Arkive: Andrra Ime

“Andrra ime” aktivitet letrar – 1 deri me 28 Shkurt 2015

10969405_384079871763764_2072377470_o“Andrra ime” aktivitet letrar (në prozë) për moshat 12-18 vjeç

Ky aktivitet synon rritjen e cilesisë shkrimore si nji lule e bukur e komunikimit.
– Jo ma shumë se 800 fjalë. 

– Duhet me u plotësue të gjitha shenjat e pikësimit.

Ju lutem, dërgojeni krijimin tuej në adresën stafipershkodren@gmail.com
Afati përfundimtar i prumjeve asht 28 Shkurt 2015.

Vlerësime: 
– Miqt të mirë kompetent (Stela Franja, Entela Tabaku Sörman, Teuta Haxhija, Rauf Xhyheri, Klodian Kojashi dhe Astrit Fani) të grupit PerShkodren kanë me përzgjedhë disa nga këto krijime letrare me vlerësime të tilla, si p.sh., shkrimi ma i bukur, shkrimi ma emocional, shkrimi ma romantik etj… 
– Këto përzgjedhje kanë me u publikue në revisten dixhitale, krahas përmbledhjeve të tjera. 
– Çdo pjesmarrës ka me u pajisë me “Simbol Dixhital”, tue lane kështu gjurmë të përhershme te grupi PerShkodren, si dhe nji pikë reference për të ardhmen e suksesshme të çdo pjesmarrësi në këtë aktivitet letrar.

Së shpejti në aktivitete të tjera

Lexo më shumë →

“Ç’do tё bёje nёse do tё ishte dita jote e fundit?” – nga Sonola Burrja

“Ç’do tё bёje nёse do tё ishte dita jote e fundit?” Jeta ёshtё njё dhe e ka njё fund. Por puna nuk qёndron te fundi i saj,por te vetё ajo. Gjёrat e pёrditshme qё ne kalojmё, aq tё vogla e tё parёndёsishme nё dukje, janё ato qё e pёrbёjnё jetёn.  Jeta ёshtё njё labirint i

Lexo më shumë →

Sot ra shi! – nga Kejsi Spahija

Kur ec’ vetëm rrugës, ke kohë me mendu edhe me jetu rrugen që ban vetëm me vedin tand! Asht bukur për aq sa zgjat! Edhe sot, si kurr ma par, nuk arrita me zbërthy kuptimin e fjales braktisje rrugësh e trotuaresh me shi. Barktisje këpucësh e pedonalesh në kllapi, barktisje të flokut nën pikat me

Lexo më shumë →

Andrra e jeme – nga Klea  Gjoni

Andrra e jeme Na ishte nji herë nji beb i vogël, me fije floku t’artë e faqe bufe. U rrit me shum’ dashni, me shum’ kujdes e me shum’ përpjekje që me u ba vajz’ e mirë, e matun, e pjekun, që din mos me ra pre e rebelsisë s’jets. Gjithmonë, qysh kur u ba

Lexo më shumë →

Endrra ime – nga Mariatereza Kokaj

Eshte e cuditshme ndonjehere sa papritur ndryshon njeriu,e bashke me te edhe endrrat e tij.Te vegjel duam t’i ngjajme mamit e babit;me vone kapemi mbas deshirave e endrrave tona,te ndryshme prej atyre ne vegjeli,sepse cfaredo te vendosim te realizojme,e rendesishme eshte ta cojme deri ne fund perpjekjen tone;mjafton qe prinderit tane te jene krenare per

Lexo më shumë →

Andrra jeme – nga Amelia Topçija

“Andrra jeme”   Liza, vajza e vogel e nji familjeje t’madhe t’Shkodres, po mbyllte shkollen, tuj prit me zemër të ngroht virgjiljen e Kshndellave. Ishte vetem 15 vjeçe, e n’zemren e saj vlonin andrrat e dishirat e panumrushme. At vit, ishte nji dimen i ftoft e plot lagshtin, pemët ishin harkue nga të ftoftit, e 

