Arkive: Poezi

..ne beben e synit tand – Mirela Qyteza

..ne beben e synit tand Edhe du’ edhe kam droje` kur me ndesh shikimi jot e me perfshin ne ofshamet,shushuritjet e atij bllokut tand te pafund te kujtimeve, puthjet ndarjet lindjet.. e une dru’ mos shoh ne beben e synit tand melankoline e valeve te mia. At’here me rrema ,shpejt e shpejt i nxjerri ne

Lexo më shumë →

Kur te vij – nga Nikolin Lukaj

Kur te vij Pritjen ma veshni me ngjyra si n’prandveren e dikurshme Harrojeni shiun e ikjes rr’fete e shtergates harrojeni Ishin borit e e shekullit t’hupjes ishin trumpetat lekurlaguna t’lyeme me ngjyre grih Prandaj ju m’pritni me ngjyra t’ndezuna si malli …..si dashnia e atjeshme M’pritni atje te kufini pa piramid te lapidari…pa lavdi Nje

Lexo më shumë →

Përshpëritje – nga Melita Vjerdha

Përshpëritje Shtrihet në kujtesen teme malli i përjetuem ne ikje soditja e palodhun e heshtjes imcake dëshirat si shirit bosh… Rrëmoj në kohën e thijun gjurmët e diellit në lëvizje gërvishtjet e qiellit kur pranvera ngutet buzët e malit që përvëlohen.. Në një qoshe nata palos andrrat në shtrojen e ligjerimeve e une përkthej përshpëritjet…

Lexo më shumë →

Bashkë me vetetimen – nga Astrit Fani

Bashkë me vetetimen po due me i ba dritë shikimit tand t’ verbuem. due me t’rujt nga rruget e lagshta, se dekiku asht i pabese, e larg qoftë, me ia thye kryet mendimeve tuja .

Lexo më shumë →

Nje lule ! – nga Rauf Xhyheri

Nje lule ! Nuk jam shejt, Por si shejti, Ringjalljen e besoj, Si nje mrekulli, Qe sjell lulja e celur cdo mengjez.  

Lexo më shumë →

Liqeni i Shkodres – nga Aleksander Pali

Liqeni i Shkodres. ———————– * Kur atje nalt U mblodhen Perendite Me pa se si lind Rozafa Nen dhimbje Hyjneshes i plasen ujnat * Lindi Liqeni i Shkodres.

Lexo më shumë →

Me t’rroke don me thane – Albana Fani

Me t’rroke don me thane Me te perfshi nder krahe, Me t’marr kryet n’krahnor, Me u ngi me fryme nder pore tueja, E mos me t’lane me ike Pa t’dhane do oksigjen dashunije….. Me t’rroke fort don me thane Me t’veshe si teshe temen, Me t’ndie si rrahje zemre, Me t’livru si gjaku nder damare,

Lexo më shumë →

Reflektim vitesh – Nikolin Lukaj

Reflektim vitesh M’bi jastek peshon pagjumsia si jellnake e mbramjeve cullake kur gotat mbusheshin me xhingla e rruzat baheshin pije-tharta 1987 …………… 2015 M’bi jastek pagjumsia peshon cullak e mbramjet derdhen tuj mbush gotat deri n’buze me …. Pagjumsi Hej sa I dehun mbeta viteve numerator statujash t’matuna me puthje I dehun n’lakuriqsi mbeta… M’bi

Lexo më shumë →

HAPPY FATHERS DAY – nga Aleksander Pali

HAPPY FATHERS DAY ================== Babat ——- * Baba i babes vdiq ne Shkoder. Burrat e malicise e moren ne vig E ngjiten nalt, teper nalt Pak pa mbrrite n’ Qiell Ne bjeshke E mbuluen me dhe te zi Persiper bore te bardhe Rrethue me lule trumza Dy copa dru malit Nji kryq te kyet. *

Lexo më shumë →

Dje – nga Mirela Qyteza

* – Dje ..Goje – goje rreshton n’gjypner mendimet e shprishuna dhe çon vetullen sa here pesha kallkan e kujtimeve… i nderhyn me bardhesine e maje – shkrepave, – Eh nane shkreta ,- ofshan e me fryme shpirtit ma percjell ne krejt ajrin e dhomes skenen e bashkebisedimit te tyne…; ..ne nji cak te lodhshem

Lexo më shumë →

Lulja e Blinit – nga Aleksander Pali

Lulja e Blinit ————— * Jam boll i shetitun Neper vende e lule Sa bleta. Ju betohem Vetem atje, ne Shkoder. Lulja e Blinit Ka arome dashnie ” Me te mbyt dekun” Puthet me mue Nder shqisa instinktesh Teper te largeta Lulja e verdhe Midis Piaces Ne shenje xhelozie Per te tane blijte e Botes.

