Tag Archives: Pjeter Logoreci

Në kujtim të Imzot Nikollë Kacorrit, atdhetarit që projektoj pamvarsinë e atdheut… – nga Pjeter Logoreci

Në kujtim të Imzot Nikollë Kacorrit, atdhetarit që projektoj pamvarsinë e atdheut… Nga Pjeter Logoreci Sa herë që afrohen përvjetore apo data jubilare të jetës apo aktivitetit të Imzot Nikollë Kacorrit, më vjen natyrshëm deshira për ta kujtuar këtë burrë të madh të pamvarsisë së atdheut, në mëndyra të ndryshme, me foto, dokumenta mbi jetën

Continue Reading →

DEGA E LIDHJES SE PRIZRENIT në Shkoder ose shtëpia e PASHKO VASES Nga Pjeter Logoreci

DEGA E LIDHJES SE PRIZRENIT në Shkoder ose shtëpia e PASHKO VASES Nga Pjeter Logoreci Këto ditë, duke shkelë për  një vizitë, në prakun e shtëpisë – muze të atdhetarit shkodran Pashko Vasa, mu kujtuan fjalët që më thoshte frati franceskan, atdhetari Ambroz Martini, gjatë takimeve të këndëshme herë pas heret tek ai. „Gropa e

Continue Reading →

Tradita e musikes qytetare dhe grupi koral “Rozafa Expression” – nga Pjeter Logoreci

Tradita e musikes qytetare dhe grupi koral “Rozafa Expression” – nga Pjeter Logoreci Shpesh, në ambientet e kuvendit franceskan të Gjuhadolit, në Shkoder, vëreja grupe rinore apo fëmijësh, të cilët  të shoqëruar nga mjeshtri  i muzikës Zef Coba, i drejtoheshin ambienteve artistike të kuvendit, për prova apo shfaqje. Më vonë, disa herë, pata rastin të

Continue Reading →

A thue vepra dhe fama e kolosit Gjergj Fishta do të zgjojë krenarinë dhe atdhetarizmin e bashkëkombasve… – nga Pjeter Logoreci

…A thue vepra dhe fama e kolosit Gjergj Fishta do të zgjojë krenarinë dhe atdhetarizmin e bashkëkombasve… Nga Pjeter Logoreci Disa ditë më parë isha dëshmitar i një skene e cila më la mbresa të forta, që sot,  në kohët që po jetojmë, ndodh përherë e më radhë, por që i lë shije të mirë

Continue Reading →

Aristokrati voskopojar Nikolaus Dumba – nga Pjeter Logoreci

Aristokrati voskopojar Nikolaus Dumba, biznesmeni qe financoj dhe mbrojti vlerat e artit boteror Nga Pjeter Logoreci Komuniteti vllah i Shqipërisë ka nxjerrë shumë figura të njohura të rangut ndërkombëtar, njerëz që u bënë shumë të famshëm nga kontributi që dhanë në vende të ndryshme Europiane ku jetuan, personalitete të fushave të ndryshme si ajo financiare,

Continue Reading →

Ferid Bala – nga Pjeter Logoreci

Ferid Bala, si autor, pedagog dhe specialist i muzikës Nga Pjeter Logoreci Vlerësimi i personave me kontribute të shquara  në fusha të ndryshme, mos lenia e tyre në harresë, respekti ndaj tyre, vendosja në piedestal apo stimulimi në mëndyra të ndryshme për cfarë ato dhanë e bënë për vendin, është detyrë e shtetit por edhe

Continue Reading →

Pjeter Gaci – nga Pjeter Logoreci

Për ty atdhe, ma të bukurën këngë…… Pjeter Gaci…, instrumentisti virtuoz, krijuesi dhe burri që nuk mund të harrohet.. Nga Pjeter Logoreci Ishin vitet e vështira të represionit komunist, kur njerzit kishin frikë „edhe me folë me vehte“. Ishte koha kur partia – shtet, mori rolin e “radiologut”, duke kaluar në rontgen e duke nxjerrë

