Arkive: Bashkebisedimet

Intervistë me Paolo Muner

Intervistë me Paolo Muner – perktheu Fioralba Duma Parathënie: Kërkoj falje që tani në qoftë se disa nga përgjigjet e mia, për të qenë të vërteta, do të përmbajnë ndonjë referim jo gjithmonë të kuptueshëm nga një lexues shkodran, apo shqiptar, por do mundohem të jem sa më i qartë. Shkolla juej fillore? Në Trieste,

Lexo më shumë →

Interviste me Olta Doklen

Interviste me Olta Doklen Shkolla juej fillore? Shkolla Ushtrimore “7 Nëntori”…Ruej kujtime të gjalla e aq të kandshme për godinën vetë, dhe gjithë cka ka përmbajtë mbrenda e rreth sajë. Shkollën e kam dashtë gjithmonë shumë, mëngjezin mezi e pritsha. Hala i kam në hundë, aromat e cantës, librave, mbështjellseve të librave, fletoreve, lapsit, stilolapsit

Lexo më shumë →

Interviste me Elisa Berdica

Interviste me Elisa Berdica Shkolla juej fillore? Ali-Laçej. Kujtimi ma i gjalle asht miresia e msuses se fillores dhe kurset e karate-s. Kujtimi i preferuem i fëminisë? – Pushimet verore te tezja ne Puke. Hala e ndij ajrin e fresket ne mushkni, e aromen e pishave. – Bastani te plazhi n’Velipoje i perzim me shijen

Lexo më shumë →

Interviste me Zef Nacaj

Interviste me Zef Nacaj Shkolla juej fillore? Shkolla Tete vjecare Vermosh. Ne ate kohe, Kelmendi nuk kishte kuadro te vetet dhe gjith mesuesit vinin prej Shkodres. Kujtoj shume mesues te mire por qe me ka mete ne kujtese per dashamiresine dhe zotnillekun e tij ka kene Jonuz Rroji. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Ne shpine

Lexo më shumë →

Interviste me Valbona Lisha

Interviste me Valbona Lisha Shkolla juej fillore? Kjo asht periudha kur për herë të parë përballesh me të panjoftunen, të pakten për disa orë në ditë e kjo mundet me kene një eksperience e frikshme për shumicën e 6/7 vjecarëve. Duhet te mesosh të krijosh marrëdhaniet e para me njerez që nuk janë familja jote,

Lexo më shumë →

Interviste me Teuta Haxhija

Interviste me Teuta Haxhija Shkolla juej fillore? “11 Janari” Shkolla ma adapte edhe si ndertese edhe si personel mesuesash per me u kujtu me ambelsi e paqe, ashtu siç e meriton nji shkolle fillore. Kujtoj msuse Gjylin, personifikimi i miresise. Kujtoj fletoret me nji rregull maniakal, ku “drejt-shkrushim” me bishtagyp e divid. Dhe kujtoj pushimin

Lexo më shumë →

Interviste me Stela Franja

Interviste me Stela Franja Shkolla juej fillore? E mbaj mend filloren teme…Kam pase fatin me pase mesuese te nderume ne shkollen Ndoc Mazi…mesuese qe dhe sot me skuqin faqet kur i shoh. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Muri i vjeter rrethues me gure i shpise ku jam lind e rrite.Mjafton me e kujtu ate dhe

Lexo më shumë →

Interviste me Spartak Sokolin

Interviste me Spartak Sokolin Shkolla juej fillore? Shkolla “Salo Halili”. Shumë kujtime. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Periudha e verës. At’her kur shkollat u mbyllshin e na si fëmijë kishim tân ditën në dispozicion me luejt nëpër lagje, tana ato lojna fëminijet që sot nuk i bajnë ma fëmijët e sotëm. Shokët/shoqet tuej/a ma të

Lexo më shumë →

Interviste me Shenasi Rama

Interviste me  Rama Shkolla juej fillore? “7 Nendori” ne Zdrale dhe “Ndoc Mazi”. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Shkuemja me nanen time ne biblioteke; filmat vizatimore ne Shtepine e oficereve; loja me vllaznit e komshite e me radhe. Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse?             Ka shume njerez qe kane kene e jane shoket e

Lexo më shumë →

Interviste me Rozafa Shpuzen

Interviste me Rozafa Shpuzen Shkolla juej fillore? Shkolla ushtrimore ishte si nji projekt bashkëngjitun shkollës së mesme “Shejnaze Juka”. Mbaj mend se jena shpërngulë disa herë, si duket prej mungesës së ambienteve: prej shkollës “7 Nandori”, te Pedagogjikja e prej aty te nji aneks i shkollës “11 Janari”, që dikur kishte kenë kuvend jezuit. Kjo

