Arkive: Bashkebisedimet

Interviste me Leticia Gargjola

Interviste me Leticia Gargjola Shkolla juej fillore? Liceu artistik “Prenkë Jakova” dega piano. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Krejt fëminia jeme asht nji kujtim i bukur me shumë dritë e ngjyra. Asht nji rifugjo ku sa herë ndiej nevojen me u mbrojtë nga realiteti i perditshem, futem aty dhe dal ne nji fushë me erna

Lexo më shumë →

Interviste me Desantila Qerimaj

Interviste me Desantila Qerimaj Shkolla juej fillore? Shkolla e Muzikës Prenkë Jakova. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Koncertet ku këndote nana, në teatër Migjeni, ish Kinema Verore, Ish Artistiken etj, ndojher isha spektatore ndojher këndosha edhe un… Em atë që punote shofer, udhtimet e shpeshta me të nëpër zona të pabanueme, apo fshatna gjatë pranverës

Lexo më shumë →

Interviste me Arjola TAFA (Zadrima)

Interviste me Arjola TAFA (Zadrima) Shkolla juej fillore? Nje pjese te fillores e kam krye te Shkolla 9 vjecare, Pashko Vasa, pjese e dyte nga klasa e peste, tek Xheladin Fishta, nga ku ndihem krenare per mesuesit qe kane kontribu ne formimin tem… Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Sa shume kujtime te amla ka fminija,

Lexo më shumë →

Interviste me Arian Shporin

Interviste me Arian Shporin Shkolla juej fillore? Shkolla Xheladin Fishta. Shkolle plot prestigje e mesues perfekt. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Dy karroca me kushineta,tre kater thupra (arsyeja : plazh pa leje e me brekte e reja ). Kumbllat te kojshija e libra pa fund. Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse?             Shoket e shoqet

Lexo më shumë →

Interviste me Anduena Dragovi

Interviste me Anduena Dragovi Shkolla juej fillore? Kujtimet nga shkolla fillore lidhen ngushte me ato mengjeset e hershme kur prindrit na shoqeronin me biciklete dhe gjate rruges flisnim per gjera nga me te ndryshmet ! Mbaj mend qe shpesh me babin flisnim per gjeografine per kryeqytetet e medha 🙂 Rruga kalonte pa u ndier fare

Lexo më shumë →

Interviste me Amazona Hajdaraj

Interviste me Amazona Hajdaraj Shkolla juej fillore? Ndoc Mazi. Jam shkëput vetëm në klasë të dytë dhe të tretë nga kjo shkollë të cilat i bana në 10 Korrikun, Nga klasa e dytë dhe e tretë në 10 Korrikun, fitova një miqësi të përjetshme me një vajzë e cila ishte në klase me mu, Migena

Lexo më shumë →

Interviste me Alketa Delishaj Bercaj

Interviste me Alketa Delishaj Bercaj Shkolla juej fillore? Shkolla “Migjeni” nje shkolle ne brendesi te Shkrelit te Malesise. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Ka plot, per tu kujtuar ditet plot gjalleri mes vellezerish dhe kusherinjesh, jemi 5 vellezer dhe motra, dhe fisi perbehej me te pakten 30 kusherinje, te gjithe pak a shume te jejten

Lexo më shumë →

Interviste me Aleksander Shallvarin

Interviste me Aleksander Shallvarin Shkolla juej fillore? Shkolla 8 vjecare 10 Korriku Shkoder. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Nje oborr mjaft i bukur brenda shetpise ku kalonim oret me te bukura te dites. Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse?             Ne kalvarin dhe ecjen e gjate ne jete njeriu takon,njihet dhe ndan cdo gje me

Lexo më shumë →

Interviste me Albert Vataj

Interviste me Albert Vataj Shkolla juej fillore? Ajo qi mundem me than dhe që më ka ngucat qysh prej asoheret, asht nji impresion i zafillun në këtë cak. Mahnitem me veden teme, se si mundem me kujtu edhe tash, ose ma saktë, se si kam mujt me majt t’lidhun vedin me pëshkënditjet e këtij hapi

Lexo më shumë →

Interviste me Albana Fani

Interviste me Albana Fani Shkolla juej fillore? Ushtrimore”Shejnaze Juka” Ah ca me kujtue ma perpara prej asaj shkolle!! Mesueset e dashtuna te paharrueme per mue, te ndnjeren Luci Gera ( mesuese e klases se pare), Gita Bazhdari, Mesuesi i klases se katert e shoke fminije i babes tem i ndjeri Zyhdi Kalaja.Metodat e mesimdhenies se

