Tag Archives: Klodian Kojashi

Liqeni Shkodres – nga Klodian Kojashi

Liqeni shkodres asht vazhdim i qiellit, ai mbledh gjethet e shiut, prej dashnise qe ka per ata qe lundrojne vjeshten mbi nji levozhge andrre. Liqeni shkodres asht nji pergjigje e madhe per pyetjet qe s’paten nji kurajo me aq nivel sa vetvetja, asht nji e vertete per me la faqet e shpirtit, mjeseve, kur bota

Continue Reading →

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Klodian Kojashi

Meqe asht per me dhane nje ide, une po e ndaj me ju, nje mendim qe me bren prej disa muajsh. Po e shpreh shkurtimisht, se kur zgjatem nuk di me tregu me saktesi. Idea jeme asht me sjelle ne shkoder Moter Tonen, pra me kriju nje galeri artesh ku te jene pjese te artit te autoreve shkodrane, piktura, skulptura, punime artizanati me vlere artistike, arti bashkohor, fizarmonika e prenk jakoves, do letra origjinale te migjenit, kopje e mesharit te buzukut, etj etj., Keto jane vec shembuj, sa me dhane idene se cka mund te krijohet ne shkoder. Asht kryeqyteti kulturor i shqiperise e s’kane pse me jetu ne tirane, ne ambjente me qera, vepra qe i perkasin historise se qytetit. Decentralizim don me thane edhe kjo, pra decentralizim i artit e kultures.

© Klodian Kojashi – Referenca http://goo.gl/7LVgjn

Continue Reading →

nji engjell pa pervoje – nga Klodian Kojashi

nji engjell pa pervoje na i ngaterron fatet e duket sikur na kane denue me prit ne stacion nje mrekulli qe zbret nata e me i thane, a t’i marr valixhet ke nevoje per taksi hotel? e ajo, kjo mrekulli te thote jo, i kam idete e qarta e ti i thu sa bukur, as

Continue Reading →

MARTESA & Mbase – Klodian Kojashi

MARTESA a pranon me i ndejt afer me e respektu me e dashte me e mbrojt e me u kujdes per te ne çdo kange te Leonard Cohen? po, thashe une E prej asaj dite s’te kam tradhetu asnjihere ne çdo kange te tij t’mendoj veç ty ty e asnji tjeter ah, kjo lidhja jone,

Continue Reading →

POEZI ME MIGJEN – Klodian Kojashi

POEZI ME MIGJEN “dhe kur Luli e ka ftyrën e dlirë dhe pa puça, mësuesi ia ledhaton faqet” po diten qe vdiq Migjeni Luli a e kishte ftyren me puçrra a i kishin ike? me siguri kur asht rrite do kete fillu me vjedhe e me leshu grushta gjithkuj e grate ma t’bukra do kete

Continue Reading →

KUR HESHT – Klodian Kojashi

KUR HESHT kur ti flet perdor zanore e bashktingellore e kur hesht perdor heshtore heshtore te madhe shtypit heshtore te vogel shtypit Se ka heshtje te pergjithshme e te perveçme, heshtje qe fillon me te madhe heshtje qytetesh, lulesh, kafshesh Ka heshtje sasie vendi menyre kohe Ti hesht ne veten e pare ne veten e

Continue Reading →

Blu – Klodian Kojashi

BLU i ka te thelle, e blu aq blu sa mundesh me u hedh prej uret brenda syve t’saj i ka blu, te thelle e plot me blu aq sa cdo blu tjeter me duket e verdhe ajo i ka syte blu e po t’jetonte ne jug do e pushtonte Greqia blu te forte po,

Continue Reading →

Numrat & Me kohen – Klodian Kojashi

Numrat dy qe duhen jane ma shume se cdo numer e kur njeni ike tjetri asht ma pak se vetem por ka nji ftyre cdo kohe e jetume nji ftyre qe pas kraheve zgjatet me pa ka nji engjell lamtumirash qe na don fort t’puthi ——————————————— me kohen edhe njerezit largohen por s’te mundojne ata

Continue Reading →

Asaj – nga Klodian Kojashi

ASAJ Shkodra… asht nji rrugice e vjeter me muret e laguna prej shiut qe s’din me pushu, me muret e nalta qe s’dijne me mbaru… Shkodra asht nji rrugice e vjeter mes oborresh me lulebore ku dhe vitet ndalen per me i marre ere… Shkodra asht nji vajze brune qe t’ kalon afer pa ti

Continue Reading →

Prej teje – Klodian Kojashi

Klodian Kojashi asht nga Shkodra edhe pse ka linde ne Tirane me 22/11/1980 Asht diplomue ne Piza (Itali) si “Ekspert Komunikimi” (2002) dhe ne Universitetin Luigj Gurakuqi ne Shkoder ne degen juridik (2005) Per shume vite ka jetue e punue ne Shkoder. Ai asht perfshi ne projekte te ndryshme ne fushen sociale dhe te zhvillimit.

Continue Reading →

Kafe Virtuale me Klodian Kojashin – Data 7 Maj 2014

Do t’ju flas per nji poezi qe e ka emnin Shkoder! Per vargje qe thuren nen aromen e blinit, per emocionin e hanes qe shndrit mbi liqen, per dashunite e fshehta rrugicave te ngushta… Ajo asht e cuditshme, e bukur e brishte, e njome e llastume, e dashtun.. Shkodra, asht nji Jete!!!! Mbas ktyne vargjeve

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(1154)

Arkiva