Arkive: Muzika

Prandverë me Kângë – nga Albana Fani

Me daten 8-te dhe 9-te Prill 2016 në Shkodër u ndoq nga 752 spektatorë koncerti “Prandverë me Kângë”. Ky koncert ishte konceptue si nji festë prandvere, ku artistët, Shkodren e bane nuse e i kënduen s’bashku. Teatri Migjeni ishte ajo “Shtepia” që oborrin e saj e kishte mbushë me spektatorë, e skenën e kishte kthye

Lexo më shumë →

Ethos, Pathos dhe Logos për Shkodrën – nga Jetmir Troshani

Reagim! Ky asht nji reagim qytetar në lidhje me dy video-kolazhet e postueme para pak ditësh në grupin PerShkodren, ku prezantohen figura të nderueme të muzikës Shkodrane, titullue “Përshpirtje Tingujve Shkodran” ideue dhe realizue nga Pjaver Kroni. S’pari, njehsohem me të gjithë ata që nderojnë kontributin e jashtëzakonshëm të ktyne figurave Shkodrane, që na krenojnë

Lexo më shumë →

“Nji pjanoforte, simbol për qytetin e artit” – nga Markelian Kapidani

Hyrje Ka rreth 25 vjet që Shkodra vuen në lidhje me muzikën e kultivueme! Kjo gja ngjet jo për mungesë artistash të cilët ky qytet i ka pasë dhe vazhdon ti ketë me bollek, por me sa duket për një indiferencë të përgjithshme nga ana e publikut në lidhje me muzikën istitucionale! Duket e pabesueshme

Lexo më shumë →

Përgjigju nismës “Një piano për qytetin e artit, Shkodrën”! – nga Albert Vataj

Përgjigju nismës “Një piano për qytetin e artit, Shkodrën”! Nga Albert Vataj Një grup artistësh shkodranë, përmes një dalje publike, e cila fatkeqësisht ka mbetur lokale, ka lançuar nismën “Një piano për qytetin e artit”. Ata ftojnë të gjithë sipas mundësive të kontribuojnë në sigurimin e një fondi, i cili do të përdoret për blerjen

Lexo më shumë →

Pjeter Gaci – nga Pjeter Logoreci

Për ty atdhe, ma të bukurën këngë…… Pjeter Gaci…, instrumentisti virtuoz, krijuesi dhe burri që nuk mund të harrohet.. Nga Pjeter Logoreci Ishin vitet e vështira të represionit komunist, kur njerzit kishin frikë „edhe me folë me vehte“. Ishte koha kur partia – shtet, mori rolin e “radiologut”, duke kaluar në rontgen e duke nxjerrë

Lexo më shumë →

Muzika ime: “Muzika që unë bëj” – nga Markelian Kapidani

Me folë për veten apo për muzikën përsonale, nuk asht aspak e thjeshtë mbasi përveç profesionalizmit në këtë “landë”, lypet edhe modesti, (për t’mos u dehë prej dashnisë kundrejt vedit si ban shumica e njerëzve) J … gjithashtu lypet objektivitet në raport me atë çka unë i kam vue per qëllim vedit me spjegue nëpërmjet

Lexo më shumë →

Jeta e muzikantit plot me sakrifica! – nga Markelian Kapidani

  Jeta e muzikantit plot me sakrifica! – nga Markelian Kapidani Duke dashtë me ja ba të qartë lexuesve, jetën e muzikantit, po mundohem ta spjegoj atë duke u nisë nga vetja. Kur isha i vogël, më pelqente me u hallakatë rrugash! Kjo ndodhte sepse kohën ma të madhe e kalojsha duke studiue pianoforte ose

Lexo më shumë →

Interviste me Rosela Gjylbegun

Interviste me Rosela Gjylbegun Shkolla juej fillore? Shkolla ime ne fillore Ismail Qemali ose ish 7-Nentori, kam pase fat te jem ne ate shkolle ne nje klase shume te mire te perzgjedhur me mesuesit me te mire te asaj kohe nga te cilet kemi mesuar shume,kam kujtime te jashtzakonshme. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Lojrat

Lexo më shumë →

Interviste me Markelian Kapidanin

Interviste me Markelian Kapidanin Shkolla juej fillore? Prenkë Jakova … jo vetëm fillorja por 12 vjet, prej fillores deri para se me vazhdue  në Akademin e Arteve. … Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Kacavjerrjet nëpër pemë (i lumtun) te bahçja e Gjyshit … Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse? Vendin e parë e xen

Lexo më shumë →

Kush asht Paçalin Pavaci?