Lexo më shumë →

Andrra jeme – Anton Koleci

Andrra jeme Pjese e turit tim në Shqipëri do të ishte padyshim edhe Shkodra. Jo më kot e vendosa të fundit në listë sepse doja të qëndroja dy ditë në atë qytet. Shkodra thotë shumë për mua. Është pjesë e jetës sime. Në Shkodër shpenzova pjesën më të madhe të këtyre 30 viteve. Është qyteti

Lexo më shumë →

Një ëndërr e bukur – nga Roberta Luku

Një ëndërr e bukur Natë. Ajo u zgjua e mbuluar nga djersët, e trembur nga makthi që kishte parë. Errësirë. Iu deshën disa sekonda që të kuptonte ku ishte. Po flinte në pjesën e sipërme të krevatit të marinarit. Ajri i ftohtë  i dhjetorit i futi drithërimat në trup. Nga dritarja e jetimores po hynte

Lexo më shumë →

Andrra e jeme – nga Vilfrida Ndreu

Andrra e jeme Qysh n’klasën e tret kam fillue me kercit n’dyrt e andrrave t’mija. Hyna n’porten e par qi hasa e bana ni rrugtim bajagi t’gjat n’at odë, kater vjet. Kceva e u knaqa shum po e pashë se edhe aty s’ishte gja ajo pun e un po e humsha kohen kot. Masi u

Lexo më shumë →

Ândrra Ime – nga Shahmila Shkrelaj

Dje ishte nji dit tepër e lodhshme:msimet bâjn t’veten, disa keqkuptime t’vogla me shoqet,maspërputhje mendimesh me prindt,mas dëshir për me lexu siç bâsha n’nji dit rutin. Pa prit e pa mendu tashma isha kthy mbrenda bots teme t’vogël qe përkrahte e mshtette tana mendimet e mija , t’mira apo t’damshme.Shum her kta dit i kam

Lexo më shumë →

Andrra jeme – nga Elisa Cesaj   

Andrra  jeme Ajo mramje Janari e ngrohtë  të përfshinte ngadalë në vorbullën e saj dehëse. Vajza zuni ven n’at karrige t’vjetër që sa ma shumë t’ju afrojshe të linte gjurmë në kujtesë aroma e ahit t’vjetër. E donte shumë at karrige. Njaty e kalonte mbasditen e saj, najher njehte njaty me nji penë ndër dor

Lexo më shumë →

Andrra ime – nga Antonion Pjetraj

Andrra ime Është si një letër për babagjyshin, të cilën pa dyshim që e lexojnë prindërit, kjo është si një letër për ty, të cilën padyshim që do ta realizoj unë. Prandaj jam kaq i kthjellët në ide, i ftohtë në ndjenja, siç është e ftohtë një pasqyrë. Jam larg, mbi retë më të çuditshme

Lexo më shumë →

Andrra Ime – nga Sara Rama

Si nuk po di me e gjet kerkund ate celes. Ah, ja ku paske kene. Hajde tesh , m’ndihmo ta hap sirtarin se mduhet me i ba nji kontroll andrrave. E duket sikur celesi vete m’sheh me habi, po une jam indiferente. E kam mendjen te kontrolli qe do t’baj. Sa keka randu ky sirtar,

Lexo më shumë →

Andrra jeme – nga Marjo Marku

Andrra jeme Njeri’ asht krijesa ma e perparume, ma e squt e asht e vetmja qe ka ndergjegje. Po qa asht ndergjegjja, thelle thelle qa asht, me qa ka lidhje? Ndergjegjja asht ndjenja qe na ban t’reflektojm per jeten ton, ne castin qe na vem n’funksion ndergjegjen na kalojm ne nje person te dyt, kalojm