Lexo më shumë →

Interviste me Rosela Gjylbegun

Interviste me Rosela Gjylbegun Shkolla juej fillore? Shkolla ime ne fillore Ismail Qemali ose ish 7-Nentori, kam pase fat te jem ne ate shkolle ne nje klase shume te mire te perzgjedhur me mesuesit me te mire te asaj kohe nga te cilet kemi mesuar shume,kam kujtime te jashtzakonshme. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Lojrat

Lexo më shumë →

Interviste me Rauf Xhyherin

Interviste me Rauf Xhyheri Shkolla juej fillore? Shkolla ime fillore ka kene “Vojo Kushi” E kam fillue ne vitin 1953. Tashti kjo ndertese nuk ekziston. Ne teritorin e saj u ndertue Hotel Rozafa. Mesuesja ime e pare, ka qene Vangjeli Shoshi, me vone sipas klasave, mesuese me mbiemer Shala, ne klasen e trete Vasfija dhe

Lexo më shumë →

Interviste me Pjeter Logorecin

Interviste me Pjeter Logoreci Shkolla juej fillore? ..Shkolla ne lagjen tone qe mbante emnin e atentatorit Vasil Shanto…, qysh femije nuk arrijsha me kuptue se pse Vasili ka vra njerz vetem se kane mendu ndryshe… Kujtimi i preferuem i fëminisë?               …festat fetare kur prindet na blejshin ndonji tesh te re apo kishim mundesi me shijue

Lexo më shumë →

Interviste me Rita Gjeken

Interviste me Rita Gjeken Shkolla juej fillore? Vasil Shanto, sot Kuvendi Françeskan. Koinçidence ndoshta, por njaty rri gjatë me rini, baj teater, muhabet, shamatë, gallatë etj. Jam kryetarja e shoqnise ILLYRICUM. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Mbulesat e divanave i kishim njisoj si perdet, bojë-vishnje si zgju bletësh. Une i merrsha dhe i varsha në

Lexo më shumë →

Interviste me Pjerin Ndreken

Interviste me Pjerin Ndreken Shkolla juej fillore? E kam fillue ne vjetin 1962 ne Luarz-Velipoje, ne fillim si ndigjues se isha nen moshe e mbas tre muejve me kane regjistrue perfundimisht. Ne klasen e trete jena trasferue me familje ne Bushat e aty kam vazhdue filloren, 8 vjeçaren dhe te mesmen. Kujtimi i preferuem i

Lexo më shumë →

Interviste me Pëllumb Makashin

Interviste me Pëllumb Makashin Shkolla juej fillore? Ish Shkolla “8 Nëntori” Q.Stalin 1960-1968… Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Kur “bridhja” me shokët gjithandej për rreth qytetit për të njohur çdo gjë… Isha shumë Kureshtar për të njohur gjërat, dhe besoj se më ka vlejtur… Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse?             Lazar Shandro, Kujtim Abazi,

Lexo më shumë →

Interviste me Nikolin Lukaj

Interviste me Nikolin Lukaj Shkolla juej fillore? Kur i kujtoj vitet e shkolles fillore prej shpirtit ju tham se bahem edhe njhere femije. Fshati, shpija, shkolla me oborrin e saj, mesuesit e mrekullueshem, bibloteka e mesues Feridit do te mbesin tek une gjithmone si rrelikja e ndertueme me dore njomcake e çdo gure i saj

Lexo më shumë →

Interviste me Mirela Qyteza

Interviste me Mirela Qyteza Shkolla juej fillore? Kl.1-2 ne shk.”A.Lacej”. Kl.ne vazhdim te shk.”B.Kadia”, shkolla jeme e pare e Fatit, mbasi me kane dhane mesim Korifejte te Mesuesise : Matematike – Matish Shestani Gjuhe shqipe – Enver Gjylbegu, ndjese paste ! Anglisht – Sashenka Gjergji . Fati dhe knaqesia me kane ba shoqni… Kujtimi i

Lexo më shumë →

Interviste me Mimi Kaduku

Interviste me Mimi Kaduku Shkolla juej fillore? Shkolla Ali Lacej mbart shume kujtime por ai ma i ambli asht distanca e shkurte me shtepine e nanadajes. Ne pushim te madh e sidomos para ndonji eskursioni, gjithmone me shpetonte me 5-lekeshat e saj qe i nxjerrte prej xhepit te bohces si nji magjistare. Sa mire e

Lexo më shumë →

Interviste me Merita Blushi Smaja

Interviste me Merita Blushi Smaja Shkolla juej fillore? Pyetje qe nuk din si me ju pergjigj …sepse nuk percakton cfare? E kam kry ne Burrel, me nje mesuese fantastike nga Vlora qe e kujtoj edhe sot me shume dashuri . Veten e mbaj mend gjithmone duke lexuar ..dhe shume e heshtur … Kujtimi i preferuem

