Tag Archives: Albert Vataj

Fisniku shkodran Gjon Shllaku – nga Albert Vataj

Ndërmëndje për t’pashoqin e dijes, qytetarisë dhe shqiptimit, fisnikun shkodran Gjon Shllaku. Sod 93 vite ma parë, më 24 mars 1923 lindi në qytetin e Shkodrës ai që do të mbetej në kujtesën e të gjithë atyne qi e njohën, shëmbëllimi më i përsosun i njeriut fisnik dhe dijeshumë. Për tan njata qi nuk e njihni

Continue Reading →

Luigj Gurakuqi ma i epërmi shëmbëllim i kombtarizmës, qytetarisë, dijes dhe përkushtimit – nga Albert Vataj

Luigj Gurakuqi ma i epërmi shëmbëllim i kombtarizmës, qytetarisë, dijes dhe përkushtimit – nga Albert Vataj Sot 137 vite më parë, më 19 shkurt 1879 ditëlindi Luigj Gurakuqi. I pashoq ishte ai në vlerat e nalta të qytetarisë dhe dijes, kombtarizmës dhe përkushtimit. “Shqiptar i vlefshëm” do të mëtonte kësisoj At Gjergj Fishta. “Pionier i qytetërimit”

Continue Reading →

Kel Kodheli piktori që sfidoi në kapërcyellin e kohërave – nga Albert Vataj

Kel Kodheli piktori që sfidoi në kapërcyellin e kohërave Sot 10 vite më parë, më 18 shkurt 2006, ndërroi jetë në moshën 88-vjeçare piktori shkodran Kel Kodheli. Pothuajse e gjithë veprimtaria e tij krijuese shtrihet në periudhën e sundimit të realizmit socialist. Si për çdo artist edhe për të, ndërtimi i një identiteti estetik nën

Continue Reading →

Përgjigju nismës “Një piano për qytetin e artit, Shkodrën”! – nga Albert Vataj

Përgjigju nismës “Një piano për qytetin e artit, Shkodrën”! Nga Albert Vataj Një grup artistësh shkodranë, përmes një dalje publike, e cila fatkeqësisht ka mbetur lokale, ka lançuar nismën “Një piano për qytetin e artit”. Ata ftojnë të gjithë sipas mundësive të kontribuojnë në sigurimin e një fondi, i cili do të përdoret për blerjen

Continue Reading →

Plot 460 vite të shkuara Gjon Buzuku përfundon së shkruari Mesharin – nga Albert Vataj

Sot, 460 vite më parë famulltari Gjon Buzuku përfundon së shkruari veprën monumentale të zëfilljes së shkrimit të gjuhës shqipe, “Mesharin”. “…Ne vitin 1554 me njezet mars e fillova dhe e mbarova në vitin 1555, në dhjetor 5 ditë. E në se, për fat, do të kem gabuar kund më ndonjë vend, unë dua, ku

Continue Reading →

Bik Ndoja, i magjishmi i magjisë së këngës, jares shkodrane – nga Albert Vataj

Prej dje, rrugëve të Shkodrës do t’i mungojë ai që erdhi me këngë në buzë e po ikën me lot. U ngjit në apogje dhe shndriti si yll, pa arritur të shkëlqente dot në podet e nderimeve që i meritonte aq shumë, sa ç’shndriti me virtuozitetin e interpretimit të jares shkodrane. Pas një sëmundje  dhe

Continue Reading →

Grishje t’përmallshme që na ledhin me “Trokitje Kujtimesh” – nga Albert Vataj

Grishje t’përmallshme që na ledhin me “Trokitje Kujtimesh” Nga Albert Vataj Tak-tak, ndigjohet tue ardh mbytaz deri te kureshtia, krisja e derës. Tak-tak, tak-tak, bahet ma e fort e ma e ngulmët. – Nan dera, thrret kumbueshëm nji za prej brenda shtëpisë. – Njitash po e çil, puhizshëm ndigjohet ai za qi largohet tue marrë

Continue Reading →

Interviste me Albert Vataj

Interviste me Albert Vataj Shkolla juej fillore? Ajo qi mundem me than dhe që më ka ngucat qysh prej asoheret, asht nji impresion i zafillun në këtë cak. Mahnitem me veden teme, se si mundem me kujtu edhe tash, ose ma saktë, se si kam mujt me majt t’lidhun vedin me pëshkënditjet e këtij hapi

Continue Reading →

Serafin Fanku – nga Albert Vataj

Tash 78 vite më parë, më 24 maj 1937, datëlindi në Shkodër, Serafin Fanku, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të teatrit “Migjeni”, kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptarë dhe të huaj. Serafin Fanku ishte padyshim një personalitet i rëndësishëm,

Continue Reading →

Martin Camaj, shërbestari vullnetmirë i shqipes dhe parmenda e rand e mërgimtarit – nga Albert Vataj

Martin Camaj, shërbestari vullnetmirë i shqipes dhe parmenda e rand e mërgimtarit Nga Albert Vataj Sot (Mars 13-2015) 23 vite më parë do të shuhej një prej pishtarëve më kulmues të shqipshkrimit. Një zemër e tretun tuj shndrit u ndal për me lan mbasvedi, vullnesën e mirë të endun me përkujdesin që diti vetëm ai