Lexo më shumë →

Andrra Jeme – nga Eleonora Radoja

Andrra Jeme Po ecja nji dit nëpër andrra t’mija e tek sa merrja rrugen me sy, duke i’u shue syve mallin, diku m’hasin syt nji burr rreth te katerdhjetave, me flok t’thijun, e me sy t’ajun, me qenie t’zhgatrrueme. Ftyren e kishte t’mblueme nga rrudhat, nuk kishte as nji vi harmonie n’ftyr. U dukte i

Lexo më shumë →

Andrra Jeme – nga Kristi Brushtulli

Andrra Jeme At dit mjesi trokiti i gzum n’dritaren e saj me rrezet e arta…Hapi syt dhe nji ndjenj knaqsie i përshkoi tan trupin. Të djeshmen kishte festu ditlindjen e saj dhe kishte mbush 18 vjeçe. I ati i kishte ba dhuraten që kishte muj që andrrote, nji makin t’kuqe. Gati n’kllapi mbylli syt tek

Lexo më shumë →

Andrra Jeme – nga Flora Vata

Andrra Jeme Mbi çatinë e shpis, ku frynte nji fllad i lehtë që t’bante për vete, rrinte e ulun nji andrrimtare, e brishtë. E kishte nxan kyt vend qysh e vogël. Ajo shkonte aty pothujse çdo ditë masi përfunonte msimet e saja. I pëlqente mas shumti me nejt n’kohën e përëndimit të diellit. Edhe kur

Lexo më shumë →

Ândrra jeme – nga Gerard Daberdaku

Ândrra jeme… Çdo qelizë, gjallesë dhe ktu hyn edhe njeriu, ka ândrra. Unë jam një njeri me ândrra, sepse po nuk pate ândrra, je njeri që s’merr frymë, je njeri që nuk jeton me pasion, nuk e jeton jetën me “jetë”. Ândrrat e mia kanë ndryshu shumë herë, e me kalimin e kohs, tesh që

Lexo më shumë →

Andrra e jeme – nga Erli Marku

Andrra e jeme Me andrru asht pjes e jets. Me andrru i ka nodh gjithkuj, mu, ty, tanve. Nuk e di për ju po un për vedi kam andrru qysh fmi edhe vazhdoj prap me andrru. E kur hedhi syt mrapa e kuptoj që kam andrru se e pasa dasht mosha, fminia. E tash sa

Lexo më shumë →

Andrra Ime – nga Irena Vata

Ishte  i  dit’  e vrant’  e  ret’  e  bajshin  qytetin  m’u  duk sikur  i  kishte   ra  zija. E   kyt  e  shoqnonte  një  heshtje  vorri.Ai  ishte  aq i heshtun sa dukej  se nuk kishte   me pas lëvizje  njerëzish  at’ dit.Pas  pak filloj  një shi  i  rrëmbym  i  cili  përplasej    me  furi e tan inat  në  xhamat

Lexo më shumë →

“Andrra ime” – nga Mikela Mali

“Andrra ime” Është gjë e bukur të ëndrrosh, por është edhe më bukur kur vëren se të gjithë ëndrrojnë, si i vogli ashtu edhe i madhi. Sigurisht që për njerëz të ndryshëm ka ëndrra të ndryshme. Të gjithë i duan ëndrrat, sepse i ndiejnë si diçka të tyren që askush nuk mundet t’ua cënojë dhe

Lexo më shumë →

Ëndrra ime! – nga Aurela Guraj

Ëndrra  ime! Një ditë e pashë veten në një vend krejt ndryshe. Në atë dhomë kishte plot rroba, bizhuteri,e shumë gjëra të tjera.. Dhe në mur kishte plot postera të mëdhenj me foton time, e aty ndodhej edhe një raft me shumë trofe, e në fund shikova në një cep një diçka krejt të veçantë.

