Tag Archives: Markelian Kapidani

Muzika ime: “Muzika që unë bëj” – nga Markelian Kapidani

Me folë për veten apo për muzikën përsonale, nuk asht aspak e thjeshtë mbasi përveç profesionalizmit në këtë “landë”, lypet edhe modesti, (për t’mos u dehë prej dashnisë kundrejt vedit si ban shumica e njerëzve) J … gjithashtu lypet objektivitet në raport me atë çka unë i kam vue per qëllim vedit me spjegue nëpërmjet

Continue Reading →

Jeta e muzikantit plot me sakrifica! – nga Markelian Kapidani

  Jeta e muzikantit plot me sakrifica! – nga Markelian Kapidani Duke dashtë me ja ba të qartë lexuesve, jetën e muzikantit, po mundohem ta spjegoj atë duke u nisë nga vetja. Kur isha i vogël, më pelqente me u hallakatë rrugash! Kjo ndodhte sepse kohën ma të madhe e kalojsha duke studiue pianoforte ose

Continue Reading →

Interviste me Markelian Kapidanin

Interviste me Markelian Kapidanin Shkolla juej fillore? Prenkë Jakova … jo vetëm fillorja por 12 vjet, prej fillores deri para se me vazhdue  në Akademin e Arteve. … Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Kacavjerrjet nëpër pemë (i lumtun) te bahçja e Gjyshit … Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse? Vendin e parë e xen

Continue Reading →

Lundrim – Markelian Kapidani

Continue Reading →

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Markelian Kapidani

Shkodra ka nevojë per rinovim! Rinovimi i perket gjith atyre objekteve që kan të bajn me jeten kolektive të qytetit. Si zakonisht fillohet me rregullimin e rrugëve, me ndertimin e parqeve, lulishteve ku njerëzit mund të kalojnë kohen e lirë duke pushue … per t’arritë tek institucjonet e kulturës si: bibloteka, teatri dhe shkolla e.tj

Continue Reading →

Aktiviteti Muzikor – The Song

TheSongTë dashtun miq e anëtarë,

Kena kënaqsinë me ju informue se PerShkodren shpall të hapun, aktivitetin muzikor “The Song” (Kanga), i cili do t’zhvillohet në formë konkursi, gjatë datave 10 deri me 25 Prill 2015 me prumjet tueja. Kjo nisëm asht nji sipërmarrje e artistit Markelian Kapidani në bashkëpunim me Stafin PerShkodren, Qendra Rinore ARKA si dhe Radio Motiv/media partner. Ftohen për pjesëmarrje aktive të gjithë Shkodranët.

Shtjellim:

Pjesëmarrësit duhet të paraqesin për konkurim nji Kangë, të incizueme krejt thjesht nëpërmjet nji  ‘smart device/phone’ në formë ‘Audio & Video’ (Za & Figurë) ose vetëm ‘Audio’ (Za). Materiali duhet të dërgohet në ktë e-mail: stafipershkodren@gmail.com (Pranohet edhe YouTube link). Kanga konkurruese mund të jetë ose jo e shoqnueme me instrument(e), ndërsa randësija ma e madhe bjen tek origjinaliteti i saj. Kanga mund të jetë krejtësisht produkt i vetë interpretuesit për nga teksti dhe kompozimi, ose mund të jetë me kompozitor, autor dhe interpretues të ndryshëm.

Continue Reading →

Renata Dragusha – Interviste me Markelian Kapedani – “The Song” – Radio Motiv

 

Continue Reading →

Interviste me Markelian Kapidanin

Të falenderojmë Markelian që pranove me u ba pjesë e ksaj inteviste! Si vjen ndër kujtimet tueja fëminija? Kur kthej shikimin mbrapa në të kaluaren teme, kujtoj me deshirë kohen e fminisë! At’herë isha në qëndren e vemendjes së prinderve t’mij. Kujtoj Baben, i cili më mësonte me vue duart mbi pianoforte. Kujtoj Nanen e

Continue Reading →

Intervista telefonike me Markelian Kapidanin ne Radio Tirana

Nji mundesi ma shume per t’u njohur me Markelian Kapidanin.

