Tag Archives: Fioralba Duma

Intervistë me Paolo Muner

Intervistë me Paolo Muner – perktheu Fioralba Duma Parathënie: Kërkoj falje që tani në qoftë se disa nga përgjigjet e mia, për të qenë të vërteta, do të përmbajnë ndonjë referim jo gjithmonë të kuptueshëm nga një lexues shkodran, apo shqiptar, por do mundohem të jem sa më i qartë. Shkolla juej fillore? Në Trieste,

Continue Reading →

Interviste me Fioralba Duma

Interviste me Fioralba Duma Shkolla juej fillore? Shkolla “Perlat Rexhepi”, njeni pre 3 herojve t’Shkodres e ma von ju vu emri “Azem Hajdari”. Drejtori ishte i mrekullushmi Astrit Dervishi dhe msuesja jeme Zana Ulqinaku, q’i kishte dhan msim edhe disa kushrinjve tjer. Msimet e saj ma kan mbush fminin me dashuri për historin, për kulturen

Continue Reading →

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Fioralba Duma

Mendoj se duhet mu ndergjegjsu se nji qytet asht shprehje e qytetarve t’vet, se vetem qytetart mund t’bajn te mundun nji ndryshim, se ky ndryshim duhet t’niset pre popullit. Tu fillu te nje mbeturin e vogel si çemçakezi, tu fillu te muhabetet para kafes. Nqs ankohesh per thashetheme, shmangi ti n’plan t’par. Nqs duket pashpres gjithkund fol ti e trego shpresen.

Gjithashtu, mendoj se duhet mu ndergjegjsu se bashkimi ban fuqine, e bashkepunimi ban ndryshimin. Pra te mundohena me bashkepunu tan, me leju njeni tjetrin mu njoft, me than/ba nje gja qe konsiderohet jasht logjiks “vendi ban kuvendin”: vendet jan n’baz t’kuvendusve. Nqs hapim dyr ta pa na hapen botra e gjithça do na duket e mujtun, gjithça do bahet e mujtun!

©  Fioralba Duma –  Referenca https://goo.gl/vgUBYU

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(87)

Arkiva