Tag Archives: Mirela Qyteza

Interviste me Mirela Qyteza

Interviste me Mirela Qyteza Shkolla juej fillore? Kl.1-2 ne shk.”A.Lacej”. Kl.ne vazhdim te shk.”B.Kadia”, shkolla jeme e pare e Fatit, mbasi me kane dhane mesim Korifejte te Mesuesise : Matematike – Matish Shestani Gjuhe shqipe – Enver Gjylbegu, ndjese paste ! Anglisht – Sashenka Gjergji . Fati dhe knaqesia me kane ba shoqni… Kujtimi i

Continue Reading →

Shirokë, motër – Mirela Qyteza

** Shirokë, motër Motër ta pata cu’ nji fjalë me gjethet fluturake… sheshshshshsh..shet..,lehtë Jo në sipërfaqe, jo se nji sqep pulëbardhet rastësisht e fluturon prep fjala jeme.. E unë du’ që ta cosh thellë e mâ thellë lerg e ma lerg që të përzihet me ndryshkun e spirancave të hupuna. Ta besova edhe kët’ herë

Continue Reading →

..ne beben e synit tand – Mirela Qyteza

..ne beben e synit tand Edhe du’ edhe kam droje` kur me ndesh shikimi jot e me perfshin ne ofshamet,shushuritjet e atij bllokut tand te pafund te kujtimeve, puthjet ndarjet lindjet.. e une dru’ mos shoh ne beben e synit tand melankoline e valeve te mia. At’here me rrema ,shpejt e shpejt i nxjerri ne

Continue Reading →

Dje – nga Mirela Qyteza

* – Dje ..Goje – goje rreshton n’gjypner mendimet e shprishuna dhe çon vetullen sa here pesha kallkan e kujtimeve… i nderhyn me bardhesine e maje – shkrepave, – Eh nane shkreta ,- ofshan e me fryme shpirtit ma percjell ne krejt ajrin e dhomes skenen e bashkebisedimit te tyne…; ..ne nji cak te lodhshem

Continue Reading →

…për qi’ll e për dhe` ! – nga Mirela Qyteza

Nuk më trembin mâ bubullima,rrufe`, gërdhishtjet gjak të qi’llit ! por sytë s’ia ndaj frymën mbaj dhe shikjoj – kaq ndrysh’ e gjithmonë njisoj . Dhe qi’lli po njisoj kjân, gërdhishtet,lodhet pret, pushon ândrrat i shtyn për mâ vonë shpreson.. – sa ndrysh’ e sa njisoj. Dhe di’lli po njisoj s’vonon i fut gishtat ndër

Continue Reading →

#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Mirela Qyteza

– Krenohemi se kemi nji Shkrimtar te madh si MIGJENI – krenaria e Shkodres!
Do e rregullojme Teatrin e qytetit tone me emrin – MIGJENI – krenaria e Shkodres!
– Po nje shtepi ku ka jetu’ MIGJENI ketu ne Shkoder a mundena me e pase?
Une qysh femi e kam pase vizitu’ Shtepine – Muze ku ka jetu’ MIGJENI! PO sot? Ku do e shohin brezat e ardhshem lidhjen e ketij shkrimtari me qytetin tone? Vetem me eshtnat e Tij qe prehen ne Varrezat e Deshmoreve te Luftes Nacionalclirimtare? A mundem me cu` zâ?

© Mirela Qyteza

Continue Reading →

Kujtimet e Luçes – nga Mirela Qyteza

Kujtimet e Luçes Mbasdite e g’jatë, qershori i ka hapë rrezet pash më pash si flokët e g’jatë të leshverdhës. Kacuk në safallek të derës s’oborrit po digjte cigare mbas cigareje në shoqni me mendimet e kujtimet e nji rreshti të pafund, e sytë i mbante te nipat e vet tek luenin në rrugicë me

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(562)

Arkiva