Lexo më shumë →

” Poetet ” – nga Aleksander Pali

” Poetet ” ———– * Po bajn dashni Me trupat qiellor Deri ne obsession * Poezia e Tokes E ban poetin hyjnor.

Lexo më shumë →

ME JEP… – Aleksander Shallvari

ME JEP… Me jep nje fjale Dhe une do shkruaj poemen e syve te bukur, me jep nje note dhe preludin e lumturise do hedh pentagrameve, me shkel nje sy e shiko si do shumohen diellat ne rrugicen tende, me jep nje lot, te krijoj vjershen e mallit, me jep nje stine te te jap

Lexo më shumë →

Zemra – nga Gjergj Kolgjokaj

Zemra Dje n’mramje vonë fill sa xuni gjumi andrren e hapa let deren e zemres dola jasht n’oborrin e saj e pa ba zhurm nisa me ja prishe gardhin ku ferra t’egra e kishin mbërthy për shum kohe si gozhda t’punume prej nji farktarit i cili tesh ma asht i njoftun n’ferr si engjelli pa

Lexo më shumë →

Asht aty ku gjej fillimin e humbas fundin – nga Eri Omari

Asht aty ku gjej fillimin e humbas fundi Dhe si endacake e perjetshme ne kerkim te heshtjes arrij me gjete fjale qe me thone kush jam vec me ndjesi Asgja s asht kot E ne fjalekryqet e qenesise tone Here bosh e here plot E ndjejme Une e ndjej ne kthetrat e fjaleve e te

Lexo më shumë →

Kur pala e muzgut – nga Merita Berdica

Kur pala e muzgut var petkun n’ajri qiellnajes, thaket e diellit bijne shakull nga shkundja e t’kotunit. Rete marroqe hapin nje dekik arkapijat e liqenit… E bri gjoksit te malit, Hana, ul shtatin me zhdervjelltesi vajznije, tue gufue frymarrjen fresknije mes kandilave t’eres. Hyjet me qerpik t’synit ia krelojne bishtalecat pale-pale… arome myshqesh. Ne vegime

Lexo më shumë →

Moment shiu – Nikolin Lukaj

Moment shiu Edhe sod ra shi …shi i lehte tundues i venave t’fjetuna qi presin me u derdhe gastareve Shi i imte… si flok i derdhun supeve t’pa rrokuna Shi..si n’poemen e buz’thames qi me goje gjysem t’hapun prit’te piklat qi rete l’shonin n’ikje e njomconte buzêt e rreshkuna Sod ra shi n’kshtjellen teme e

Lexo më shumë →

MERRE !… – nga Aleksander Shallvari

MERRE !.. Merre këtë këngë me vete, ngarkoje mbi shalë të mëngjesit që ikën me trokth, shkarko peshën e rëndë të deluzionit, këmbëkryq pranë vatrës shuaj akullnajat drejt kthimit e dëgjo si shpatet do mërmërijne vargjet. Atëherë kthe kokën nga i vetmi yll akoma i pashuar dhe ndiz cigaren e melankonisë të vonuar. Një kor

Lexo më shumë →

Klloçka – nga Aleksander Pali

Klloçka ——– * Bjen klluke Ne bar te njome livadesh Pa za Per me lind Zoj-gj edhe ma te bukur Pa ardhun stinet * Mbledh dromca ne germaz I njome me lang jete Nuk i kaperdin Len vedin un’shem Tuej kue jeten tande Per zogjte Klloçka e jeme Xhymerte e lindun Shkodra.

Lexo më shumë →

Sa here loz me flokun tend ne balle – nga Astrit Fani

Sa here loz me flokun tend ne balle, Me bie ndermend lulja ” mos prek”. Skuqesh si perendimi i arte, E stepem si faraon i lashte Sa here loz me flokun tend te arte Nuk me trembin vitet.. T’perulem si ne diten e pare, Fatlum, ndaj dashurise se fale. Sa here loz me flokun tend……….