Lexo më shumë →

Interviste me Merita Berdica

Interviste me Merita Berdica Shkolla juej fillore? E kam fillue dhe mbarue tek shkolla 8-vjecare “7 Nentori”, sot “Ismail Qemali”! Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Deshira e mikepritjes me padurim, me ndigjue nga goja e babes tem perrallat e sajueme nga ai vete! Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse?             Me ka shoqerue idea administrative

Lexo më shumë →

Interviste me Melita Vjerdha (Lumi)

Interviste me Melita Vjerdha (Lumi) Shkolla juej fillore? “Aleksander Paloci”. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Kjo ndoshta asht pjesa ku vlerat afektive dhe emotive ne nji kohë depozitoheshin me shumicë , mbi nji objekt, njeri, ambjent , dhe sot kthehen të gjalla në realitetin e kohëzgjatjes së brendshme . Në nji periudhë të shkurter të

Lexo më shumë →

Interviste me Orestia Kapidani

Interviste me Orestia Kapidani Shkolla juej fillore? Shkolla 8 vjecare “Ndoc Mazi”. Aty kam shume kujtime te bukura. Nder to ishte ora e vizatimit, ku pervecse ne fletoren time, vizatoja edhe per nxenesit e tjere te klases. Gjithashtu shitsi i piprrave ne oborrin e shkolles, te cilat i blija aq shpesh, saqe shoqeria ime me

Lexo më shumë →

Interviste me Megi Bashi

Interviste me Megi Bashi Shkolla juej fillore? Azem Hajdari mbetet pakoja e ngjyrave te femijerise teme mbasi me asht dhuru shume dashuri nga mesuesit Sherrinat e vogla ne klase justifikoheshin si ‘e ka mosha’ dhe takimet me prind ishin ma te kollajta . Haha Kujtimi i preferuem i fëminisë?               15 ditshat ne cadrat-kabina ne velipoje

Lexo më shumë →

Interviste me Manjola Lloja Bushati

Interviste me Manjola Lloja Bushati Shkolla juej fillore? “7 Nentori”, mesuese Sllafka, kalimi krejt normal nga femija i rritur me gjyshen qe s’shkonte ne kopesht, te shoqerizimi ne klase, recitimet, shoqeria e ngushte me Elona Agollin, xhirot me te perdore rreth e rreth oborrit, tekat ne ushqim, qejfi i madh me lujt konkursesh, akulloret te

Lexo më shumë →

Interviste me Markelian Kapidanin

Interviste me Markelian Kapidanin Shkolla juej fillore? Prenkë Jakova … jo vetëm fillorja por 12 vjet, prej fillores deri para se me vazhdue  në Akademin e Arteve. … Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Kacavjerrjet nëpër pemë (i lumtun) te bahçja e Gjyshit … Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse? Vendin e parë e xen

Lexo më shumë →

Kush asht Paçalin Pavaci?

Kush asht Paçalin Pavaci? Nji biografi artistike e shkurtë e vetvetes Tham ta filloj me ardhjen teme në Itali, me 15 dhetor 1992, me Orkestren e Dhomës të Akademisë së Arteve, nën drejtimin e Ibrahim Madhit. (Atëhere në Shqipni sapo kisha fitue konkursin në Orkestren e Radiotelevizionit, sapo kisha fillue me dhanë mësim muzikë dhome në Akademi dhe kisha ma se 1 vit që luaja në kuartet me intrumentiste dhe

Lexo më shumë →

Interviste me Gjoke Vaten

Interviste me Gjoke Vaten Shkolla juej fillore? Nga shkolla ime fillore kujtoj me rrespektin ma te nalte msuesen time te pare Vitore Ashta, te cilen sigurisht e kujtojne me te njejtin rrespekt edhe bashknxansat e mi. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Kujtimi ma i shkelqyeshem i feminise time mbetet nana ime, per te cilen kam

Lexo më shumë →

Interviste me Freskida Miloti

Interviste me Freskida Miloti Shkolla juej fillore? Shkolla ime fillore besoj ka qënë themeli i dijeve dhe nga këtu lindi pasioni për skenën, muzikën, poezinë, për artikulimin e bukur të fjalës. Pasi që në fillore merrja pjesë në të gjitha aktivitetet artistike. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Mbaj mend që mblidhja fëmijët e lagjes dhe

Lexo më shumë →

Interviste me Fioralba Duma

Interviste me Fioralba Duma Shkolla juej fillore? Shkolla “Perlat Rexhepi”, njeni pre 3 herojve t’Shkodres e ma von ju vu emri “Azem Hajdari”. Drejtori ishte i mrekullushmi Astrit Dervishi dhe msuesja jeme Zana Ulqinaku, q’i kishte dhan msim edhe disa kushrinjve tjer. Msimet e saj ma kan mbush fminin me dashuri për historin, për kulturen

Lexo më shumë →

Numri i shikimeve

(552)

Arkiva