Kush asht Paçalin Pavaci? Nji biografi artistike e shkurtë e vetvetes Tham ta filloj me ardhjen teme në Itali, me 15 dhetor 1992, me Orkestren e Dhomës të Akademisë së Arteve, nën drejtimin e Ibrahim Madhit. (Atëhere në Shqipni sapo kisha fitue konkursin në Orkestren e Radiotelevizionit, sapo kisha fillue me dhanë mësim muzikë dhome në Akademi dhe kisha ma se 1 vit që luaja në kuartet me intrumentiste dhe

Lexo më shumë →

“Liqeni i Shkodres” – Dedikim


Falenderojme per kontributin:
Markelian Kapidani (Muzike), Aleksander Pali (Poezi), Ada Alibali (Foto), Elona Çuliq (Poezi & Foto), Lauren Bekteshi (Foto), Irena Balca (Poezi), Artan Malocaj (Foto), Melita Vjerdha (Poezi), Elisa Berdica (Foto), Leticia Gargjola (Poezi), Rozafa Shpuza (Poezi & Foto), Astrit Fani (Poezi), Albana Fani (Poezi), Frang Dushaj (Foto), Gjergj Kolgjokaj (Poezi), Mujah Muja (Foto), Teuta Haxhija (Poezi), Amazona Hajdaraj (Poezi), Erald Kraja (Foto), Klodian Kojashi (Poezi), Justina Filipi M (Foto), Eri Omari (Poezi), Donald Plozha (Foto), Aleksander Shallvari (Poezi), Merita Berdica (Poezi), Rauf Xhyheri (Poezi), Desantila Qerimaj C (Poezi), Mirela Qyteza (Poezi), Mimi Tivari Kaduku (Poezi), Nikolin Lukaj (Poezi), Stela Franja (Poezi), Gerard B. Daberdaku (Foto), Entela Tabaku Sörman (Poezi), FatJeta Muriqi (Foto), Jetmir Troshani (Video & Typography).

Lexo më shumë →

Lundrim – Markelian Kapidani

Lexo më shumë →

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Markelian Kapidani

Shkodra ka nevojë per rinovim! Rinovimi i perket gjith atyre objekteve që kan të bajn me jeten kolektive të qytetit. Si zakonisht fillohet me rregullimin e rrugëve, me ndertimin e parqeve, lulishteve ku njerëzit mund të kalojnë kohen e lirë duke pushue … per t’arritë tek institucjonet e kulturës si: bibloteka, teatri dhe shkolla e.tj

Lexo më shumë →

Aktiviteti Muzikor – The Song

TheSongTë dashtun miq e anëtarë,

Kena kënaqsinë me ju informue se PerShkodren shpall të hapun, aktivitetin muzikor “The Song” (Kanga), i cili do t’zhvillohet në formë konkursi, gjatë datave 10 deri me 25 Prill 2015 me prumjet tueja. Kjo nisëm asht nji sipërmarrje e artistit Markelian Kapidani në bashkëpunim me Stafin PerShkodren, Qendra Rinore ARKA si dhe Radio Motiv/media partner. Ftohen për pjesëmarrje aktive të gjithë Shkodranët.

Shtjellim:

Pjesëmarrësit duhet të paraqesin për konkurim nji Kangë, të incizueme krejt thjesht nëpërmjet nji  ‘smart device/phone’ në formë ‘Audio & Video’ (Za & Figurë) ose vetëm ‘Audio’ (Za). Materiali duhet të dërgohet në ktë e-mail: stafipershkodren@gmail.com (Pranohet edhe YouTube link). Kanga konkurruese mund të jetë ose jo e shoqnueme me instrument(e), ndërsa randësija ma e madhe bjen tek origjinaliteti i saj. Kanga mund të jetë krejtësisht produkt i vetë interpretuesit për nga teksti dhe kompozimi, ose mund të jetë me kompozitor, autor dhe interpretues të ndryshëm.

Lexo më shumë →

Renata Dragusha – Interviste me Markelian Kapedani – “The Song” – Radio Motiv

 

Lexo më shumë →

Interviste me Markelian Kapidanin

Të falenderojmë Markelian që pranove me u ba pjesë e ksaj inteviste! Si vjen ndër kujtimet tueja fëminija? Kur kthej shikimin mbrapa në të kaluaren teme, kujtoj me deshirë kohen e fminisë! At’herë isha në qëndren e vemendjes së prinderve t’mij. Kujtoj Baben, i cili më mësonte me vue duart mbi pianoforte. Kujtoj Nanen e

Lexo më shumë →

Intervista telefonike me Markelian Kapidanin ne Radio Tirana

Nji mundesi ma shume per t’u njohur me Markelian Kapidanin.

