Tag Archives: Astrit Fani

Buna t’bân me e dashtë me zori – nga Astrit Fani

Buna t’bân me e dashtë me zori, Amël qetësia t’ulet n’prehën, Rrjedha t’qesh me rreze dielli, E fresku lehtë t’flet n’vesh : ” Ksaj i thonë dashní “

Continue Reading →

Bashkë me vetetimen – nga Astrit Fani

Bashkë me vetetimen po due me i ba dritë shikimit tand t’ verbuem. due me t’rujt nga rruget e lagshta, se dekiku asht i pabese, e larg qoftë, me ia thye kryet mendimeve tuja .

Continue Reading →

Sa here loz me flokun tend ne balle – nga Astrit Fani

Sa here loz me flokun tend ne balle, Me bie ndermend lulja ” mos prek”. Skuqesh si perendimi i arte, E stepem si faraon i lashte Sa here loz me flokun tend te arte Nuk me trembin vitet.. T’perulem si ne diten e pare, Fatlum, ndaj dashurise se fale. Sa here loz me flokun tend……….

Continue Reading →

Asaj! – nga Astrit Fani

Asaj ! Une kam veç nje, Dikush ka dy, Dikush tri, Disa me shume, Disa asnje ! Kete qe kam e dua marrezisht. Jo pse eshte e vetme, e duhet me e dashte detyrimisht… Por eshte e mire, eshte thesar, E me shpirt me don si e marre! Dikur e shikoja si nji loder Tash

Continue Reading →

Ne preherin e tij! – nga Astrit Fani

Ne preherin e tij! Me duhej te beja shume pune njeheresh, te rregulloja shtepine qe kisha marre me qira, dhe njekosisht te mblidhja te gjithe sendet e rrobat ne dhomen time qe nuk ishte me e madhe se tre me tre. Ishim familje e re, po shkonim ne nje apartament me qera me pak hapsire

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(259)

Arkiva