Tag Archives: Rauf Xhyheri

Interviste me Rauf Xhyherin

Interviste me Rauf Xhyheri Shkolla juej fillore? Shkolla ime fillore ka kene “Vojo Kushi” E kam fillue ne vitin 1953. Tashti kjo ndertese nuk ekziston. Ne teritorin e saj u ndertue Hotel Rozafa. Mesuesja ime e pare, ka qene Vangjeli Shoshi, me vone sipas klasave, mesuese me mbiemer Shala, ne klasen e trete Vasfija dhe

Continue Reading →

Buzë liqenit – nga Rauf Xhyheri

Retë iken! Kendoni sikur dielli do shperthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme.

Continue Reading →

Nje lule ! – nga Rauf Xhyheri

Nje lule ! Nuk jam shejt, Por si shejti, Ringjalljen e besoj, Si nje mrekulli, Qe sjell lulja e celur cdo mengjez.  

Continue Reading →

Nje vals – nga Rauf Xhyheri

Nje vals. C’pate o pleqni? Me zune ngushte sonte!, Si leviz dot kambet. Per ke po bie muzika? Shpirti po me ndizet flake. Por ,Ah! Kambet nuk me binden, A thue jame plake? Do pi dicka, Te dehem ca, Qe valsi te me marre ngapak, Deri ne agim pak nga pak. Eh! Kohe e shkueme..,

Continue Reading →

Iken para kohe..! – nga Rauf Xhyheri

Iken para kohe..! Nje kange luen brenda meje, Nji za i cuditshem ne gjoks me ngacmon, Vargjet per parardhesit Qe iken para kohe. E di! Vargjet e mija, Ngjajne me tingujt ne heshtje, Nuk lindin kujtime te gjalla. As vetja ime nuk ka ma c’te mesoje per ato qe iken, Nuk na pershendeten, as lamtumire

Continue Reading →

Qetesia asht dhimbje! – nga Rauf Xhyheri

Qetesia asht dhimbje! Ne udhet e mija, Mos mendo se do gjesh Te tjera rrugica pa krye, Dyer oborri, me numra tek, As reze te ndryshkuna. Asgja prej tyne nuk kane mbete. Une tash eci ne do rruge, Ne qoshet e tyne ka bore, Trillet e akullta te natyres, Lozin me mue, Dhe me imazhet

Continue Reading →

Numri i shikimeve

(77)

Arkiva