni ishte ajo “Shtepia” që oborrin e saj e kishte mbushë me spektatorë, e skenën e kishte kthye

Lexo më shumë... →

Ethos, Pathos dhe Logos për Shkodrën – nga Jetmir Troshani

Reagim! Ky asht nji reagim qytetar në lidhje me dy video-kolazhet e postueme para pak ditësh në grupin PerShkodren, ku prezantohen figura të nderueme të muzikës Shkodrane, titullue “Përshpirtje Tingujve Shkodran” ideue dhe realizue nga Pjaver Kroni. S’pari, njehsohem me të gjithë ata që nderojnë kontributin e jashtëzakonshëm të ktyne figurave Shkodrane, që na krenojnë

Lexo më shumë... →

Fisniku shkodran Gjon Shllaku – nga Albert Vataj

Ndërmëndje për t’pashoqin e dijes, qytetarisë dhe shqiptimit, fisnikun shkodran Gjon Shllaku. Sod 93 vite ma parë, më 24 mars 1923 lindi në qytetin e Shkodrës ai që do të mbetej në kujtesën e të gjithë atyne qi e njohën, shëmbëllimi më i përsosun i njeriut fisnik dhe dijeshumë. Për tan njata qi nuk e njihni

Lexo më shumë... →

Nji Lule, nji dedikim

nji lule nji dedikimTue ju urue, Gëzuar Ditën e Pranverës, ftojmë shpirtin tuej poetik me pasunue e ripërtrie oborrin tonë shkodran, me poezi kushtue luleve. Mos të lame asnji lule pa i dedikue nga nji poezi, në ktë nismë të rradhës të titullueme “Nji lule, nji dedikim”.

 

 

Lexo më shumë... →

Fotografitë e lëvizshme – nga Jetmir Troshani

Besoj se shumë nga miqt e mi fotografë do të kenë interes me lexue këtë prezantim të shkurtë që flet për “fotografitë e lëvizshme” ose ndryshe të qujtuna cinemagraphs. Nji cinemagraph asht nji fotografi në të cilën lëvizje të vogla përsëriten. Kështu, fotot vinë në jetë dhe kanë forcën e nji mesazhit edhe ma të

Lexo më shumë... →

Tema diskutimit Mars 2016

Ftojmë anëtarët e grupit PerShkodren të na dërgojnë në inbox, tema diskutimit të fushave të ndryshme, tema që prekin zemrën dhe mendjen, tema që sensibilizojnë, të cilat ma vone do ti postojmë në mënyre të organizueme, në nji kohë të përshtatshme nga njena teme në tjetrën. Kena besim se intelekti e ndjeshmenia juej, ka me

Lexo më shumë... →

Material Design – nga Jetmir Troshani

Me dëshirën për me hedh dritë për nga temat që prekin teknologjitë e reja, para pak kohe shkruejta 3 artikuj, “Flat Design“, “Pirateria Online” dhe “SharePoint“. Ky artikull i radhës, asht nji vazhdim nën të njejtën kategori të shkrimit mbi Flat Design, dhe flet për nji prej prirjeve kryesore të dizenjos së vitit 2016, të

Lexo më shumë... →

Luigj Gurakuqi ma i epërmi shëmbëllim i kombtarizmës, qytetarisë, dijes dhe përkushtimit – nga Albert Vataj

Luigj Gurakuqi ma i epërmi shëmbëllim i kombtarizmës, qytetarisë, dijes dhe përkushtimit – nga Albert Vataj Sot 137 vite më parë, më 19 shkurt 1879 ditëlindi Luigj Gurakuqi. I pashoq ishte ai në vlerat e nalta të qytetarisë dhe dijes, kombtarizmës dhe përkushtimit. “Shqiptar i vlefshëm” do të mëtonte kësisoj At Gjergj Fishta. “Pionier i qytetërimit”

Lexo më shumë... →

Kel Kodheli piktori që sfidoi në kapërcyellin e kohërave – nga Albert Vataj

Kel Kodheli piktori që sfidoi në kapërcyellin e kohërave Sot 10 vite më parë, më 18 shkurt 2006, ndërroi jetë në moshën 88-vjeçare piktori shkodran Kel Kodheli. Pothuajse e gjithë veprimtaria e tij krijuese shtrihet në periudhën e sundimit të realizmit socialist. Si për çdo artist edhe për të, ndërtimi i një identiteti estetik nën

Lexo më shumë... →

Tradita e musikes qytetare dhe grupi koral “Rozafa Expression” – nga Pjeter Logoreci

Tradita e musikes qytetare dhe grupi koral “Rozafa Expression” – nga Pjeter Logoreci Shpesh, në ambientet e kuvendit franceskan të Gjuhadolit, në Shkoder, vëreja grupe rinore apo fëmijësh, të cilët  të shoqëruar nga mjeshtri  i muzikës Zef Coba, i drejtoheshin ambienteve artistike të kuvendit, për prova apo shfaqje. Më vonë, disa herë, pata rastin të

Lexo më shumë... →

A thue vepra dhe fama e kolosit Gjergj Fishta do të zgjojë krenarinë dhe atdhetarizmin e bashkëkombasve… – nga Pjeter Logoreci

…A thue vepra dhe fama e kolosit Gjergj Fishta do të zgjojë krenarinë dhe atdhetarizmin e bashkëkombasve… Nga Pjeter Logoreci Disa ditë më parë isha dëshmitar i një skene e cila më la mbresa të forta, që sot,  në kohët që po jetojmë, ndodh përherë e më radhë, por që i lë shije të mirë

