Tag Archives: Aleksander Pali

Liqeni i Shkodres – nga Aleksander Pali

Liqeni i Shkodres. ———————– * Kur atje nalt U mblodhen Perendite Me pa se si lind Rozafa Nen dhimbje Hyjneshes i plasen ujnat * Lindi Liqeni i Shkodres.

Continue Reading →

HAPPY FATHERS DAY – nga Aleksander Pali

HAPPY FATHERS DAY ================== Babat ——- * Baba i babes vdiq ne Shkoder. Burrat e malicise e moren ne vig E ngjiten nalt, teper nalt Pak pa mbrrite n’ Qiell Ne bjeshke E mbuluen me dhe te zi Persiper bore te bardhe Rrethue me lule trumza Dy copa dru malit Nji kryq te kyet. *

Continue Reading →

Lulja e Blinit – nga Aleksander Pali

Lulja e Blinit ————— * Jam boll i shetitun Neper vende e lule Sa bleta. Ju betohem Vetem atje, ne Shkoder. Lulja e Blinit Ka arome dashnie ” Me te mbyt dekun” Puthet me mue Nder shqisa instinktesh Teper te largeta Lulja e verdhe Midis Piaces Ne shenje xhelozie Per te tane blijte e Botes.

Continue Reading →

” Poetet ” – nga Aleksander Pali

” Poetet ” ———– * Po bajn dashni Me trupat qiellor Deri ne obsession * Poezia e Tokes E ban poetin hyjnor.

Continue Reading →

Klloçka – nga Aleksander Pali

Klloçka ——– * Bjen klluke Ne bar te njome livadesh Pa za Per me lind Zoj-gj edhe ma te bukur Pa ardhun stinet * Mbledh dromca ne germaz I njome me lang jete Nuk i kaperdin Len vedin un’shem Tuej kue jeten tande Per zogjte Klloçka e jeme Xhymerte e lindun Shkodra.

Continue Reading →

Qyteti jem – nga Aleksander Pali

Qyteti jem ————- Tane shpia perdhese Tanda hardhiash Jetonte nder ballkone I kacavarun si bima Aty, mbjell’shin humor e kange Nder putira Drogoheshin njerezit Tuej hurb dhimbjen E njeni tjetrit Piklonte Lang jete Dashinia Per shkodren E njerezit….

Continue Reading →

Lumi i Bunes – nga Aleksander Pali

Lumi i Bunes —————- Lumi Ashte damar i Tokes Percjell jete Mbart ujin e ambel Perjetesisht Puthet me breg Ne Vere Therret zane gazmor femijesh Me notue te lire Lumi Lind tinguj ne çdo stine Perkedhel gjitheçka prek Edhe gurin Tyej i dhane nje trajte Te lemuet Lumi Ka jete Piken e shiut qelize Uji

Continue Reading →

Peizazh i qytetit tem – nga Aleksander Pali

Peizazh i qytetit tem ————————– Kur te bahem uje Le te bahem liqe buze malit Perballe meje ka me lind Dielli Kur te bahem lot Kam me rrjedh Si Drini e Buna Per ne uje te njelm’t Kur te bahem dhe i bute Kam me leshue rranjet e etuna Me pi ne tana ujnat Tuej

Continue Reading →

Peizazh i qytetit tem – nga Aleksander Pali

Peizazh i qytetit tem ————————– Kur te bahem uje Le te bahem liqe buze malit Perballe meje ka me lind Dielli Kur te bahem lot Kam me rrjedh Si Drini e Buna Per ne uje te njelm’t Kur te bahem dhe i bute Kam me leshue rranjet e etuna Me pi ne tana ujnat Tuej

Continue Reading →

Eja, eja lule bore – nga Aleksander Pali

Eja, eja lule bore ——————— Ne qytetin e vogel Teper te lashte Rranze Kalase Nen hije trishtimesh Mbiu lulja e bardhe Bora. Lindi baba i yt E i jem. Perendite u mblodhen Thuren nje kange per lulen Pagezuen qytetin tem Hyjneshe Shkodra.

Continue Reading →

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Aleksander Pali

Une mendoj se ka ardhe koha me ndertue shpia ” Time share”. Kjo do te thote qe nji grup i madh prej 50 vetesh ( ma pak ose ma shume) munden me ndertue shtepi pushimi ne Theth, Razem, Shiroke, Velipoje etj dhe pronesia ashte perbashket ( te gjithe investuesit ) e ketij grupi kane te drejte ta perdorin kete ndertese me afate te caktueme. Ashte nji investim e bisnes i sukseseshem ne Ameriken Veriore e Jugore.
Ose te fillohet me nji ndertese te vetme nga Grupi per Shkodren, e kjo ndertese te perdoret per interresat e Grupit. Investuesit kane te drjete ta perdorin kete ndertese edhe per dasma, raste te tjera e deri tek interesi i pergjitheshen i grupit.

© Aleksander Pali – Referenca https://goo.gl/pgzhg8

Continue Reading →

Nji xhiro n’Piace – nga Aleksander Pali

Nji xhiro n’Piace. Mbas nji qerek shekulli larg Mbram bana nje xhiro N’shkoder. N’Piace. Eca n’ kambe me hapa shume t’ ngadalet Prej Spitalit ku pata punue aq vite Me dale te Dugajt, n’ fushe-cele. Tuj marrun fryme si trishtili. M’zuni terri. Humba rrugen. Kanga e qokthit N’ kalibob Turizmit. Busull mu ba. Neper terr

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(238)

Arkiva