Continue Reading →

Interviste me Pjeter Logorecin

Interviste me Pjeter Logoreci Shkolla juej fillore? ..Shkolla ne lagjen tone qe mbante emnin e atentatorit Vasil Shanto…, qysh femije nuk arrijsha me kuptue se pse Vasili ka vra njerz vetem se kane mendu ndryshe… Kujtimi i preferuem i fëminisë?               …festat fetare kur prindet na blejshin ndonji tesh te re apo kishim mundesi me shijue

Continue Reading →

Dyshja gjeniale: Baroni Gjergj Sina dhe Arkitekti Karl Ghega – nga Pjeter Logoreci

Pjesa e dytë Dyshja gjeniale: Baroni Gjergj Sina dhe Arkitekti Karl Ghega Miqësia dhe bashkëpunimi në mes dy kolosëve nga trojet shqiptare, Nga Pjeter Logoreci Me largpamësi, Baroni Gjergj Sina, kapitalin e fituar e vendosi  në blerje pasurish të patundëshme, kryesisht në blerje tokash dhe ndërtesash (kjo rreth viteve 1840). Në mesin e shekullit të

Continue Reading →

Gjeniu Gjergj Sina – nga Pjeter Logoreci

Gjeniu Gjergj Sina nga Voskopoja dhe perandoria e tij finaciare në Austri Nga Pjeter Logoreci Në vazhdim të ciklit me shkrime për dinastinë Sina, mbi historinë e suksesëshme të kësaj familje nga Voskopoja, në Austri, po sjell disa informacione mbi jeten dhe aktivitetin shumë dimensional të një prej burrave më  në zë në xhiron e

Continue Reading →

Dinastia e Baroneve Sina nga Voskopoja dhe ndikimi i saj ne Vjene, Austri – nga Pjeter Logoreci

Dinastia e Baroneve Sina nga Voskopoja dhe ndikimi i saj ne Vjene, Austri. Nga Pjeter Logoreci Ndërsa së bashku me ish presidentin Alfred Moisiu po vizitonim bustin e Aleksandër Moisiut të vendosur në Vjenë, vërejta që rrugica Moissigasse (ku ndodhej busti, vepër e skulptorit të talentuar durrsak Qemal Kërtusha), kryqëzohej me rrugicën Sinagasse. Emri Sina ishte

Continue Reading →

Perkujtim, në 98 vjetorin e vdekjes së Imzot Nikollë Kacorrit… – Nga Pjeter Logoreci

Perkujtim, në 98 vjetorin e vdekjes së Imzot Nikollë Kacorrit… Nga Pjeter Logoreci Në rastin e  98 vjetorit  të vdekjes së kolosit atdhetar Imzot Nikollë Kacorrit, arkitektit të pavarsisë së Shqipërisë dhe të krijimit të shtetit shqiptar, dëshëroj me këtë shkrim ti  bëj atij një homazh, për kontributet e tij të pamohueshme që ka dhënë

Continue Reading →

Për skulptorin Ferid Kola, për madhështinë e veprave të tij me frymëzim kombëtar… – nga Pjeter Logoreci

Për skulptorin Ferid Kola, për madhështinë e veprave të tij me frymëzim kombëtar… Një ditë e paharuar në atelienë e mjeshtrit të skulpturës Ferid Kola. Nga Pjeter Logoreci Kush viziton atelienë e skulptorit shkodran Ferid Kola, befasohet nga bukuria dhe shumëllojshmeria e figurave të krijuara me teknika nga më të ndryshmet që njeh arti i

Continue Reading →

Tef Palushi, gazmendi i miqve dhe i shoqnisë shkodrane – nga Pjeter Logoreci

…. Tef Palushi, gazmendi i miqve dhe i  shoqnisë shkodrane ….. …kujtime përsonale prej Tef Palushit…. Nga Pjeter Logoreci …Një ndër madhështitë apo vlerat e shumta që ka qytetit i Shkodres, asht humori popullor. Kurdoherë e në cdo situatë, qytetari i Shkodres asht mundue me perballue problemet e ditës me humor apo me ndonji “loje

Continue Reading →

Klasi dhe vlerat e artit të skulptorit Destan Gashi në kulturën austriake të skulpturës..

