Tag Archives: Merita Berdica

Interviste me Merita Berdica

Interviste me Merita Berdica Shkolla juej fillore? E kam fillue dhe mbarue tek shkolla 8-vjecare “7 Nentori”, sot “Ismail Qemali”! Kujtimi i preferuem i fëminisë?               Deshira e mikepritjes me padurim, me ndigjue nga goja e babes tem perrallat e sajueme nga ai vete! Shokët/shoqet tuej/a ma të mirë, e pse?             Me ka shoqerue idea administrative

Continue Reading →

Liqeni i Shkodres – nga Merita Berdica

Kur pala e muzgut var petkun n’ajri qiellnajes, thaket e diellit bijne shakull nga shkundja e t’kotunit. Rete marroqe hapin nje dekik arkapijat e liqenit… E bri gjoksit te malit, Hana, ul shtatin me zhdervjelltesi vajznije, tue gufue frymarrjen fresknije mes kandilave t’eres. Hyjet me qerpik t’synit ia krelojne bishtalecat pale-pale… arome myshqesh. Ne vegime

Continue Reading →

Kur pala e muzgut – nga Merita Berdica

Kur pala e muzgut var petkun n’ajri qiellnajes, thaket e diellit bijne shakull nga shkundja e t’kotunit. Rete marroqe hapin nje dekik arkapijat e liqenit… E bri gjoksit te malit, Hana, ul shtatin me zhdervjelltesi vajznije, tue gufue frymarrjen fresknije mes kandilave t’eres. Hyjet me qerpik t’synit ia krelojne bishtalecat pale-pale… arome myshqesh. Ne vegime

Continue Reading →

Kur dita frymon – nga Merita Berdica

Kur dita frymon, në turren e miradinave, qielli zhbahet pupël. Brënda në kupat e detit, koloviten valët. Në baticat e guackave marroqe, harrohet hana, zemreke e marrun tinzash, tej pershkimit ndigjues. Rrahje tek bregu gufues, numerohen pritjet. Parmak krahanori, për mu avit bri buzëve pambuk, njesh me shikimin perenduem, tue pertyp me urinë e syve,

Continue Reading →

‪#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Merita Berdica

Shkodra eshte nje hapesire koherente, mungese e reales potenciale. Ka nje rreze te ngushte Veprim-integrues, qe mediton klonimin parazitar te te ardhmes fitim-prurese, duke paralizuar mazhorancen, Rini. Mbetet nje hambar provincial ne metodat Gjykim-anarshi, duke korurzuar kulturen e Shoqeris Civile si penalitet i Unit. Plage-mbaretese e Zanit, qe askush nuk e ngre mbi shembelltyren e turpshme; Gjakmarrje!

© Merita Berdica – Referenca http://goo.gl/KGZebH

Continue Reading →

Ai…. – nga Merita Berdica

Ai…., në at’ perqafim të thellë, vjedhës i zanafillave të blinit, gufues i cekinës n’kalldremin laik, zbrazë hajmalitë-vela, për varkat e ankorueme, brigjeve të vështrimit, endje e muzgut përkthyes, nizhda e gemave k’rrela, ikonë përmes ombrellave të hyjeve amshuem, shtrëngesë në grushtin e gjetheve, tana baticat e fjalëve, i zhban arkapijat e zemres, padron i

Continue Reading →

Sy’mbramja nuk ashtë kot’ hala – nga Merita Berdica

Hala s’e ka lëshue vedin, trungu i shtatit, ndër fijet e barit për me pushue nga lodhja e ditës t’randueme. E zhegitun ulet rreth trumes , e cila rrah ujin e ftoftë brisk, duke ja dhurue jeshirllekut vlakut i mbushun plot e përplot me ngjyra të ndezuna, të cilat ta kanë rrejte mendjen për me

Continue Reading →

Hyjni e dashnueme nga Merita Berdica

Hyjni e dashnueme ! Me u rrëfye para alterit të Shkodres ashtë me mbrujtë krahanorin me àjrinë mes shume dashnive. Ashtë, sikur je në zhegun e thatë t’gushtit, ku gjinkallat rreken në percellim të shtangun nga kanga e tyne, kitarrë e pambarueme. Anda-anda të verbohen sytë para një parajse kopshtije . Tinzash ke hap deriçken

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

PerShkodren prezanton rubriken “Dialog Vargezues”

PerShkodren prezanton rubriken “Dialog Vargezues”. Tue marrun shkas nga diskutimet konstruktive me te nderuaren Znj. Merita Berdica anetaren tone te Jurise, ftojme te gjithe te marrin pjese ne rubriken “Dialog Vargezues” duke bashkebisedue nepermjet vargut. Ky asht nji shembull I kesaj ideje > kliko linkun > http://goo.gl/5ncgtK . Me pak fjale, Stafi PerShkodren do te

Continue Reading →

Vetem asaj !

asaj … qe i falen perendite perpara lindjes se diellit dhe i japin karshillek dites lum’nueme neper durt e njerzise asaj … qe i ul pritjet ne safallekun e hanes dhe ja shndrit’ syte me ardhjen e dallandysheve asaj… qe nder dromcat e yjeve ju psheretine frymen e karajfilave dhe kavalieret mbesin peng nder tingujt

Continue Reading →

Erresire ….

erresire ….. tek dera kepucet mbushen boshllekun nje hapje dere nje avashllekt i hapit çilesat ne tingullin e mos prishjes t’qetesise u l’shuen tinzash mbi tavoline abazhuri paska fik’ driten e vet’ vjen era puhize e qirit te ndezun gota e venes gjysme e pime, tregon pritjen libri mbi komodine paska marre enigmen e faqes

Continue Reading →

“Pritja”

fryjne erna te largeta ne buze te qiellit peshperisin ne sy te tokes, nje note lakmije i perngjasin lashtesive te gjetheve pa ngjyre vjeshte rrokullisen ne trokitjen e netve te xanuna ngusht pa llastimet e hanes e ndezin diellin nder ditet e rrebesheve pa shprese….. nje lindje do te kerkoj nder dyert e trokitjeve te

Continue Reading →

Mos me thuj….

Sonte asht’ shume vonë me t’dasht’ me t’i përkthy netët e gjata t’andrrave mbi stepjen pingule n’thellësi t’ gjoksit tand, duke u kapërdi me veshtirësi t’unit nepër arkapijat e hanës flok’geshtjenje për m’i mbështjelle në fishekët e gjetheve t’vemendshëm …butsisht ,arsytueshem e për me u harrue se ishim tek vehtja pa mbulesat në mes supeve

Continue Reading →

Beatricja…

ju nuk e dini se une jam Beatriçja vajza e rrugicave me diellin lugat e lindun mes k’mishes shkrramun pertoke e gjakosun nen shtatin e hanes qe lengon mes shaleve te nanes teme ja qava zanin ja kafertisa yndyren ne cipen e menstroacioneve e mshtjellun nga pelenat e tokes te ndamun m’dysh skllaves t’perlyeme me

Continue Reading →

Kafe Virtuale me Merita Berdicën – Data 27 Prill 2014

(27, Prill – ora: 18:00 deri 20.00) Kthjelltësi mendimit, analizë te saktë, reflektim detajorë , sinqeritet të guximshëm, ndjenjë te pastër , mision transparent dhe clirim dritet, asht cka Merita Berdica percjellë me format e saja në art dhe në jetë. Me thjeshtësinë më njerzore, paraqet vedin si një krijesë jo prepotente në art dhe

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(770)

Arkiva