Tag Archives: Aleksander Shallvari

Refleksion – nga Aleksander Shallvari

Nëse paragjykojmë gjithnjë sipas një instikti,ku apriori përballemi vetëm me ndjesinë e parë se ajo çfarë na shikojnë sytë, apo dëgjojnë veshët, është pikërisht ajo çfarë kërkojmë të shikojmë e dëgjojmë, automatikisht ndihemi të kënaqur. Ashtu si shumë herë kur dëgjojmë e lexojmë atë çfarë nuk do donim kurrë të dëgjonim e lexonim, automatikisht ndjehemi

Continue Reading →

Interviste me Aleksander Shallvarin

Interviste me Aleksander Shallvarin Shkolla juej fillore? Shkolla 8 vjecare 10 Korriku Shkoder. Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Nje oborr mjaft i bukur brenda shetpise ku kalonim oret me te bukura te dites. Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse?             Ne kalvarin dhe ecjen e gjate ne jete njeriu takon,njihet dhe ndan cdo gje me

Continue Reading →

BUNA DHE LIQENI – nga Aleksander Shallvari

BUNA DHE LIQENI Buzë njomë Në një pikë imagjinare Puthen çdo ditë, Me një përqafim të ngrohtë Që nuk ndryshoi kurrë, Ashtu të qetë, Të ëmbël, fjalëpakë, Të duruar deri në përjetësi, Si dy dashnore që nuk njohën kurrë Tradhti. Të paplakur në pikë pjekje rrugësh blu, Shkëlqyeshëm fosforesh në muzg, Mbështetur në Taraboshin e

Continue Reading →

LOJCAKE – Aleksander Shallvari

LOJCAKE Si mundesh mu drujt prej meje, pse fshehësh pas një grimce inkandeshente Kur kush nuk te ka dashtë ashtu si unë As jot eme që t’perkuni, Prandaj të them mos ki frikë nga unë… Sa bukur ke ditë me lujt me zjermin pa tu djeg dora, Drutë e shpirtit i shtyje avash avash në

Continue Reading →

ME JEP… – Aleksander Shallvari

ME JEP… Me jep nje fjale Dhe une do shkruaj poemen e syve te bukur, me jep nje note dhe preludin e lumturise do hedh pentagrameve, me shkel nje sy e shiko si do shumohen diellat ne rrugicen tende, me jep nje lot, te krijoj vjershen e mallit, me jep nje stine te te jap

Continue Reading →

MERRE !… – nga Aleksander Shallvari

MERRE !.. Merre këtë këngë me vete, ngarkoje mbi shalë të mëngjesit që ikën me trokth, shkarko peshën e rëndë të deluzionit, këmbëkryq pranë vatrës shuaj akullnajat drejt kthimit e dëgjo si shpatet do mërmërijne vargjet. Atëherë kthe kokën nga i vetmi yll akoma i pashuar dhe ndiz cigaren e melankonisë të vonuar. Një kor

Continue Reading →

Rreshqitje – nga Aleksander Shallvari

Rreshqitje tuj te te humb ty kuptova qe kisha prek fundin gjurmt’ ku hapat tende lane shenjen e ikjes u shperfytyruan nga shiu e ketu mbeti vetem hija e zgjatun e nates qe per here te pare dukej ma e gjate se vete heshtja. tuj te te humb ty kuptova se fundi kish kene vetem

Continue Reading →

‪#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Aleksander Shallvari

KAKOMANI Pasi mësova edhe skandalin e fundit dhënë në mëngjes nga të gjitha lajmet kryesore, nuk arrita dot të peshperitja me dhimbje për atë që degjova, sepse lajmet rrëzonin kokëposhte njëri tjetrën, dhe spikerit mezi kuptonin çfarë lexonin, pasi nje erë e marrë sinjalesh anonime bëri që fletët e shkruara të fluturonin, mbi ajrin e

Continue Reading →

Libri “SHPIRT KLANDESTIN” i shkrimtarit ALEKSANDER SHALLVARI

Shtepia Botuese MUZGU nxori nga shtypi librin “SHPIRT KLANDESTIN” te shkrimtarit ALEKSANDER SHALLVARI SHPIRT KLANDESTIN AUTORI ALEKSANDER SHALLVARI KOPERTINA KOLE MILETA KOREKTOI PRANVERA GJONI BOTIM I SHTEPISE BOTUESE “MUZGU” BOTUES MARK SIMONI Aleksander Shallvari, duke i sjelle ne dore lexuesit librin “Shpirt klandestin”, kam pershtypjen se do te terheqe patjeter vemendjen e kritikes per te

Continue Reading →

Qytetit tem – nga Aleksander Shallvari

Qytetit tem Sa here kthehem tek ti, qyteti im i vjeter, nje dridhje zemre e kembesh ndjej çdo hap, ne syrin e permallur shfaqen vizione moderne dhe “pafajesia” ime per te humbur ne to ne nje panik frike me kap… Atehere padashur e me turp, mundohem dike te pyes, ku ndodhem, Ku jam?… E ai “dikush”-i

Continue Reading →

Rrefime PerShkodren – Gusht 2014

Keto Rrefime kane me u postue ne Resvisten digjitale PerShkodren e cila ka me u publikue ne fund te vitit.

rrefime

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(257)

Arkiva