Tag Archives: Irena Balca

Liqeni – Nga Irena Balca

Liqeni Çdo mramje, Taraboshi ne n’pa ngimje puthet me ty, Thelle ne trup tandin tuj hi Me buzen e gjan’ sa nji dashuni. Puthja e argjerueme edhe kur Era e territ zhdervjell kurmin tand! Gurefund lmashk mblu! Oaz, ku gjumi rrin çuet tuj prit andrrèn me iu kthy. Rremon andrrimari ne faqen tande Te lmuet

Continue Reading →

‪#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Irena Balca

Mendoj se nji nder nderhymjet ne qytet asht sistemimi i Tregut Fshatar. Kjo per arsye higjienike dhe etike. Me etike du me thane – respekt per ushqimin, per ate qi e ka prodhu si edhe vleresim te drejte te produktit natyral. Asht e dhimshme me pa peshkun e xanun nji nate ma pare ne liqe, te shkrrame ne nji cope plasmas ne trotuar: djathi i bame me aq mund, tuj fillu prej kullotjes se bagtive e me radhe, perfundon ne nji tepsi te vume mbi nji arke ne midis te pluhnave. E per ma teper qi cka fshatari shet asht (ne shumicen e rasteve) organike. Nuk duhet ndonji buxhet I jashtezakonshem per aplikimin e nji planit ma rradikal ne lidhje me nji funksionimin e ketij tregu edhe ne planin ekonomik.

© Irena Balca – Referenca https://goo.gl/sRGGnN

Continue Reading →

Downtown – Toronto – nga Irena Balca

Downtown – Toronto Në downtown Toronto n’pa rritëm me qytetin, shkon mbi trotuar. tue tërhjekë kambet rrëshqanë. Askujt e askërkush nuk i flet i hupun n’at peshë qi asht tue bartë tërhjek me mundë plagët e çiluna që acari nuk ia mbyll as ftyrën t’bame dyll të ftohtit nuk ia skuq. Kamxhikët që në trup

Continue Reading →

Nji fragment prej librit të saj “Saga e Tjetërsimit” – nga Irena Balca

Nji fragment prej librit të saj “Saga e Tjetërsimit’ Kali hingëllin. Nuk asht luginë. Asht humnere. Vajza e din. Ajo tërhjek me njenën dorë frenin e Kalit të bardhë. Sheh frymen qi ngrihet e shpërbahet mandej në mija kristale qi bien. Kristalet janë të kuqërremta, sikurse edhe gjurmet e saj mbi borë. Ajo kujtohet të

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(2402)

Arkiva