Tag Archives: Eugjen Gargjola

Trokitje kujtimesh – Ekspozite e Rozafa Shpuzes

Mockup-1

“TROKITJE KUJTIMESH”  Ekspozite Fotografie e Rozafa Shpuzës –  nga Olta Dokle

Emni “Rozafë”, mban një qytet mbi ballë, thjeshtësisht, t’gjallë. Emni “Rozafë” i ka themelet, rranjë. Tingullin, kumbonë. Kumbon ky emën, pa rreshtë, në çdo gjurmë Shkodre, e shpërthen si sythi n’degë t’njomë me çdo shkodran që vatrën len, gjithmonë për me u rikthye. Kumbon për gjithkënd që e don Shkodrën me t’tanë ndërthurjen e saj, lashtësisht të hareshme.

Thonë, emni përcjellë e trashëgon. Unë them emnin e meriton. E Rozafa Shpuza, i shkon përtej e rrugëton përmbi… Dikund lexova, mjeshtërisht e kishte shkrue: “…fati jem ishte shkrue ndër arkapijat e dyzueme të këtij qyteti fatlum.”

Continue Reading →

Aktiviteti Muzikor – The Song

TheSongTë dashtun miq e anëtarë,

Kena kënaqsinë me ju informue se PerShkodren shpall të hapun, aktivitetin muzikor “The Song” (Kanga), i cili do t’zhvillohet në formë konkursi, gjatë datave 10 deri me 25 Prill 2015 me prumjet tueja. Kjo nisëm asht nji sipërmarrje e artistit Markelian Kapidani në bashkëpunim me Stafin PerShkodren, Qendra Rinore ARKA si dhe Radio Motiv/media partner. Ftohen për pjesëmarrje aktive të gjithë Shkodranët.

Shtjellim:

Pjesëmarrësit duhet të paraqesin për konkurim nji Kangë, të incizueme krejt thjesht nëpërmjet nji  ‘smart device/phone’ në formë ‘Audio & Video’ (Za & Figurë) ose vetëm ‘Audio’ (Za). Materiali duhet të dërgohet në ktë e-mail: stafipershkodren@gmail.com (Pranohet edhe YouTube link). Kanga konkurruese mund të jetë ose jo e shoqnueme me instrument(e), ndërsa randësija ma e madhe bjen tek origjinaliteti i saj. Kanga mund të jetë krejtësisht produkt i vetë interpretuesit për nga teksti dhe kompozimi, ose mund të jetë me kompozitor, autor dhe interpretues të ndryshëm.

Continue Reading →

Fotografia e Eugjen Gargjoles

Eugjen1

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

Schindler’s list

Continue Reading →

Kuinteti “Alkord” – Eugjen Gargjola

Në vitin 2006, n’bashkëpunim me kitarristin dhe kompozitorin Alberto Capelli, Eugjeni formon kuintetin “Alkord” me t’cilin ka incizue edhe diskun e tij të parë të publikuem nga shtëpia diskografike “Music Center”. Disku i dytë doli në shtyp i bashkangjitun me revistën muzikore prestigjioze “Jaz”; ndërsa i treti u paraqit në kornizën ma të randësishme të

Continue Reading →

Simba – Eugjen Gargjola

Simba – Kompozim i Eugjen Gargjoles Titulli asht bashkimi i fjales Samba me noten Si, sepse seicili nga shume akordet e ka brend kyt note. Kitarren violinat e violat i luan Eugjeni, Violoncel Silvia Dal Paos, bas Marco Gennari, cajon Luca Modena.                          

Continue Reading →

Prezantimi i trete – Lionel – Eugjen Gargjola

Lionel – Kompozim i Eugjen Gargjoles Kitarre Alberto capelli, piano Emiliano Paterlini, oboe Laura Catana, klarinete Nicola Ferraresi, fagot Gigi Sabanelli, bas Marco Gennari, ne fund te pjeses Eugjeni me violin.                          

Continue Reading →

Diana – Eugjen Gargjola

Diana – Kompozim i Eugjen Gargjoles. Samba ne rritem 7/8 Introduksioni asht i lujtun nga vete Diana ne piano dhe Eugjeni ne kitarre.

Continue Reading →

Njihuni me Eugjen Gargjolen & FMM Shkoder

Eugjeni Lindi në Shkodër në vitin 1977 në nji familje të njoftun muzikantësh. Nisi studimet në moshën 4-vjeçare me ndihmën e nji muzikanti të madh, gjyshit të tij, Ndoc Shllaku. Ma pas fillon studimet në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” nën patronazhin e Profesor Lorenc Radovanit, dhe në moshën 8-vjeçare jep koncertin e tij të parë

Continue Reading →

Kafe Virtuale me Violinistin Eugjen Gargjola – Data 1 Qershor 2014

(1 qershor, 2014; ora 20:00 deri 21:30) Prolog Bashkëbisedimet me miqtë e ftuem në grupin PerShkodren kanë krijue nji traditë të shkëlqyeme tashma. Kësaj rradhe, përveçse i nderuem, ndihem edhe i priviligjuem me nda me ju imtësina emocionesh e ngjarje nga jeta e mikut tem të rrallë me të cilin njifem prej ma shumë se

Continue Reading →

Festivali i Muzikës Moderne në Shkodër 2014

Edicioni i Tretë 13-14-15 Qershor 2014fmm3

Tashmë, mbas suksesit të dy edicioneve të para, Festivali i Muzikës Moderne është kthyer në traditë me vlera të larta artistiko-muzikore e interpretuese në qytetin e Shkodrës.

Artdashësit, opinioni qytetar mediatik dhe të gjithë specialistët e fushës së muzikës i kanë  konsideruar këto dy Edicione të para të “Festivalit të Muzikës Moderne në Shkodër” si një arritje shumë të suksesshme e cilësore si në drejtimin organizativ ashtu edhe artistik.

Këto vlerësime pozitive, kanë shërbyer si orientim dhe nxitje për të ruajtur frymën e arritjeve të deritanishme. Gjithashtu duke analizuar me shumë seriozitet sugjerimet e specialistëve të fushës së muzikës, Komisioni i përzgjedhur Organizativ i Festivalit, Shoqata Kulturore Artistike “Prenkë Jakova”, mbas konsultimeve të shumta me grupe e artistë të mirënjohur brënda e jashtë vendit, ka konceptuar  hollësitë e reja të organizimit  të Edicionit të Tretë të “Festivalit të Muzikës Moderne në Shkodër”,  i cili do të zhvillohet këtë vit më 13-14 dhe 15 të muajit Qershor.

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(677)

Arkiva