Tag Archives: Olta Dokle

Dedikim për Lec Balcën – nga Olta Dokle

Për Lec Balcën… Për mue, për vite me rradhë, ai ishte Mësues Leci, para se tu bante Axha Lec. Ai asht nota “LA” e kujtimeve të mija të njoma që lidhen me kangën, shtëpine e pionierit, festivalet e fëmijëve, dhe të gjitha podiumet e drunjta me shkallë, ku më kanë trokite kambët në rritëm, ndërsa

Continue Reading →

“TROKITJE KUJTIMESH” – nga Olta Dokle

Rozafa Shpuza

“TROKITJE KUJTIMESH” – Ekspozite Fotografie – Rozafa Shpuza

Emni “Rozafë”, mban një qytet mbi ballë, thjeshtësisht, t’gjallë. Emni “Rozafë” i ka themelet, rranjë. Tingullin, kumbonë. Kumbon ky emën, pa rreshtë, në çdo gjurmë Shkodre, e shpërthen si sythi n’degë t’njomë me çdo shkodran që vatrën len, gjithmonë për me u rikthye. Kumbon për gjithkënd që e don Shkodrën me t’tanë ndërthurjen e saj, lashtësisht të hareshme.

Thonë, emni përcjellë e trashëgon. Unë them emnin e meriton. E Rozafa Shpuza, i shkon përtej e rrugëton përmbi… Dikund lexova, mjeshtërisht e kishte shkrue: “…fati jem ishte shkrue ndër arkapijat e dyzueme të këtij qyteti fatlum.”

Continue Reading →

Interviste me Olta Doklen

Interviste me Olta Doklen Shkolla juej fillore? Shkolla Ushtrimore “7 Nëntori”…Ruej kujtime të gjalla e aq të kandshme për godinën vetë, dhe gjithë cka ka përmbajtë mbrenda e rreth sajë. Shkollën e kam dashtë gjithmonë shumë, mëngjezin mezi e pritsha. Hala i kam në hundë, aromat e cantës, librave, mbështjellseve të librave, fletoreve, lapsit, stilolapsit

Continue Reading →

Trokitje kujtimesh – Ekspozite e Rozafa Shpuzes

Mockup-1

“TROKITJE KUJTIMESH”  Ekspozite Fotografie e Rozafa Shpuzës –  nga Olta Dokle

Emni “Rozafë”, mban një qytet mbi ballë, thjeshtësisht, t’gjallë. Emni “Rozafë” i ka themelet, rranjë. Tingullin, kumbonë. Kumbon ky emën, pa rreshtë, në çdo gjurmë Shkodre, e shpërthen si sythi n’degë t’njomë me çdo shkodran që vatrën len, gjithmonë për me u rikthye. Kumbon për gjithkënd që e don Shkodrën me t’tanë ndërthurjen e saj, lashtësisht të hareshme.

Thonë, emni përcjellë e trashëgon. Unë them emnin e meriton. E Rozafa Shpuza, i shkon përtej e rrugëton përmbi… Dikund lexova, mjeshtërisht e kishte shkrue: “…fati jem ishte shkrue ndër arkapijat e dyzueme të këtij qyteti fatlum.”

Continue Reading →

Oclectic by Olta Dokle

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

Njihuni me Artisten Olta Dokle – Biografi e shkurtë

Olta Dokle Biografi e shkurtë artistike… Qysh në vogëli ajo impresionohej prej germave, dritave, ngjyrave, formave, gjesteve dhe motiveve të gjalla. Mahnitshëm ajo filloj me shkruejt, e lexue dhe me vizatue qysh kur ishte 3 vjeçe. Lindë ne Kukës dhe rritë në Shkodër në nji familje artistësh të mirënjohun, ajo thithi ajrin kristal të mbarsun

Continue Reading →

“Wavy Blinks” (Mixed Media mbi qelq) – Olta Dokle

Koleksioni “Wavy Blinks” (Blice në valë) OCLECTIC nga Olta Dokle Materialet e përdoruna: Shishe dhe kavanozë qelqi te riciklueme, bojna qelqi/Vitrazh 3D, dhe gure kristali.   1. “Wavy Blinky Night” (Nate Blicesh në Valë) 2. “Wavy Rainbow Blink” (Blice Ylberi në Valë) 3. Wavy Milky Blink” (Blice Qumshti në Valë)  “Wavy Red  & Blue Blinks”

Continue Reading →

“Mother Oclectic” (Mixed Media mbi qelq) – Olta Dokle

“Mother Oclectic” (Nëna Oklektik) OCLECTIC Art nga Olta Dokle -Materialet e përdoruna: Bojra xhami-Vitrazh  (të sheshta dhe 3D) mbi shishe qelqi te riciklueme, cristale të zeza, fildish i ngjyrosun dhe tel bakri. “Kur më detyroni, ndjej nevojën e ajrit, teksa eksploroj në heshtje, habitjen time të vuajtur, rindërtuar nga duar dembele. Dhe shkul qerpikë, kërcas kyce,

