Tag Archives: Gjergj Kolgjokaj

Dedikim për Lec Balcën – nga Gjergj Kolgjokaj

Me Profesor Lecin (mësues Lecin ashtu e mbaj mend qi e thirshim kur kena kene fëmi) kam kalu katër vjet të mrekullueshme në tëtevjeçare! Ai ishte mësuesi jonë jo vetëm i muzikës, por për mendimin tëm edhe i jetës! Sa herë qi hite në klasë syt e mi lakmoshin firzamonikën qi e kishte t’hedhun n’krah

Continue Reading →

Dedikue Liqenit – nga Gjergj Kolgjokaj

…e ndij ala liqenin nder damar tuj vershue ma xet se gjaku qi mi shton rrahjet e zemres e m’ban me u ndi krejt si kamba e nji uret t’vjeter…

Continue Reading →

Zemra – nga Gjergj Kolgjokaj

Zemra Dje n’mramje vonë fill sa xuni gjumi andrren e hapa let deren e zemres dola jasht n’oborrin e saj e pa ba zhurm nisa me ja prishe gardhin ku ferra t’egra e kishin mbërthy për shum kohe si gozhda t’punume prej nji farktarit i cili tesh ma asht i njoftun n’ferr si engjelli pa

Continue Reading →

Pash hatrin e zotit – nga Gjergj Kolgjokaj

Pash hatrin e zotit pse m’le me ike? pse bane sikur nuk m’vune re? n’at nate edhe hana u m’sheh krejt si ti e nuk m’foli! maj mend njashtu neper terr ta shkela kufinin e diçka po levizte posht kamve t’mija! mu duk sikur ishte dheu bashke me guralecat tuj u mundu me, m’thane t’kjoft

Continue Reading →

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Gjergj Kolgjokaj

Shkodra ka pas edhe ka talenta!
Nji prej atyne talentave mundet qi me ken un, e pse jo edhe ti? Une po due me ngrit zanin n’kyt rast per sportin e gjimnastikes! 15 vjet me rralle une bashke me shoket e shoqet e mi, qi shumica jone mate titullin mjeshter sportit ja kushtume trupin, kohen e po ashtu edhe dashnine ketij sport qi po i mungon fort Shkodres!

© Gjergj Kolgjokaj – Referenca https://goo.gl/NrfSo4

Continue Reading →

Ma ka marr mu era fleten – nga Gjergj Kolgjokaj

Ma ka marr mu era fleten ku per ty shum pata shkru por hala e kam xhaketen mushe me mall krejt asht arrnu, Dimni eger e idhnak ma gjun shpirtin me murla nen xhakete strukun si plak Po shkoj rruges pa ba za! Para sysh m’dolen rrugicat qi me vrap i kam shetite bashke me

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(2406)

Arkiva