Continue Reading →

Problematikat!? – nga Markelian Kapidani

“Cilat jane disa nga problematikat ne lidhje me Muziken ne qytetin e Shkodres? Dhe si mund te rregullohen ato?” – Stafi PerShkdoren Problematikat!? Shqipnia në përgjithësi e Shkodra në veçanti, kanë nevojë urgjente për rinovimin e institucioneve. Por kujdes: Kur them rinovim, nuk nënkuptoj transformim! Institucionet e muzikës në Shkodër kanë një bazë të mirë

Continue Reading →

Mendime mbi Festivalin 53 të këngës në R.T.Sh – nga Markelian Kapidani

Sa herë që kthej kryet mbrapa shoh si nëpër tym copat e të kaluemes time në R.T.Sh dhe Festivalin e Këngës si një rruspije e vjetër dhe e pispillosun që nuk i del as edhe njëherë boja! U banë plot 17 vjet që jetoj jashtë Shqipnisë, me tjera ritme, tjera pretendime dhe mbi të gjitha

Continue Reading →

Lule Borë – Markelian Kapidani

Lule Borë  – Markelian Kapidani Luleborë – (Ortensia) tek disku (Balkan Piano) Muzika: Simon Gjoni Reharmonizimi dhe perpunimi: Markelian Kapidani    

Continue Reading →

I remember my dad & Kalamatiano – Balcan Bop – Markelian Kapidani

I remember my dad – Balcan Bop C.D I Remember My Dad Asht nji baladë e Markelian Kapidanit, dedikue babës së Markut: Gjon Mark Kapidani (kompozitor, sinfonist dhe orkestrator). Kjo muzikë pershkohet nga një venë e fshehtë romantike. … një romatizëm i lidhun me njgjyrat e xhazit dhe me intonacionet e nji Shkodre të dikurshme

Continue Reading →

Mongo Santamaria & Dos Gardenias Para Ti – Markelian Kapidani

Mongo Santamaria – Euphonia-Ensemble LIVE Mongo Santamaria Nji kangë me muzikë Origjinale që ban pjesë në repertorin e grupit vokal (Euphonia Ensemble krijue nga Markelian e Yama Kapidani). Pjesa i dedikohet perkusionistit kuban Ramón “Mongo” Santamaría, Jazz-ist i cili dha nji kontribut të randësishem në fuzionin mes xhazit tradicional, ritmeve dhe muzikës Latine apo (Afro/Kubane). ————————————— Dos

Continue Reading →

Nashke – Balkan Bop – Markelian Kapedani

Nashke – Balkan Bop C.D Nashke: asht një pjesë e Markelian Kapidanit nga albumi “Balcan Bop” e cila i referohet motiveve sllave të cilat kanë kontaminuae edhe muziken e shqipërisë. Kjo pjesë karakterizohet prej ritmit “Malfuf” i cili vjen nga “Misiri”. Ky ritem në kohen 8/8 = (3+3+2) asht i pranishem në pothuajse gjithë mesdheun.

Continue Reading →

One Day in my mind- Live 2011 – Euphonia Ensemble – Markelian Kapidani

One Day in my mind – Live 2011 – Euphonia Ensemble   One Day In My Mind: asht një pjesë e Projektit “Euphonia Ensemble”. Atmosfera e pjesës na çon tek Swing-u dhe tek xhazi tradicional tipik U.S.A.

Continue Reading →

Quickie Live & Oriental Traveler – Balcan Bop – Markelian Kapidani

Quickie Live – Balcan Bop LIVE Quickie: asht nji “Anatole” (strukturë e cila rrjedh nga një pjesë tjeter muzikore dhe që në ktë rast persoset për me krijue nji pjesë të re. Pra “Quickie”). Struktura e Anatoles perdoret shpesh nga xhazistat për me shkrue apo per me improvizue. Anatole asht i përbamë nga katër fraza

Continue Reading →

Ti je Zemra ime – Markelian Kapidani

LIVE Ti je zemra ime: (ATLANTIS LULLABY), asht nji ninullë e kompozitorit M.K e bazueme mbi motive muzikore antike … njëkohësisht motivet e siper-permenduna i perkasin edhe shqipërisë së veriut … Idea melodike fillestare asht krijue nga Yama Luberti. Arrangement by: Markelian Kapidani Je shpirti im Ti je Zemra ime. Me ty jeta ime ësht’

Continue Reading →

Njihuni me Markelian Kapidani

Markelian Gjon Kapidani, asht nji nga përfaqësuesit e randësishëm të ndryshimeve kulturore dhe artistike që ndodhën në Shqipni në vitet menjëherë pas ramjes së Murit të Berlinit. Nji nga karakteristikat themelore të artit të tij asht  shkrimja e natyrshme e traditës së madhe “formale” të muzikës perëndimore me intonacjonet ballkanike bashkue me nji karakter Jazz

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(477)

Arkiva