Lexo më shumë →

Dyshi – nga Primo Shllaku

Dyshi Isha i marrë kur besoja Se dashunia vjen. Jo. Dashunia ikë, Ikë gjithmonë. Dashunia s’ka ftyrë. Ka vetëm shpinën. Ajo jeton në shtjerrje gjithëherë, Jeton në zgrip ndonjiherë. Si jeta. Jeta e vogël, (la vie mineure) Që zgjat. Kjo jetë e vogël, e bame prej ne të dysh. Dhe prej gjithë të dyve të

Lexo më shumë →

Kur dita frymon – nga Merita Berdica

Kur dita frymon, në turren e miradinave, qielli zhbahet pupël. Brënda në kupat e detit, koloviten valët. Në baticat e guackave marroqe, harrohet hana, zemreke e marrun tinzash, tej pershkimit ndigjues. Rrahje tek bregu gufues, numerohen pritjet. Parmak krahanori, për mu avit bri buzëve pambuk, njesh me shikimin perenduem, tue pertyp me urinë e syve,

Lexo më shumë →

A ISHE TI – nga Pjerin Ndreka

A ISHE TI Mbrapa reve,n’qiell, mu bà se t’pava. Faqet e bardha, mbas perdeve gri,u dalloshin mire, po syte nuk u dukshin edhe aq. A thue jau kishte vjedhe ngjyren qielli e kishin marre prej meje, apo ti ke ule perden e qerpikve deri n’toke se nuk e duron driten?!

Lexo më shumë →

Rreshqitje – nga Aleksander Shallvari

Rreshqitje tuj te te humb ty kuptova qe kisha prek fundin gjurmt’ ku hapat tende lane shenjen e ikjes u shperfytyruan nga shiu e ketu mbeti vetem hija e zgjatun e nates qe per here te pare dukej ma e gjate se vete heshtja. tuj te te humb ty kuptova se fundi kish kene vetem

Lexo më shumë →

Qyteti jem – nga Aleksander Pali

Qyteti jem ————- Tane shpia perdhese Tanda hardhiash Jetonte nder ballkone I kacavarun si bima Aty, mbjell’shin humor e kange Nder putira Drogoheshin njerezit Tuej hurb dhimbjen E njeni tjetrit Piklonte Lang jete Dashinia Per shkodren E njerezit….

Lexo më shumë →

Yjet nuk fiken – nga Megg Bashi

Yjet nuk fiken vetëm se asht natë … E njerëzit nuk shuhen pse kaherë s’jane pà. Fryma ma mirë kallaniset bashkë, po n’grusht nuk humbet pse gjysen s’e kà mà. Unë frigohem se fryma m’ik fill, e frymë s’ndi mà. E di, matànë reve ka dìll, po edhe drita tij mundet me vrà.

Lexo më shumë →

Perralla e gjethes – nga Nikolin Lukaj

Perralla e gjethes Kur pyjet flejne lisat permallohen perralles gjethes e era si marothanomak triumfi i l’mon deri n’plasa trungujt e gjalle , ata… Ata ma shum shpuprishen andrres tuj prite t’rîtin e mjegulles rrajve qi t’ngim s’kan prej lodve t’nates Kur flejne pyjet gjinjte e malit kundermojne vasha e heshtja m’sheh deshirat territ Une

Lexo më shumë →

Nje vals – nga Rauf Xhyheri

Nje vals. C’pate o pleqni? Me zune ngushte sonte!, Si leviz dot kambet. Per ke po bie muzika? Shpirti po me ndizet flake. Por ,Ah! Kambet nuk me binden, A thue jame plake? Do pi dicka, Te dehem ca, Qe valsi te me marre ngapak, Deri ne agim pak nga pak. Eh! Kohe e shkueme..,

Lexo më shumë →

Sepse rétë m’i çil mendimi jot – Eri Omari

Sepse rétë m’i çil mendimi jot e të shof përtej ngrehinës kështjellë mbi të fildishten kodër ku shëmbëlltyra jote mban frymen mijra herë në ditë Ezopi vdiq përrallshëm tek ngjiste filozofët që ti leshoje rrugës teksa naltsoheshe drejt kthinave të qenësisë t’éme, tandes, t’rrémes a të vertetës E prap re vrapoja ngutshëm prej frikës që

Lexo më shumë →

Mik – Melita Vjerdha

Mik Nji mik asht nji detë Mes zhurit e cekinave t’kujtesës rrinë të vjerruna mbresa ndër hapsina t’pashkeluna Thellsinave kthjellohen mendimet e turbullta. Nji mik asht nji lum i rrjedh vitet n’brigje kohnash e i pushon në fushgropë ditët që përtypin harresë. s’bashku rigjejnë forcë me ça përpara. Nji mik asht diell Ti hjedh rrezet

Lexo më shumë →

Numri i shikimeve

(67)

Arkiva