Lexo më shumë →

Interviste me Markelian Kapidanin

Të falenderojmë Markelian që pranove me u ba pjesë e ksaj inteviste! Si vjen ndër kujtimet tueja fëminija? Kur kthej shikimin mbrapa në të kaluaren teme, kujtoj me deshirë kohen e fminisë! At’herë isha në qëndren e vemendjes së prinderve t’mij. Kujtoj Baben, i cili më mësonte me vue duart mbi pianoforte. Kujtoj Nanen e

Lexo më shumë →

Kush âsht Arjanit Balca?

Kush âsht Arjanit Balca? Kjo âsht nji pyetje që ja bâj vedit shpesh. Dhe arsyea âsht se përgjigja e saktë mendoj se gjindet matán vetëdijes.  Kjo në fakt âsht njì ndër katër-pêsë pyetjet mâ të vjetra dhe mâ të papërgjigjuna prej njerëzimit. Kush jam? Pse jam? Çka jam… etj, etj. Po e lâmë me kaq

Lexo më shumë →

Intervistë me Danish Jukniu nga Gazmend Krasniqi

Danish Jukni. “Jeta e patriarkut të tablosë Shqiptare” Intervista e fundit. Nga Gazmend Krasniqi Pesë vitet e fundit të jetës së tij Danishi kaloi një sëmundje të rëndë, ku edhe në gjendjen më optimale, pati regjim shtrati, porse pa ia prekur mendjen asnjë hije turbullimi, gjë tepër munduese për një njeri që ka kërkuar gjithmonë

Lexo më shumë →

Pas një bisedë në Athinë me kampionin e Europës Erkand Qerimaj dhe trajnerin e tij Zef Kovaçi nga Ramadan Bigza

Peshëngritje Ethet e botërorit Pas një bisedë në Athinë me kampionin e Europës Erkand Qerimaj dhe trajnerin e tij Zef Kovaçi.   Nga RAMADAN BIGZA   Nga data 6-16 nëntor 2014 në Kazakistan do të zhvillohet Kampionati Botëror i Peshëngritjes. Për këtë qëllim, ka disa muaj që në Qendren stërvitjeve të ekipeve kombëtare të Greqisë,

Lexo më shumë →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Aktoren Rita Gjeka – Data 28 Shtator 2014

E FTUEME PËR BASHKËBISEDIM – RITA GJEKA (28 Shtator – ora: 20:00 deri 21:30) Shumë e vogël, ajo recitonte… dhe vjersha e sajë e parë ka kenë nji Uratë, “Ati ynë”, te cilën ja kishte mësue gjyshja. Ky do t’mbetej materiali ma i randsishëm i jetës së sajë, sepse do t’vazhdonte me e thanë për

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me George Palin – Data 7 Shtator 2014

Mik i ftuem: Piktori Gjergj Pali, mikpritese: Justina Filipi – PerShkodren (7 Shtator, 2014; ora 20:00) Prolog Në vitin 1988, kufirin e Shqipërisë Komuniste nuk mund ta shkelnin as zogjtë e qiellit. Nëse e provonte ndokush do të përfundonte nën breshërinë e plumbave të rojeve të kufirit. Por në këtë botë, ka njerëz që kanë

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Violinistin Eugjen Gargjola – Data 1 Qershor 2014

(1 qershor, 2014; ora 20:00 deri 21:30) Prolog Bashkëbisedimet me miqtë e ftuem në grupin PerShkodren kanë krijue nji traditë të shkëlqyeme tashma. Kësaj rradhe, përveçse i nderuem, ndihem edhe i priviligjuem me nda me ju imtësina emocionesh e ngjarje nga jeta e mikut tem të rrallë me të cilin njifem prej ma shumë se

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Prof. Gjon Shllakun – Data 18 Maj 2014

Prolog —– Bashkbisedimet te “PerShkodren” kanë marrë rrjedhën e nji lumi të rrëmbyeshëm, i cili tue burue prej shpirtit, sjell pa pra veç kulturë, qytetari, krenari për nji qytet të lashtë, ku na shkapetë fort malli. Ndjehem i privilegjuem me prezantue për bashkëbisedim të birin e “Qytetarit të Nderit”, Ndoc Shllaku, dajen e dy miqve