Continue Reading →

Luigj Gurakuqi në 90-vjetorin e vrasjes – nga Albert Vataj

Ndërmëndje për shkodranin e madh dhe patriotin e paepur, Luigj Gurakuqi në 90-vjetorin e vrasjes Luigj Gurakuqi (Shkodër, 20 shkurt 1879 – Bari, 2 mars 1925) Në mbrëmjet e 2 marsit të vitit 1925, sonte 90 vite më parë ekzekutohet Luigj Gurakuqi, hartuesi dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poeti, arsimtari, tekstologu, gjuhëtari,

Continue Reading →

Pakohja e gjithmonshme e lirikut tragjik Frederik Rreshpja – Nga Albert Vataj

Pakohja e gjithmonshme e lirikut tragjik Frederik Rreshpja Nga Albert Vataj Sot mbushen 9 vite, që atë ditë të cergët shkurti të vitit 2006, ditë kur u këput të gjallët e lirikut tragjik Frederik Rreshpja. Në 66-vitet e jetës së tij, siç e pohuar më 1998-ën: “… kam qenë gjithmonë i braktisur. Kam kaluar nga

Continue Reading →

Kur u takova s’pari dhe s’mbramiherë me Fredin – Albert Vataj

Kur u takova s’pari dhe s’mbramiherë me Fredin M’ndërmendet si sod takimi s’pariherë me të. Kjo me gjas bani vaki aty nga viti 1995. Një miku jem, që asokohe rrekej me e gjet vedin në regëtimat e poezisë, lyp një këshill prej Fredit. Shkuem për me e taku. M’bahet si sod. Dera gjysëm e hapun

Continue Reading →

Shën Valentini, dita kur dashuria triumfoi mbi paganizmin – nga Albert Vataj

Shën Valentini, dita kur dashuria triumfoi mbi paganizmin Nga Albert Vataj 14 Shkurti është tashmë një traditë e jetësimit festiv. Eshtë kjo ditë, kjo festë që ka udhëtuar gjatë me njerëzimin, kjo kremte e hyjshme e cila ka ndezur dëshirime, ka zgjuar vullnete pozitive dhe përflakur pasione. Puthje, lule, dhurata e duar që shtrëngojnë njëra-tjetrën,

Continue Reading →

Nën pendim – Nga Albert Vataj

Zoti, tuj dasht me u pranu Strehë në bindje lyp, jo në zemër E sasht tuj pas prehje në kurrizin e tërbimeve As në prehnin e shtërzisë. E kur rruga vjen e shpalohet kadal Në kthinën tane sheh se s’ka ma E ngrysesh tuj marrë format e një cungu Sterr e i garrametshëm, frikkallës Qielli

Continue Reading →

At Shtjefën Gjeçovi, martiri dhe shërbestari i vlerave shpirtërore të shqiptarëve – nga Albert Vataj

140 vite më parë lindi në Janjevë të Kosovës, 11 km larg Prishtinës, Shtjefën Gjeçovin, një ndër gurthemelet më të njëmendtë të vetëdijes sonë kombëtare. Ai dha një kontribut të vyer jo vetëm si një klerik i devotshëm por dhe veprimtar i zellshëm i vlerave shpirtnore të shqiptarëve, duke u bërë njëherazi dëshmues dhe afirmues i

Continue Reading →

Dashuria është gjithçka që na është dhuruar kësaj jete – nga Albert Vataj

Dashuria është gjithçka që na është dhuruar kësaj jete. Gjithçka tjetër është detyresë, urdhër e shtërngim, është një gurë Sizifi që na duhet ta ngremë në majë, një gurë që rritet ndërsa maja thepiset e gjunjët na dobësohen, një gurë që na shket e na bën të rikthehemi për të rinisur nga e para. Çmojeni

Continue Reading →

80-vjetori i lindjes i Pjetër Arbnorit – nga Albert Vataj

Pjetër Arbnori, i paepuri i “luftës për të mbetur njeri” Nga Albert Vataj Një burrë shtatshkurtër, me kokën që e mban ulur sikur numëron hapat që hedh, kalon hyrjen kryesore të godinës trekatëshe; sendërgjon një përshëndetje që merr formë përmes zërit që i kumbon prej zhguallit të një timbri paqtues, teatralitetit të dorës dhe buzëqeshjes

Continue Reading →

Pjetër Bogdani, kryemjeshtri mrekullibërës i shqipes – nga Albert Vataj

Plot 325 vite më parë, më 6 dhjetor 1689 vdiq në Prishtinë nga epidemia e murtajës, kryemjeshtri mrekullibërës i shqipes, i themelti i përpjekjeve ngadhnjyese të zërit dhe shpirtit shqiptar, tharmi i shpërthimeve të duhishme kryengritëse kundër zgjedhës osmane, Pjetër Bogdani. Ai mbamendet si një ndër personalitetet më të shquar të Kishës, dishepull i interesave

Continue Reading →

Shkodra, beh në ty, deng, djegun prej mallit e kallun prej dëshirimit me t’pa nga Albert Vataj

S’mujta kurrqysh me i ba bisht nji ftese dashamirëse qi stafi “Për Shkodrën” m’bani me shkru do rreshta, ndoj përjetim, përsiatje, apo diçysh, ndoj regëtimë shpirtnore për Shkodrën. Lypa gajret ndoj’ ditë ngase isha i pamundun, e po m’trazon jo pak pamjaftueshmënia e kohës për me ba gjanat qysh duhen. E gjeta kohën e u

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(641)

Arkiva