Klasi dhe vlerat e artit të skulptorit Destan Gashi në kulturën austriake të skulpturës.. ENGJELLI I KOSOVES SE LIRE NE PALAIS LIECHTENSTEIN NE WIEN Nga Pjeter Logoreci Eshtë hera e dytë që paraqitem përpara lexuesit shqiptar me personazhin Destan Gashi, artistin, gdhendësin e gurit i cili jeton dhe punon në Vjen të Austrisë. Shkrimi i

Continue Reading →

Ylli botëror – nga Pjeter Logoreci

Ylli botëror, Aleksander Moisiu në 125 Vjetorin e Teatrit Popullor të Vjenës Vlerësimi i portretit të aktorit të madh nga ekspertët austriak të artit. Nga Pjeter Logoreci Cdo ditë të martë Televizioni austriak ORF III në rubrikën Art dhe Kulturë,  transmeton një emision shumë interesant, i cili në thelbin dhe përmbajtjen e tij bën të

Continue Reading →

Shkrim per Skulptorin Destan Gashi

Guri i cmueshëm  i Kosovës…… Nga Pjeter Logoreci Me Destan Gashin u njohëm në një galeri arti në Vjenë, ku të dy u gjendëm për të  shijuar punimet e piktorit Kosovar Gazmend Freitag. Destanin e kisha parë një herë, në verë, në koloninë e artit në Velipojë të cilën e drejton mjeshtri shkodran, skulptori  Skënder

Continue Reading →

Një vështrim mbi jetën e patriotit Gjon Rrota nga Pjeter Logoreci

Një vështrim mbi jetën e patriotit Gjon Rrota.. Nga Pjetër Logoreci Gjatë vizitave të mija në Shkodër ku takoj shumë miq, të njohur, bashkëqytetarë apo ish kolegë, rastësia më solli të rrija me një zotëri shkodran i cili i perket njerës nga familjet më të vjetra dhe më të dëgjuara të qytetit. Zotëria (Henrik D.)

Continue Reading →

Humanisti, qe u kthye ne legjende… nga Pjeter Logoreci

Humanisti, qe u kthye ne legjende…. Kushtuar mjekut humanist, nerologut Sandër Ashta… Nga Pjeter Logoreci Gjatë vizitave në atdhe befasohem nga ndryshimet e mëdha. Ndër ditët e qëndrimit, sidomos kur dielli shndritë rrugicat shekullore, por edhe fasadat e pallateve modern të qytetit tim të lindjes Shkoder, të vjen dëshira për ndonjë shetitje nga bregu i

Continue Reading →

Shqiptarët në Vjenë

Dom Nikollë Kacorri me prijësit e fisnikët shqiptarë në Vjenë Nga Pjetër Logoreci Në mesin e prillit të vitit 1917 një dërgatë prej 34 shqiptarësh të ftuar nga komandanti i forcave ushtarake austriake që gjendeshin në trojet shqiptare, gjenerali Ignaz Freiherr Trollmann, vizitoi kryeqytetin perandorak austriak. Delegacioni që arriti në Vjenë me 17 prill, u

Continue Reading →

Shkrimi per Dr. Federik Shiroken

Një qiri për shpirt të engjëllit humanist…… Kushtuar  Dr. Federik Shirokës Nga Pjeter Logoreci   Në vitet e zymta të diktaturës së egër komuniste, në kohën kur personazhe  të ndritur  të kombit,  intelektualë të zotë e  klerikë atdhetarë  egzekutoheshin pa gjyq, ndër shtëpitë  e qytetit të Shkodrës jeta vazhdonte si e strukur në heshtje nga

