Tag Archives: “Prenk Jakova” DAF

Ismail Lulani – nga Kol Mileta

Poeti i ngjyrave të shpirtit. Para vepres se Ismail Lulanit, i ndërgjegjshëm, e në shenjë rrespekti përulem. Nuk ke si me i ndalë emocionet para veprës se tij. Pranvera shpërthen me ndriçimin e saj, lulet shumngjyrshe sikur dojnë me e hangër telajon me epshin e freskisë. Vera sikur e rreshkë ndjesinë e ngjyrës tue e çue

Continue Reading →

Artet Figurative Expo – Shkolla e Mesme Kombëtare Artistike “Prenkë Jakova”

PerSitin

“Veprimtari e Grupit PerShkodren”

Artet Figurative Expo – Shkolla e Mesme Kombëtare Artistike “Prenkë Jakova”

Shtjellim:

Stafi PerShkodren, i nisun nga dëshira për me dhanë një ndihmesë modeste për shkollën e mesme kombëtare të arteve figurative “Prenkë Jakova” në Shkodër, ka mendue me bashkëpunue me  një grup artistësh profesionistë që ushtrojnë aktivitetin e tyne si brenda ashtu dhe jashtë Shqipnisë, në nji projekt të ri artistik. Këto artistë të përzgjedhun do të japin një feedback kompetent në evidentimin e vlerave të punimeve te nxanësve të shkollës, e nëse me vend, do të japin edhe kritikën e tyne; kjo gjithmonë për përmirësimin e anës profesionale dhe metodike, të ecunisë në punën me talentet e reja.

Kjo veprimtari dhe ky bashkëpunim i joni, mendohet të zhvillohet në fund të çdo viti shkollor, për nxanësit maturant të Shkollës së Mesme Kombëtare Artistike “Prenkë Jakova” dega e Artve Figurative.

Continue Reading →

Ferdinand Paci – nga Kol Mileta

Prof. Ferdinand Paci   Hapja e kësaj shkolle u ba e mujtun nga artisti, piktori Ferdinand Paci (1940 – 1975). Në vitin 1974 Ferdinand Paci hap Shkollën e Arteve Figurative në Shkodër, me nji grup nxanesish, i menduem fillimisht si grup eksperimental. Me shumë energji fillon me punue e me mendue që me e çue

Continue Reading →

Shkolla e Mesme Kombëtare Artistike “Prenkë Jakova”, Dega e Arteve Figurative – Një Përmbledhje nga Kol Mileta

Kol MiletaMirenjohja ne kujtesen tone e ka vendin e vet e qe e ruajme me kujdes e fanatizem. Nuk po asht se po i germojme shekujve, po thjesht ne kujtimet tona ku pershkohen prej dashnise, emocionit e rrespektit Asht metaman e quditeshme, çdo gja leviz, ndrron, transformohet e kujtimet mesin njashtu, pa nderrue asnji presje, por veçse tue u shtue ne vlera, e ne emocione. Nuk po due me kene sentimental, por nuk po mundem me dale jasht vedit, asht e pa mujtun kur mendon ti kthehesh vjetve t’kalueme ne thellesine etyne per me fiksue nji periudhe, nji realitet qe ndoshta met ne historine e nji vendi me vertetsine e vet. E ne kete rast po korkoj me shum andje ta kthej zemrekun mrapa ne sekonda, minuta, ore….te atyne vjetve te arta te periudhes ne shkollen “Prenk Jakova” Dega e Arteve Figurative, qe sapo kishte fillue me marre forme! Shkodres qe prejlerg ja ndien shijen e humorit, kultures, arteve te mrekullueshme e plot me vlera, a ka se si te mos ta kete nji shkolle artesh figurative?

Continue Reading →

Bepin Gjuraj – nga Kol Mileta

E unë nuk po mundem pa u ndalë në nji brengë n’shpirt që sa herë e kujtoj zemra m’pikon gjak e syni me mbushet me lot. E kam njoftë, edhe se ishte ma i madh se unë 4 vjet, më trajtonte si bashkmoshatar e me donte shumë. Ishte djalë i dashtuin, gojamel, i talentum e

Continue Reading →

Mikel Gurashi – nga Kol Mileta

Mikel Gurashi Disa nga punimet e Mikel Gurashi nxanes i pare i shkolles tone! Portreti i Kol Gurashi (qytetar nderi i Shkodres) figure e artit e kultures shkodrane.
 
Punue nga Mikel Gurashi , nipi i Kol Gurashit. portre me vlera artistike e historike. I punuem ne voj. Portreti i Kel Dragusha zotni i vjeter shkodran gjyshi ( baba i nanas ) i Mikel Gurashi. Punim ne vitet e shkolles ne Shkoder! Fondatoret kompozim ne vaj ( Galeria e arteve ne Tirane) Mikel Gurashi.  

 
 

Continue Reading →

Liliana Çefa – nga Kol Mileta

Prof Liliana Çefa punoj e devoteshme e me shum vlera deri sa doli ne pension prane kesaj shkolle! per momerntin keto vepra te prof Lilianes!

Continue Reading →

Ali Miruku – nga Kol Mileta

Prof. Ali Miruku   ALI MIRUKU (1954 – 2014) Vepra e piktorit Ali Miruku ka hy me dinjitet në historinë e artit shqiptar. Artet figurative shkodrane e veçanarisht te shkolles “Prenkë Jakova” nuk kanë me ja harrue kurrë kontributin e punën me shumë vlera që dhuroi profesor Ali Miruku. Format pedagogjike në trajtimin e talenteve

Continue Reading →

Xheneta Kadillari – nga Kol Mileta

Xheneta Kadillari nxansja e pare e krijimit te shkolles.

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(116)

Arkiva