Lexo më shumë... →

Refleksion – nga Aleksander Shallvari

Nëse paragjykojmë gjithnjë sipas një instikti,ku apriori përballemi vetëm me ndjesinë e parë se ajo çfarë na shikojnë sytë, apo dëgjojnë veshët, është pikërisht ajo çfarë kërkojmë të shikojmë e dëgjojmë, automatikisht ndihemi të kënaqur. Ashtu si shumë herë kur dëgjojmë e lexojmë atë çfarë nuk do donim kurrë të dëgjonim e lexonim, automatikisht ndjehemi

Lexo më shumë... →

Përsiatjet e një poeteje mbi konstruktin e munguar në shqipen standard – nga Entela Tabaku Sörman

Përsiatjet e një poeteje mbi konstruktin e munguar në shqipen standard Gjuha shqipe standard nuk e njeh formën e infinitivit (ndryshe “forma bazë e foljes”). Shqipja standard njeh vetëm pjesoren, që s’është veçse një formë e pashtjelluar me të cilën ndërtohen format e përbëra të foljes. Përkrah saj pastaj radhiten format e tjera të pashtjelluara

Lexo më shumë... →

Leni gjurmët tueja me nji prozë në librin me titull “FRYMA”

final4

FRYMA

Prej nji fryme lind nji jetë! Në teatrin e projktuem nga brendësia jonë, shumica e mendimeve dhe emocioneve përgjojnë nëndheshëm n’heshtje, tue pasunue ose vorfnue n’skalitje realitetin tonë.

Frymëmarrja asht ajo që i ban kto erna mendimesh e emocionesh jehona. E gjatë udhës së jetës, shumë pemë gjejnë përkujdesjen e rriten t’nalta, e shumë të tjera dhimshëm rreshken n’cung.

Para 9 vjetësh, nji frymim i thellë, i veshun magjishëm me synime e përgjegjësi, aspiroi për majat, u rrok rrugës me krahët e shpirtnave… nji drandofile me erë shpreset u përtri, dhe PerShkodren frymoi.

Jetmir Troshani

Lexo më shumë... →

“Nji pjanoforte, simbol për qytetin e artit” – nga Markelian Kapidani

Hyrje Ka rreth 25 vjet që Shkodra vuen në lidhje me muzikën e kultivueme! Kjo gja ngjet jo për mungesë artistash të cilët ky qytet i ka pasë dhe vazhdon ti ketë me bollek, por me sa duket për një indiferencë të përgjithshme nga ana e publikut në lidhje me muzikën istitucionale! Duket e pabesueshme

Lexo më shumë... →

Seclusion – by Nikolin Lukaj

Seclusion I die not of tears rather thorough the sea of the soul swim sucked in by the current that hastily streams. …..And in another life without my fill of breath i shall not die. Privation, hopeful is the birds’ song that conjures the sky to descend above and moist eyed drooling lipped on laps

Lexo më shumë... →

Përgjigju nismës “Një piano për qytetin e artit, Shkodrën”! – nga Albert Vataj

Përgjigju nismës “Një piano për qytetin e artit, Shkodrën”! Nga Albert Vataj Një grup artistësh shkodranë, përmes një dalje publike, e cila fatkeqësisht ka mbetur lokale, ka lançuar nismën “Një piano për qytetin e artit”. Ata ftojnë të gjithë sipas mundësive të kontribuojnë në sigurimin e një fondi, i cili do të përdoret për blerjen

Lexo më shumë... →

Plot 460 vite të shkuara Gjon Buzuku përfundon së shkruari Mesharin – nga Albert Vataj

Sot, 460 vite më parë famulltari Gjon Buzuku përfundon së shkruari veprën monumentale të zëfilljes së shkrimit të gjuhës shqipe, “Mesharin”. “…Ne vitin 1554 me njezet mars e fillova dhe e mbarova në vitin 1555, në dhjetor 5 ditë. E në se, për fat, do të kem gabuar kund më ndonjë vend, unë dua, ku

Lexo më shumë... →

Revista PerShkodren

Prezantojmë sot para jush, edicionin e 2-të të Revistës Dixhitale “PerShkodren”. Ksaj rradhe ndër faqet e revistës gjen rrugën me u shfaqe meritueshëm, talenti i artistes së arteve pamore, Ulisa Dekaj. Prej 10 muejsh, ndërsa e angazhueme në suksesin e saj profesional në Toronto të Kanadasë, ajo ka bashkëpunue ngusht me Stafin PerShkodren dhe ka drejtue me përkushtim krijimin grafik të kësaj Reviste vjetore përmbledhese, për me e prue në nji standart dhe koncept krejt të fresket, bashkë-kohor. Të falenderojmë, Ulisa.

Lexo më shumë... →

Bik Ndoja, i magjishmi i magjisë së këngës, jares shkodrane – nga Albert Vataj

Prej dje, rrugëve të Shkodrës do t’i mungojë ai që erdhi me këngë në buzë e po ikën me lot. U ngjit në apogje dhe shndriti si yll, pa arritur të shkëlqente dot në podet e nderimeve që i meritonte aq shumë, sa ç’shndriti me virtuozitetin e interpretimit të jares shkodrane. Pas një sëmundje  dhe

Lexo më shumë... →

Numri i shikimeve

(122)

Arkiva