Tag Archives: Arjanit Balca

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Arjanit Balca

Njih vetvehten. Njih dheun të cilit i perket. E në kjoftë se ai dhé gjindet n’Shkoder, pyetè vedin: Çka kam bâ ûn me dhuraten e rradhe/t’veshtir të t’kênunit Shkodran?

Nji qytetar i mirë i Shkoders âsht qytetar i mirë i botës, sado e zhvillueme/ndryshme që të jetë ajo botë. Ky âhst nji fakt që vertetetohet perditë prej sjelljes së qytetareve të mirë të ketij qyteteti gadi enigmatik per pashterpesinë e kapacitetit per me prodhue qytetnimit.

Unë propozoj që ata persona të cileve rreshtat e masiperm i shkaktuene jo nji zile te mekun, por kumon shungudhuese n’shpirt e intelekt, të mlidhen, kjoft edhe elektronikisht, e të diskutojne temen:

A jam ûn tuj e nderue/perfaqesue dheun tem âshtû si fati me nderoj mue tuj m’pagzue me titullin Shkodran?

© Arjanit Balca

Continue Reading →

Aktiviteti Muzikor – The Song

TheSongTë dashtun miq e anëtarë,

Kena kënaqsinë me ju informue se PerShkodren shpall të hapun, aktivitetin muzikor “The Song” (Kanga), i cili do t’zhvillohet në formë konkursi, gjatë datave 10 deri me 25 Prill 2015 me prumjet tueja. Kjo nisëm asht nji sipërmarrje e artistit Markelian Kapidani në bashkëpunim me Stafin PerShkodren, Qendra Rinore ARKA si dhe Radio Motiv/media partner. Ftohen për pjesëmarrje aktive të gjithë Shkodranët.

Shtjellim:

Pjesëmarrësit duhet të paraqesin për konkurim nji Kangë, të incizueme krejt thjesht nëpërmjet nji  ‘smart device/phone’ në formë ‘Audio & Video’ (Za & Figurë) ose vetëm ‘Audio’ (Za). Materiali duhet të dërgohet në ktë e-mail: stafipershkodren@gmail.com (Pranohet edhe YouTube link). Kanga konkurruese mund të jetë ose jo e shoqnueme me instrument(e), ndërsa randësija ma e madhe bjen tek origjinaliteti i saj. Kanga mund të jetë krejtësisht produkt i vetë interpretuesit për nga teksti dhe kompozimi, ose mund të jetë me kompozitor, autor dhe interpretues të ndryshëm.

Continue Reading →

Moment Poetik – nga Arjanit Balca

Hamâll Ndjesinash Bakalat e Pendimit Treni udhëtonte per kah stacioni i fûndit Udhëtar nuk kishte mâ T’fundit kjén úl disá stacione mâ parë, ………………….disá vjett me parë Në krye të trenit shifej nji krye i thinjun Mbrênda tij ishte udhëtimi………………………………… Aty diçka gatuhej Perbrî kazânit ende t’nxehtë, flêjshin nji palë ndërresa gruejet n’dashni Shpresa pàt

Continue Reading →

Kush âsht Arjanit Balca?

Kush âsht Arjanit Balca? Kjo âsht nji pyetje që ja bâj vedit shpesh. Dhe arsyea âsht se përgjigja e saktë mendoj se gjindet matán vetëdijes.  Kjo në fakt âsht njì ndër katër-pêsë pyetjet mâ të vjetra dhe mâ të papërgjigjuna prej njerëzimit. Kush jam? Pse jam? Çka jam… etj, etj. Po e lâmë me kaq

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(2402)

Arkiva