Arkive: Muzika

Mongo Santamaria & Dos Gardenias Para Ti – Markelian Kapidani

Mongo Santamaria – Euphonia-Ensemble LIVE Mongo Santamaria Nji kangë me muzikë Origjinale që ban pjesë në repertorin e grupit vokal (Euphonia Ensemble krijue nga Markelian e Yama Kapidani). Pjesa i dedikohet perkusionistit kuban Ramón “Mongo” Santamaría, Jazz-ist i cili dha nji kontribut të randësishem në fuzionin mes xhazit tradicional, ritmeve dhe muzikës Latine apo (Afro/Kubane). ————————————— Dos

Lexo më shumë →

Nashke – Balkan Bop – Markelian Kapedani

Nashke – Balkan Bop C.D Nashke: asht një pjesë e Markelian Kapidanit nga albumi “Balcan Bop” e cila i referohet motiveve sllave të cilat kanë kontaminuae edhe muziken e shqipërisë. Kjo pjesë karakterizohet prej ritmit “Malfuf” i cili vjen nga “Misiri”. Ky ritem në kohen 8/8 = (3+3+2) asht i pranishem në pothuajse gjithë mesdheun.

Lexo më shumë →

One Day in my mind- Live 2011 – Euphonia Ensemble – Markelian Kapidani

One Day in my mind – Live 2011 – Euphonia Ensemble   One Day In My Mind: asht një pjesë e Projektit “Euphonia Ensemble”. Atmosfera e pjesës na çon tek Swing-u dhe tek xhazi tradicional tipik U.S.A.

Lexo më shumë →

Quickie Live & Oriental Traveler – Balcan Bop – Markelian Kapidani

Quickie Live – Balcan Bop LIVE Quickie: asht nji “Anatole” (strukturë e cila rrjedh nga një pjesë tjeter muzikore dhe që në ktë rast persoset për me krijue nji pjesë të re. Pra “Quickie”). Struktura e Anatoles perdoret shpesh nga xhazistat për me shkrue apo per me improvizue. Anatole asht i përbamë nga katër fraza

Lexo më shumë →

Ti je Zemra ime – Markelian Kapidani

LIVE Ti je zemra ime: (ATLANTIS LULLABY), asht nji ninullë e kompozitorit M.K e bazueme mbi motive muzikore antike … njëkohësisht motivet e siper-permenduna i perkasin edhe shqipërisë së veriut … Idea melodike fillestare asht krijue nga Yama Luberti. Arrangement by: Markelian Kapidani Je shpirti im Ti je Zemra ime. Me ty jeta ime ësht’

Lexo më shumë →

Njihuni me Markelian Kapidani

Markelian Gjon Kapidani, asht nji nga përfaqësuesit e randësishëm të ndryshimeve kulturore dhe artistike që ndodhën në Shqipni në vitet menjëherë pas ramjes së Murit të Berlinit. Nji nga karakteristikat themelore të artit të tij asht  shkrimja e natyrshme e traditës së madhe “formale” të muzikës perëndimore me intonacjonet ballkanike bashkue me nji karakter Jazz

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Violinistin Eugjen Gargjola – Data 1 Qershor 2014

(1 qershor, 2014; ora 20:00 deri 21:30) Prolog Bashkëbisedimet me miqtë e ftuem në grupin PerShkodren kanë krijue nji traditë të shkëlqyeme tashma. Kësaj rradhe, përveçse i nderuem, ndihem edhe i priviligjuem me nda me ju imtësina emocionesh e ngjarje nga jeta e mikut tem të rrallë me të cilin njifem prej ma shumë se

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Prof. Gjon Shllakun – Data 18 Maj 2014

Prolog —– Bashkbisedimet te “PerShkodren” kanë marrë rrjedhën e nji lumi të rrëmbyeshëm, i cili tue burue prej shpirtit, sjell pa pra veç kulturë, qytetari, krenari për nji qytet të lashtë, ku na shkapetë fort malli. Ndjehem i privilegjuem me prezantue për bashkëbisedim të birin e “Qytetarit të Nderit”, Ndoc Shllaku, dajen e dy miqve

Lexo më shumë →

Kafe Virtuale me Venona Vaten – Data 25 Mars 2014

Kush e mendonte se nji ditë do t’kisha rastin me thanë dy fjalë për Venonën që shum e kam vlersue tue fillue që prej nji moshe të re… Venona Vata, nji vajzë shumë e talentueme e cila trashigon artin e babës s’vet, Gjoke Vata, të cilin të gjith e njofim për talentin e tij si

Lexo më shumë →

Numri i shikimeve

(738)

Arkiva