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Klodian Kojashin – Data 7 Maj 2014

Do t’ju flas per nji poezi qe e ka emnin Shkoder! Per vargje qe thuren nen aromen e blinit, per emocionin e hanes qe shndrit mbi liqen, per dashunite e fshehta rrugicave te ngushta… Ajo asht e cuditshme, e bukur e brishte, e njome e llastume, e dashtun.. Shkodra, asht nji Jete!!!! Mbas ktyne vargjeve

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Merita Berdicën – Data 27 Prill 2014

(27, Prill – ora: 18:00 deri 20.00) Kthjelltësi mendimit, analizë te saktë, reflektim detajorë , sinqeritet të guximshëm, ndjenjë te pastër , mision transparent dhe clirim dritet, asht cka Merita Berdica percjellë me format e saja në art dhe në jetë. Me thjeshtësinë më njerzore, paraqet vedin si një krijesë jo prepotente në art dhe

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Merita Smajën – Data 15 Prill 2014

“Shkodra… Kam 30 vjet që jetoj në këtë qytet dhe e dua shumë, sepse ka shpirt e një qytet me shpirt nuk të lëshon, nuk të lë të ikësh prej tij… Unë erdha në këtë qytet, nuk linda, por kjo nuk do të thotë që dashurinë nuk e kam të njëjtë me ata që lindën

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Pjerin Ndreken – Data 6 Prill 2014

Ndër postimet vërshuese e t’ngjeshuna në Facebook ndricon nji pishtar duke kriju hapsinën e tijë t’meritueme autentike, ku jo vetëm poezia tunduese por edhe emancipimi balancues i tijë vendosin standartet e mirësisë dhe njerëzisë qytetare… Të dashtun anëtarë të grupit PerShkodren, e kam fjalën për nji nga anëtarët e nderuem, të Jurisë tonë të konkurseve,

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Venona Vaten – Data 25 Mars 2014

Kush e mendonte se nji ditë do t’kisha rastin me thanë dy fjalë për Venonën që shum e kam vlersue tue fillue që prej nji moshe të re… Venona Vata, nji vajzë shumë e talentueme e cila trashigon artin e babës s’vet, Gjoke Vata, të cilin të gjith e njofim për talentin e tij si

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Rozafa Shpuzen – Data 5 Mars 2014

Të gjithë dijmë për Rozafën, gojëdhanën, nusen e vogël, nanën e re, kalanë që e ruen atë, n’themel t’saj, e kur e ndijmë a lexojmë kët emën, kaq ambëlsisht t’randë e t’madh, a kur ja shohim muret e lashtë tu zgjatë qafën, bashkë me të ndiejmë jehonën e Shkodër Loces, e ndiejmë n’përshndetjet me duer

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Leon Lekaj – Data 23 Shkurt 2014

Miq, Iu njoftojmë se me 23 shkurt ora 14.00 z. Leon Lekaj, të cilin pjesa ma e madhe e grupit e njeh nëpërmjet poezisë që përcjellë ktu, do t’jetë i ftuemi i rradhës për kategorinë.” Bashkëbisedim “Ua kujtojmë antarëve që nuk kanë pasë rastin të ndjekin bashkëbisedimet e tjera tashma prezente në faqen e PërShkodrën

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Z. Kol Mileta – Data 9 Shkurt 2014

Me kujtohet nje pjese filmi krejt UNIK, kur nje njeri i mire i dhuron nje organ jetik te trupit te vet, nje njeriu edhe aq ma te mire, (qe bante bamiresi pa u duke, ne mshehtesi totale dhuronte para e miresi te varfenve e jetimeve)… Dy burrat nuk njiheshin, por dhuruesi kishte marre informacione te

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Elona Çuliq – Data 5 Shkurt 2014

Me deshiren e madhe me mbeshtet edhe Artistat e rinj, mora iniciativen me ftue per bashkebisedimin nje pend te art Shkodrane. Njoftoj anetaret e grupit se me daten 5/2/2014 (Te merkuren) ne oren 14:00, Elona Çuliq, do te jete e pranishme per bashkebisedim, afersisht per 1 ore ne grupin PerShkodren. Shkurtimisht per Elonen: Elona Çuliq,

Lexo më shumë →

Numri i shikimeve

(703)

Arkiva