Lexo më shumë →

Problematikat!? – nga Markelian Kapidani

“Cilat jane disa nga problematikat ne lidhje me Muziken ne qytetin e Shkodres? Dhe si mund te rregullohen ato?” – Stafi PerShkdoren Problematikat!? Shqipnia në përgjithësi e Shkodra në veçanti, kanë nevojë urgjente për rinovimin e institucioneve. Por kujdes: Kur them rinovim, nuk nënkuptoj transformim! Institucionet e muzikës në Shkodër kanë një bazë të mirë

Lexo më shumë →

Mendime mbi Festivalin 53 të këngës në R.T.Sh – nga Markelian Kapidani

Sa herë që kthej kryet mbrapa shoh si nëpër tym copat e të kaluemes time në R.T.Sh dhe Festivalin e Këngës si një rruspije e vjetër dhe e pispillosun që nuk i del as edhe njëherë boja! U banë plot 17 vjet që jetoj jashtë Shqipnisë, me tjera ritme, tjera pretendime dhe mbi të gjitha

Lexo më shumë →

Kush âsht Arjanit Balca?

Kush âsht Arjanit Balca? Kjo âsht nji pyetje që ja bâj vedit shpesh. Dhe arsyea âsht se përgjigja e saktë mendoj se gjindet matán vetëdijes.  Kjo në fakt âsht njì ndër katër-pêsë pyetjet mâ të vjetra dhe mâ të papërgjigjuna prej njerëzimit. Kush jam? Pse jam? Çka jam… etj, etj. Po e lâmë me kaq

Lexo më shumë →

Kuinteti “Alkord” – Eugjen Gargjola

Në vitin 2006, n’bashkëpunim me kitarristin dhe kompozitorin Alberto Capelli, Eugjeni formon kuintetin “Alkord” me t’cilin ka incizue edhe diskun e tij të parë të publikuem nga shtëpia diskografike “Music Center”. Disku i dytë doli në shtyp i bashkangjitun me revistën muzikore prestigjioze “Jaz”; ndërsa i treti u paraqit në kornizën ma të randësishme të

Lexo më shumë →

Simba – Eugjen Gargjola

Simba – Kompozim i Eugjen Gargjoles Titulli asht bashkimi i fjales Samba me noten Si, sepse seicili nga shume akordet e ka brend kyt note. Kitarren violinat e violat i luan Eugjeni, Violoncel Silvia Dal Paos, bas Marco Gennari, cajon Luca Modena.                          

Lexo më shumë →

Prezantimi i trete – Lionel – Eugjen Gargjola

Lionel – Kompozim i Eugjen Gargjoles Kitarre Alberto capelli, piano Emiliano Paterlini, oboe Laura Catana, klarinete Nicola Ferraresi, fagot Gigi Sabanelli, bas Marco Gennari, ne fund te pjeses Eugjeni me violin.                          

Lexo më shumë →

Diana – Eugjen Gargjola

Diana – Kompozim i Eugjen Gargjoles. Samba ne rritem 7/8 Introduksioni asht i lujtun nga vete Diana ne piano dhe Eugjeni ne kitarre.

Lexo më shumë →

Prezantimi i Peste – Baluke Prere – Kleopatra Skarco Dokle feat. Bora Dokle

Lexo më shumë →

Njihuni me Bora Dokle

Bora Dokle (Bora D), vjen nga një familje artistësh të mirënjohur shqiptarë, me babain nga Kukësi ku edhe ajo ka lindur, Nënën nga Vlora, ndërsa vetë është rritur në Shkodër ku dhe u formua muzikalisht. Sot ndërton gjithashtu një familje artistësh, në Sofie të Bullgarisë. Ajo ka jetuar dhe debutuar në Shqipëri, Bullgari, Greqi, Poloni,

Lexo më shumë →

Prezantimi i Shtate – Goodbye – Bora Dokle

Lexo më shumë →

Prezantimi i Gjashte – Rihanna Stay ft Mikky Ekko (Bora Dokle ft Benjamin Ajrullahu Cover Video)

Lexo më shumë →

Njihuni me Bora Dokle

Borjana Dokle (Bora D), vjen nga një familje artistësh të mirënjohur shqiptarë, me babain nga Kukësi ku edhe ajo ka lindur, Nënën nga Vlora, ndërsa vetë është rritur në Shkodër ku dhe u formua muzikalisht. Sot ndërton gjithashtu një familje artistësh, në Sofie të Bullgarisë. Ajo ka jetuar dhe debutuar në Shqipëri, Bullgari, Greqi, Poloni,

Lexo më shumë →

Lule Borë – Markelian Kapidani

Lule Borë  – Markelian Kapidani Luleborë – (Ortensia) tek disku (Balkan Piano) Muzika: Simon Gjoni Reharmonizimi dhe perpunimi: Markelian Kapidani    

Lexo më shumë →

Numri i shikimeve

(628)

Arkiva