Tag Archives: Jetmir Troshani

Ethos, Pathos dhe Logos për Shkodrën – nga Jetmir Troshani

Reagim! Ky asht nji reagim qytetar në lidhje me dy video-kolazhet e postueme para pak ditësh në grupin PerShkodren, ku prezantohen figura të nderueme të muzikës Shkodrane, titullue “Përshpirtje Tingujve Shkodran” ideue dhe realizue nga Pjaver Kroni. S’pari, njehsohem me të gjithë ata që nderojnë kontributin e jashtëzakonshëm të ktyne figurave Shkodrane, që na krenojnë

Continue Reading →

Fotografitë e lëvizshme – nga Jetmir Troshani

Besoj se shumë nga miqt e mi fotografë do të kenë interes me lexue këtë prezantim të shkurtë që flet për “fotografitë e lëvizshme” ose ndryshe të qujtuna cinemagraphs. Nji cinemagraph asht nji fotografi në të cilën lëvizje të vogla përsëriten. Kështu, fotot vinë në jetë dhe kanë forcën e nji mesazhit edhe ma të

Continue Reading →

Material Design – nga Jetmir Troshani

Me dëshirën për me hedh dritë për nga temat që prekin teknologjitë e reja, para pak kohe shkruejta 3 artikuj, “Flat Design“, “Pirateria Online” dhe “SharePoint“. Ky artikull i radhës, asht nji vazhdim nën të njejtën kategori të shkrimit mbi Flat Design, dhe flet për nji prej prirjeve kryesore të dizenjos së vitit 2016, të

Continue Reading →

Dedikim për Lec Balcën – nga Jetmir Troshani

Emni i Lec Balcës ma prek thellë kujtesën dhe ndërgjegjen. Sa herë shkojshim të shpija e tij, ai hapte deren e drunit të lyme bardh si zemra që kishte e na pritte me ambëlsi e dashamirësi. Axha Lec, e kena thirrë të tanë shokët e shoqet e Genit (djalit të vogël të tij). Axha Lec

Continue Reading →

Ekspozita e Adrian Pacit ne NYC – nga Jetmir Troshani

Adrian Paci.fwPara pak ditëve, galeria presticioze “kaufmann repetto New York” në nji ekspozitë avant-garde, i hapi dyert tre punimeve të artistit Adrian Paci, tashma pjesëmarrës i evidentuem në shumë galeri elitare botërore. Në këtë ekspozitë, të tre video punimet ishin rrëfime përsonale të Adrianit, segmente unikale të jetës së tij të shndrrueme mjeshtërisht në nji eksperience universale. Për ma shumë detaje në lidhje me tre punimet lexo ‘press release‘.

Continue Reading →

Kater mnyra prej t’cilave zbatimi i SharePoint mund t’perdoret me thellue praktikat e biznesit si edhe suksesin e studentave – nga Jetmir Troshani

Kater mnyra prej t’cilave zbatimi i SharePoint mund t’perdoret me thellue praktikat e biznesit si edhe suksesin e studentave. Ndersa perparojme ne epoken e migrimit dixhital, nevoja me kene i familjarizuem me teknologjine po bahet ajo lloj domosdoshmeniet, injorimin e t’ciles, nuk mundena me ja lejue vedit. Kshtu… Platforma shkallesh t’ndryshme, apo platforma elastike te

Continue Reading →

Pirateria Online – nga Jetmir Troshani

Tue dashtë me i shkrue dy fjalë për piraterinë online, nuk po mundem pa reflektue mbi faktin se si sot në Spotify, me nji klik shkarkon çdo kangë për pak sekonda, ndërsa dikur ka kenë nji përpjekje dhe jo punë e vogël me ditë se si e ku me shkarkue nji mp3. Ky shkrim për

Continue Reading →

POP-UP! 4th Annual APEN Art Event – nga Jetmir Troshani

Para pak diteve (Qershor 26, 2015), vizitova expoziten elitare ‘Pop Up’ qe me mbeshtetjen e organizates shqiptare me vendndodhje ne Nju Jork, “APEN”, mblodhi shume artiste shqipetare te konfirmuem, ne distriktin qendror te modes dhe artit ne Manhattan, “Meat-Packing District”. Ekspozite e cila u kurue me kujdes dhe profesionalizem nga miku i nderuem Alkan Nallbani,

Continue Reading →

Flat Design – nga Jetmir Troshani

Po e shkruej kët artikull të shkurtë për me davaritë të gjitha keqkuptimet për konceptin “Flat Design”, shpeshherë e gabimisht, i çmuem si nji dizajn “i thjeshtë”.   I am writing this short article to dispel all misunderstandings about Flat design, often wrongly seen as a “simpler” design.       Për me shpjegue diçka,

Continue Reading →

Reagim – nga Jetmir Troshani

Reagim Mendoj, se fjala e lirë, (me dëshirën me rrit vëmendjen për kah temat që trazojnë shoqnin tonë t’plagosun për 1000 arsye) duhet të jetë pjesë e debateve konstruktive. Diskutimet që mbajnë shtyllen kurrizore drejte, dhe ndërtojnë shoqninë e ndërgjeshme duhen prevalue edhe kur nuk na pëlqejnë në shikim/ndigjim të parë. Këto diskutime janë shpesh

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

Ne lidhje me 3 rastet “trazuese” – nga Jetmir Troshani

Në bazë të nji numrit të konsiderueshëm mesazhesh në inbox, mesazhesh telefonike, telefonatash dhe email-ash që kam marrë kohët e fundit, jam në dijeni që ka shqetësime, së shumë mendojnë, se fryma e zhvillimit në Shkodër vjen tue shmangë aspekte nga përbamja e saj e disa të tjerë jo vetëm tue shmangë por edhe tue

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(1910)

Arkiva