Tag Archives: Pjerin Ndreka

“FJALE SI” vëllimin me poezi nga Pjerin Ndreka

Pjerin LibriJu bajmë me dije, se PerShkodren ka knaqsinë me sponsorizue botimin e librit tashma të shumë-pritun të Pjerin Ndrekës, vëllimin me poezi , t’cilin autori e ka titullue “FJALE SI”. Arsyeja e këtij titulli asht se ai e sheh të udhës me i kushtue vëmendjen e meritueme fjalës, si tipari ma i lashtë, ma efikas dhe ma i randsishëm i komunikimit mes njerëzve.

Ndër komunikime të shpeshta e të ndërsjellta në grupin PerShkodren, kena pas nderin me u njoftë me Pjerinin shpirt-madh, me një mbështetës aktiv të t’bukrës, të t’mirës e fisnikes, jena njoftë me zanin e thellë të mendimit të tijë poetik, por ma e randsishmja jena njofte me zanin e thellë të gegnishtes së tij melodioze e mjaft autentike, sjellë ndër ju me kujdes t’veçantë ashtu siç gegnishtja e meriton.

Continue Reading →

Interviste me Pjerin Ndreken

Interviste me Pjerin Ndreken Shkolla juej fillore? E kam fillue ne vjetin 1962 ne Luarz-Velipoje, ne fillim si ndigjues se isha nen moshe e mbas tre muejve me kane regjistrue perfundimisht. Ne klasen e trete jena trasferue me familje ne Bushat e aty kam vazhdue filloren, 8 vjeçaren dhe te mesmen. Kujtimi i preferuem i

Continue Reading →

‪#‎PerShkodrenUneNgreZanin‬ © Pjerin Ndreka

A do t’ishte e mundun,qe na emigrantet shkodrane me u angazhue ne zbukurimin e mjediseve natyrore te Shkodres tu mbjelle t’pakten ka nji peme sejcili ne qytet apo rreth e rreth qytetit.Asht e vertete qe na vijme me pushime (shumica) ne vere kur nuk mbillen pemt,por mund te kontribuojme me vleren ne leke x nji ase ma shume peme ne nji zyre te Bashkise qe merret me mjedisin,sigurisht tu marre siguri prej Bashkise qe paret tona shpenzohen vetem per kete qellim.Une nuk e di sa mund te kushtojne nji pishe apo nji peme tjeter,po besoj duhet t’jete nji çmim qe sejcili prej nesh mund ta perballojne.Besoj se do tu pritte mire,prej cilesdo prej dy kandidateve qe kane me fitue ne zgjedhjet e 21 Qershorit.

© Pjerin Ndreka – Referenca http://goo.gl/htDjnY

Continue Reading →

Njihuni me PerShkodren – Intervistë me Jetmir Troshanin

I uroj mirëseardhjen Jetmirit tue e falenderue për mirsinë me të cilën pranoi ftesën për kët intervistë. Të falemnders nga zemra e dashtun Irenë për ftesën, mendimin pozitiv dhe emocionin e pakrahasueshëm që më ke dhurue tue pregadit këtë intervistë. Ky emocion më prek thellë dhe vjen në nji kohë besoj të përshtatshme me thanë fjalën teme në lidhje

Continue Reading →

M A R R J A

Shkova ne pyll me spate ne dore me u hape rrugen te tjerve mbas mejet. Me dege ferrmanash bana nji kunore me u duke si mbret,e vuna rreth krejet. Me shkop e me strajce marren e kam lype. Ne darsmen e djalit e ftova per mik. N’pleqni e n’urti ne fron e kam hype. -Mos

Continue Reading →

N I N A N A N E

Hiqe prej murit pushken e vjeter te mos ia xane diellin djepit Po çifteline lenia per zgjim tu ikun shpejt andrrave t’trishta Duert mos ia lidh me brez te kuq;lene ti lvizin simbas qefit Me diellin t’flasin ne g’juhe te vet,here me gu gu e here me gishta. Mos e perkund loden me kambe,n’njat djep

Continue Reading →

TE KAM FTUE NE DARSEM

A e din se te kam ftue n’darsmen teme?! E nuk ke kah ia mban per pa ardhe. Fillimisht ne ftesen tande gabova mbiemen. Mu desht me e mblue me boje te bardhe. S’mujta mos me t’ftue n’darsmen teme. E qe ke me ardhe mire e di. Ke me me urue me(pa)zemer: -Pier u trashigosh!Paç

Continue Reading →

NUK ISHTE BEFASI

Sa Aishe kryepreme t’kena borxh moj kohe shtrigajsh, me e zgidhe ket’ jete te rrejshme,lidhun nyje n’nji teh spatet? Ejllin n’djall e transformuem,pa u zgidhe mire prej shpergajsh. Djalli shitet si shejt plak;pret nji ejll si nji qafe patet. Kush po pvete sod per shejtni,per mekate e per gjynah?! Pranvera e laboratorit i injektohet dimnit

Continue Reading →

KERKOJ NJI ANDERR

Tane naten dal, andrra me ble. I shof ne xham;me sy i mas. Diten s’e gjej asnji per be. Ve gjithfare syzesh. Bosh. Ne daç plas. S’asht faji i syzeve. As difekt sysh. Me difekt je vete mori jete. Naten e bukur e diten ndrysh. N’anderr m’qet diellin e zhgjanderr rete. Po un’ kryeforti jam

Continue Reading →

Kafe Virtuale me Pjerin Ndreken – Data 6 Prill 2014

Ndër postimet vërshuese e t’ngjeshuna në Facebook ndricon nji pishtar duke kriju hapsinën e tijë t’meritueme autentike, ku jo vetëm poezia tunduese por edhe emancipimi balancues i tijë vendosin standartet e mirësisë dhe njerëzisë qytetare… Të dashtun anëtarë të grupit PerShkodren, e kam fjalën për nji nga anëtarët e nderuem, të Jurisë tonë të konkurseve,

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(832)

Arkiva