Continue Reading →

Ekspozita e parë “OCLECTIC” në Shkodër, nga Olta Dokle

Ekspozita “Oclectic” Ekspozita e parë artistike “OCLECTIC” e artistes Olta Dokle, u hap me 7 Qershor, 2014 në Bar Alkord në pedonalen e Shkodrës artistike, dhe ndejti e hapun deri me 14 Qershor. Nji ekspozitë ndryshe, jo-standarte, me nji tendencë të re eko-miqsore, në varietet eklektik, me punime dekorative, dhe medie të përzieme e vitrazh, mbi qelq

Continue Reading →

OCLECTIC Art

Olta Dokle dhe OCLECTIC… Dy fjalë nga artistja… “Gjithnji nxitem drejt frymëzimit artistik, në çdo gja që më bjen ndër duer apo më zbret ndër sy. Thjesht nuk mund t’baj ndryshe… Admiroj ngjyrat dhe akcentet e guximshme, teksa pareshtun kërkoj ekuilibrin midis tyne. Arti dhe e bukra janë buka dhe uji i shpirtit tem… Kreativiteti 

Continue Reading →

“Geomeclectic” (art aplikativ mbi qelq/Vitrazh) – Olta Dokle

Koleksioni: “Geomeclectic” OCLECTIC Art nga Olta Dokle Materialet e përdoruna: Vazo e vjetër dhe kavanoza të ricikluem, bojna xhami – Vitrazh, të sheshta dhe 3D.                             “Derdhen irise sysh, të t’gjitha ngjyrave njerzore, por tek syte e mi te skuqur, ato ndizen…” OD

Continue Reading →

“Mandala” (art aplikativ mbi qelq/Vitrazh) – Olta Dokle

Koleksioni “Mandala”  – “Mommy Mandala” & “Baby Mandala” OCLECTIC Art Nga Olta Dokle Materialet e përdoruna: Kavanozë qelqi dhe bojna te shehsta xhami/Vitrazh.                                                         Jam e ngopur dhe

Continue Reading →

“Wavy Blinks” (Mixed Media mbi qelq) – Olta Dokle

Koleksioni “Wavy Blinks” (Blice në valë) OCLECTIC nga Olta Dokle Materialet e përdoruna: Shishe dhe kavanozë qelqi te riciklueme, bojna qelqi/Vitrazh 3D, dhe gure kristali.   1. “Wavy Blinky Night” (Nate Blicesh në Valë) 2. “Wavy Rainbow Blink” (Blice Ylberi në Valë) 3. Wavy Milky Blink” (Blice Qumshti në Valë)  “Wavy Red  & Blue Blinks”

Continue Reading →

Kafe Virtuale me Aktoren Rita Gjeka – Data 28 Shtator 2014

E FTUEME PËR BASHKËBISEDIM – RITA GJEKA (28 Shtator – ora: 20:00 deri 21:30) Shumë e vogël, ajo recitonte… dhe vjersha e sajë e parë ka kenë nji Uratë, “Ati ynë”, te cilën ja kishte mësue gjyshja. Ky do t’mbetej materiali ma i randsishëm i jetës së sajë, sepse do t’vazhdonte me e thanë për

Continue Reading →

Oclectic Art nga Olta Dokle – Nje Art Ndryshe

Poster
Po vjen qershori, qershori i qershijave përmbi tortë…
Fillon i freskët, me puhizë arti e jehonë feste, e kulmon me Ekspozitën kontemporane “OCLECTIC”, të cilën Olta Dokle e sjell me shumë andje, për herë t’parë në Shkodër,
nga Nju Jorku i përtej oqeanit.

Krejt origjinale, një art ndryshe, Mixed Media (Teknike Mikse) mbi qelq të ricikluem, që premton me na miklue e intrigue shqisat dhe shpirtin.

Ju mirëpresim në Bar ALKORD prej datës 7-14 qershor, në Djepin e Artit, që ta shijojmë e mbështesim s’bashkut!

Për ma shumë detaje klikoni linkun e maposhtëm…
http://goo.gl/Sc32Ys

[headline]Biografi e shkurtër artistike…[/headline]

Që në vogëli ajo impresionohej nga germat, dritat, ngjyrat, format, lëvizjet dhe motivet e gjalla. Mahnitshëm ajo filloi të shkruajë, të lexojë dhe të vizatojë qysh kur ishte 3 vjeçe. Lindur dhe rritur në Shqipëri në një familje artistësh të mirënjohur, ajo thithi ajrin kristal të mbarsur me art e muzikë, gjë që ushqeu dhe frymëzoi pareshtur talentin e saj artistik. Si një hobi, ajo kultivoi për një kohë të gjatë interesin e saj ndaj arteve pamore, duke e mbajtur atë mënjanë për vite me radhë, për të ndjekur një karrierë të suksesshme në drejtësi dhe marrëdhënie ndërkombëtare.

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(878)

Arkiva