Continue Reading →

Biografia/Resume

Emri:                Pjeter Logoreci E-Mail:             logorecip@hotmail.com Shtetësia:        Austri Datëlindje:      02.04.1956     Arsimimi 1962 – 1974        Fillore dhe  Gjimnaz / Shkodër 1978 – 1980        Diplomë, e mesme industriale dega mekanike / Shkodër 1974 – 1975        Kurs dy vjecar për aktor në Studion e Teatrit Migjeni / Shkodër 1981 – 1983        Diplomë,

Continue Reading →

Familja Çeka – Identiteti, trashëgimia dhe… krenaria

Identiteti, trashëgimia dhe… krenaria Një “mbretni” e pazbulueme vlerash e patriotizmi në familjen Çeka Nga Pjetër Logoreci Në mes të ndërtimeve të shumta, të reja e moderne që hedhin shtat çdo ditë në qendër apo lagjet më periferike të Shkodrës, të bien në sy çatitë e vjetra karakteristike apo ndonjë avulli e naltë e mbyllun me

Continue Reading →

Kolonia e Artisteve Velipoje – Skender Kraja

Kolonia e Artisteve Velipoje, djepi i artit, mikpritjes e patriotizmit… Nga Pjeter Logoreci Sivjet në korrik, gjatë pushimeve në plazhin e mrekullueshem të Velipojës, u kuriozova të bëj një shetitje për të parë investimet e reja, ndertimet komune dhe ato private, të cilat shtohen  cdo vit e me shumë në pamjen e këtij gjiu. Në

Continue Reading →

Bisedë me kangëtarin, kompozitorin, poetin dhe publicistin Gjokë Vata

… Kur humnerën e territ ta ndriçojnë talenti dhe sytë e mendjes… Bisedë me kangëtarin, kompozitorin, poetin dhe publicistin Gjokë Vata Nga Pjetër Logoreci Tuj lexue për jetën dhe veprën e muzikantes së verbën austriake Maria Theresia Paradis, mbi famën e saj si pianiste, kangëtare, kompozitore apo pedagoge muzike, m’u duk sikur jeta e saj më

Continue Reading →

Carl Ritter von Ghega – Kalorësi Karl i Gegajve

Mjeshtri i ndërtimit të hekurudhës së parë malore në botë. Nga Pjetër Logoreci Vizitori që udhëton me tren nga Vjena në drejtim të Gracit, mrekullohet nga pamjet e rralla të natyrës malore të zonës të Semmering-ut. Menjëherë të mahnit bukuria e udhës së hekurt që gjarpnon në mes faqeve shkëmbore, që përshkon Ura e Viadukte,

Continue Reading →

Projekti Kacorri

Ngjarja e nxjerrjes e riatdhesimit te eshtnavet te kolosit patriot Nikolle Kacorrit Nga Pjeter Logoreci Ne Austri e sidomos ne Vjene e ne Graz, kane  studiue e punue shume shqiptare nga te gjitha trevat e vendit. Nga studimet, librat, artikujt e ndryshem asht e njohtun vepra e  aktiviteti i tyne, ne te gjitha lamet e

Continue Reading →

“Magjia” e aktores Marie Logoreci

Homazh “Magjia” e aktores Marie Logoreci, përsonifikimi në skenë i figurës së nënës shqiptare me personazhin e Lokes… Nga Pjeter Logoreci Me 19 qeshor 1988, vdiq në Tiranë, një nga aktoret më të njohura të skenës e të ekranit shqiptar, ARTISTJA E POPULLIT – Marie Logoreci. Maria lindi në Shkodër me 23 shtator 1920, në

Continue Reading →

Ju lutem…..mos e vritni Gurakuqin per here te katert

Ju lutem…..mos e vritni Gurakuqin per here te katert ……u  vra pabesisht ne Bari me  2 mars 1925…. …. “u vra per here te dyte”…. diten qe atentatori i tij u lirue si i pafajshem….. …. “u vra per here te trete” kur shtepia e tij (monument kulture) ne Shkoder u la te shembej…… …..”po

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(673)

Arkiva