Lexo më shumë →

Andrra jeme! – nga Sara Dokaj

Andrra jeme! Sara jeton n’nii fshat t’vogel ku tetan e njohin njani-tjetrin andaj ite msue me nji atmosfer t’ngroft. Nana e saj ite infermire edhe i jati kite studiua per oficer, po dashurote informatiken. Print i kerkoshin Sars t’andrrotese “Andrrat-thoshin ata- e majn njirin gjall” e shpeshher I tregoshin andrrat e tyne. Qysh e vogel

Lexo më shumë →

Àndrra e jeme – nga Kristian Guri

Àndrra e jeme Ishte nji dit e bukur e plot diell. Bàbà bashk me t’birin, Andin 5 vjeç ishin ul n’divan kur papritmas bàbà e pyt: -Bir, cila asht àndrra jote? -Asht e leht ma bàb. Àndrra e jeme asht me u bà superman e me ndihmue njerzt n’rrezik si te filmi qi pash dje.

Lexo më shumë →

Gjuha shqipe – nga Njomza Topalli

E diela eshte nje dite e veçante per ne. Eshte dita kur shkojme ne shkolle, per te mesuar gjuhen tone, Gjuha shqipe. Ne kete shkolle shkojme vetem njehere ne jave. Megjithese eshte nje dite ne jave, une ndjej kenaqesi te madhe, sepse mesoj gjithcka. Lexojme, pikturojme, bejme ushtrime matematikore, si dhe gjeografi per atdheun. Per

Lexo më shumë →

Une i njoh shkronjat e gjuhes shqipe! – nga Rinesa Thaqi

Familja ime eshte ne Itali tesh 20 vite. Une kam lindur ketu, por asnjehere nuk e harroj vendin ku me kane lindur prinderit e mi, Kosove. Per mos me harrue gjuhen time, shkoj ne shkollen shqipe te mesimit plotesues, ne shoqaten; “Bashkimi Kombetar”, Bassano del Grappa. Ne kete shkolle shkoj bashke me moshataret e mi

Lexo më shumë →

Andrra Ime – Anila Gjeçaj

ANDRRA IME Nji djalë prej nji familjes me fam në Shkodër ishte dashuru me nji vajz të cilën ishte I sigurt që baba I vet s’do ta lente kurr me e marr, edhe kishte shum frik. Nga ana tjetër ai ishte I dashurum, prandej nji nat I mbledhi tan familjen e vet edhe I thot

Lexo më shumë →

Andrra jeme – nga Brigit Zadeja

Rrezet e para të diellit rane në fushën e Shkodres mbasi kishin luftue me mjegullen e dendun të nji dite të ftoftë dimni. Ishte nji ndër ato dit’ kur bryma mbulon token, tuj i ngrie edhe deget e hirta të pemëvet. Natyra ishte krejt e shkrete, po rrugët kishin fillue me marrë jetë prej makinave,

Lexo më shumë →

Andrra Jeme – nga Regan Brahimi

Ndodhem në nji mbramje. Muzika asht aq e naltë sa gadi të ban me dhimbje kreje. Te tanë duken të lumtun: disa tu kcy, ndoj djal tu i thanë ndoj fjalë në vesh ndoj vajze, dikush tjetër tu ba foto në mënyrë që me e hedhë në facebook ma vonë. Mirë… tanë këta njerëz duken normal

Lexo më shumë →

Andrra jeme – nga Senada Shpati

Andrra jeme Isha ne nji ndertese jo fort t’madhe, perballe nji orborri t’mbushun me fmije, t’rinje edhe disa prind. Isha ne nji zyre jo shume t’madhe, t’mbushun me vizatime fmish, piktura, vepra artit, nji kolltuk t’zi t rehatshem, dy karrige qe sjellen, libra, laptop, bllok edhe stilolaps. Ne raftin ka e majta ishin 2 topa

Lexo më shumë →

Numri i shikimeve

(582)

Arkiva